Vítám všechny návštěvníky mého blogu! Jmenuji se Růžena a jsem přes 30 let vdaná v italském Toskánsku. Ráda bych vám přiblížila zdejší život tak, jak probíhá v naší italsko - české domácnosti. Bude to takový mix vaření, ručních prací, postřehů a cestování..
středa 31. prosince 2014
sobota 27. prosince 2014
Housticky a schiacciata
Schiacciata je neco jako chlebova placka z kynuteho testa, ktera se dela na nekolik zpusobu- hodne tenka, krupava, nebo naopak vyssi, ktera se pak plni uzeninou, syrem, zeleninou jako nase rohliky nebo housky. Kazdy region ma pak svou specialitu, jednou z nejznamejsich je ligurska kdy se do vykynuteho testa udelaji prsty dulky, schiacciata se potre smesì olivoveho oleje,vody a soli a pece se do krupava.Z toho sameho testa jsem upletla i par housticek a posypala makem - to je zas ceska specialitka :-)
V italskych pekarstvich se pecou velike placky, dlouhe i pres metr a siroke zhruva pul metru,ktere se pak kraji podle prani. Predtim si ale vyberete,jestli ji chcete vyssi nebo nizsi, krupavou ci mekkou a s okrajem nebo bez...Je to pochoutka za par korun, pokud pojedete do Italie, nenechte si ji ujit!
středa 24. prosince 2014
úterý 2. prosince 2014
Kejlovic kolacky
Recept na chutne a rychle kolacky jsem nasla uz nevim na jakem blogu, takze se omlouvam pokud jsem okopirovala neci originalni recept. Nevim, kdo jsou Kejlovi,ale kolacky maji moc dobre! Vyzkousela jsem je (zrejme je jeste brzy,ale byla jsem zvedava ) coby cukrovi na vanoce.
Je to obdoba dulkovych kolacku jen testo se pripravuje jinak. Myslim ze by se dalo dobre pouzit i na slane susenky.
INGREDIENCE:
300 gr mouky
200-220 gr masla nebo tuku (davam zhruba pul na pul - original uvadi jedno cele maslo /250 gr/ ale zdalo se mi to moc)
3 tavene syry (trojuhelnicky)
spetka soli
marmelada na plneni podle chuti
cukr na obaleni
Mouku prosijeme do misy, pridame spetku soli a rozsekane maslo ci tuk. Dobre promneme a pridame na kousky nakrajene trojuhelnicky. Opet promneme a vypracujeme hladke testo, dame do lednice aspon na hodinu odpocinout.Z testa delame mensi kulicky a dame na plech vylozeny pecicim papirem. Koncem varecky nebo prstem delame v kazde kulicce dulek ktery plnime marmeladou. Peceme asi 20 minut BEZ HORKOVZDUCHU. Upecene cukrujeme nebo obalujeme v mouckovem cukru s vanilkou.
středa 26. listopadu 2014
Makove hvezdicky
Makove hvezdicky jsem delala vloni poprve,mely uspech takze letos bude bis...Màk je v Italii malo pouzivany, zvlast u nas v Toskansku, takze vzbuzuje zvedavost co je to zase za ceskou specialitu
INGREDIENCE:
200 gr hladke mouky
70 gr mleteho maku
150 gr masla
50 gr cukru
1 zloutek
spetka soli
marmelada
POLEVA CITRONOVA - 100gr mouckoveho cukru treme zhruba se lzickou citronove stavy do husta
Smichame mak s cukrem a moukou a spetkou soli. Pridame zmekle maslo a zloutek, vypracujeme hladke testo. Nechame v lednici odpocinout asi hodinu, pak vyvalime a vykrajujeme hvezdicky.
Peceme asi 15 minut. Po vychladnuti spojime marmeladou a zdobime citronovou polevou, pripadne sypeme barevnym sypanim.
pondělí 24. listopadu 2014
Andilci 2014
Rok ubehl a uz tu mame pomalu Vanoce...Letos jsem si myslela,ze ani nebudu andilky delat,ale pak jsem dostala objednavku a tak jsem vzala do ruky hacek a rozjela vyrobu :-)) Prikladam ukazku, uz jsou pryc a dodelavam dalsi...Inspiraci na tyto andilky mam od Zdisky
středa 12. listopadu 2014
Jablko - hruskovy kolac bez vajec
Tento kolac je zajimavy tim,ze je uplne bez vajec! Ja napsala jablko-hruskovy,ale muzete pouzit jen jablka nebo jen hrusky. Myslim,ze v lete by byl vyborny treba s merunkama, broskvema atd.
Ale mame podzim a jablka i hrusky jsou vyborne, takze muzeme zacit!
INGREDIENCE:
3 vetsi jablka nebo tvrdsi hrusky (nebo smichat)
1 lzice masla
250 gr polohrubé mouky
80 gr cukru
1 hotovy pudink - (pokud nechcete kupovany,az budete delat pudink doma, dejte si stranou asi sklenicku)
1 prasek do peciva
1/2 sklenky mleka - priblizne
1/2 sklenky rostlinneho oleje-priblizne (ridte se hustotou testa)
trochu soli
trochu skorice, citr.kura
Jablka nebo hrusky oloupeme a nakrajime na mensi kostky. V kastrolku nebo na panvi rozpustime maslo a vlozime ovoce, muzeme posypat lzici cukru. Za casteho michani dusime asi 5 minut - melo by mirne zkaramelizovat. Lze pridat i lzici sladkeho dezertniho vina.Po odstaveni z plotny vmichame trochu skorice a citronove kury.
Mezitim co ovoce chladne, rozslehame pudink s cukrem elektrickym slehacem (metlou). Mouku smichame s praskem a soli a po castech vmichavame do smesi, postupne prilevame i olej a mleko. Melo by vzniknout testo huste asi jako na babovku. Pak pridame ovoce a vlejeme do maslem vymazane a moukou vysypane formy. Peceme asi 40 minut pri 170'-180'. Vychladle cukrujeme.
pátek 7. listopadu 2014
Jablkovy kolac s dusenymi jablky
Jablkove moucniky u nas vedou! Mohu je delat na vsechny zpusoby a chutnaji vsem. Nasledujici recept je vlastne jednoduchy mrizkovy kolac s mensi ùpravou - testo na kolac je predpecene a jablka predem podusena. Testo tak nezvlhne a napln zustane mekka a stavnata.
Nejdrive si pripravime TESTO:
250 gr hladke mouky
125 gr tuku
80 gr cukru
1 lzicka prasku do peciva
1-2 zloutky
citr.kura, vanilka
Do misy prosijeme mouku s praskem. Rozsekame tuk a pridame do mouky, zpracujeme nejdrive nozem a pak rozemneme. Teprve potom prisypeme cukr, citr.kuru, vanilku a znovu promnene. Nakonec vmichame rozslehane zloutky a vypracujeme rychle hladke testo. Dame odpocinout do lednice aspon na pul hodiny.
Zatimco testo odpociva, pripravime NAPLN:
3 - 4 jablka
2-3 lzice cukru (podle chuti a kyselosti jablek)
trochu skorice
hrstka hrozinek - predem namocene ve vode nebo v nize uvedenem dezertnim vine
sklenicka vody
5 cl sladkeho dezertniho vina
pinoli nebo mandlove lupinky ci orechy na posypani
Jablka oloupeme a nakrajime na osminky. dame do kastrolku a pridame cukr, sklenicku vody, skorici, dezertni vino (pouzivam sladke italske Vinsanto - je podobne ceske medovine) a podusime az jsou jablka mekka. Rozmichame do kasovite konzistence a pridame hrozinky.
Nechame prochladnout.
Poznamka - dezertni vino lze vynechat, v tom pripade namocime hrozinky ve vode pripadne smichanou s lzici rumu.
Testo vyvalime a vlozime do formy tak,aby se utvoril asi 1 cm okraj. Prebytek okraje odkrojime a pouzijeme na mrizky. Dame pect asi na 10 minut pri 180 stupnu - melo by jen mirne zezloutnout. Nekdo doporucuje dat na testo papir se suchymi fazolemi aby se testo nevzdouvalo,ale staci kdyz testo jen propichnete vidlickou pred a behem peceni. Pak jej vyndame z trouby, mirne stlacime a vlijeme jablecnou smes. Posypeme pinoli, orechy nebo mandlemi ,ozdobime mrizkou nebo vykrajenymi tvary ze zbyleho testa a dame dopect asi na dalsich 20 minut.
pondělí 3. listopadu 2014
Priprava na Vanoce
Do vanoc casu dost....ale kdyz si chcete vyrobit neco vlastnorucne,tak casu zas tolik nezbyva.
Letos jsem se krome jiz tradicnich hackovanych ozdob jako zvonecku a andilku pustila i do patchworkovych kouli. Je to zabavna prace, fantazii se meze nekladou. Vzorky jako srdicko a zvonek jsem do polystyrenu vytlacila formmickou na cukrovì :-))
středa 8. října 2014
Focaccia
Italska focaccia je podobna pizze ale je jednodussi, je to vlastne chlebova placka , kterou muzeme udelat jen tak pouze s pridanim olivoveho oleje a soli nebo s olivami, rajcaty, cibuli atd. Ja ji nejradeji pripravuji z bramboroveho testa, kterè vydrzi i dele vlacnè.Kazdy italskdy kraj ma svuj vlastni recept na focacciu (zvanà take "schiaccia, schiacciata")
Tato priprava je typicka pro kraj Puglia.
INGREDIENCE:
Zakladnì recept na testo
500 gr hladke mouky
100 gr varenych studenych brambor
kostka drozdì
olivovy olej -asi 1 dl
1 lzice soli + na posypani hrubou sul
vlazna voda na zadelani testa
cherry rajcatka, oregano
Na val prosijeme hladkou mouku se lzici soli a pridame rozmackane brambory. Udelame dulek. Drozdi rozpustime v trosce vlazne vody a nalijeme do dulku v mouce. Nechame chvili vykynout a pak zadelame vlaznou vodou hladke testo.Nechame kynout asi hodinu a pul na teplem miste.
Rozvalime na placku, vlozime na olejem vymazany plech a prsty vyhloubime male dulky. Olivovy olej smichame s trochou vody a potreme touto smesi testo. Povrch poklademe rozkrojenymi rajcatky a posypeme oreganem nebo pouzijeme jinou napln podle chuti (olivy, cibule nakrajena na prouzky, kousky pancetty ) a posypeme trochou hrube soli.Nechame kynout jeste asi hodinu, pak peceme pri 180' asi 20 minut az je povrch zlatavy.
pátek 26. září 2014
Crumble kolàc
Crumble (cti krambl) znamena doslova "rozpadat, rozdrobit se a je to typicky anglicky kolac , obdoba naseho drobenkoveho kolace. Prìprava je jednoducha, efekt zaruceny a chut vytecna. Vetsinou se pripravuje s jablky,ale muzete pouzit i jine ovoce, jako tresne, merunky, broskve, hrusky - podle sezony a chute.
INGREDIENCE:
1 kg jablek
250 gr polohrube nebo hrube mouky
100 gr cukru + 2 lzice
100 gr masla + 2 lzìce
skorice
1/2 citronu
citr.kura, vanilka
Mouku prosijeme a rozdrobime spolu s maslem nakrajenym na kousky. Teprve pak pridame cukr. Tato faze je dulezita, pokud dame cukr hned smes zvlhne a spatne se drobi.
Pridame cukr i vanilku a citronovou kuru a znovu rozdrobime. Jablka oloupeme a nakrajime na osminky ktere jeste prepulime. Na hlubsi panev dame 2 lzìce masla, nechame rozpustit a vlozime jablka, posypeme 2 lzicemi cukru, skorici (podle chuti, ja davam asi pul lzicky) a stavou z pulky citronu. Cukru muzeme dat i o lzice, dve vice - ridte se kyselosti jablek.
Dobre promichame asi 1 minutu.
Obdelnikovou nebo ctvercovou formu vymazeme maslem, vlozime jablka a posypeme drobenkou tak,aby dobre vyplnila vsechny mezery. Peceme asi 30-35 minut pri 180 stupnich - jako vzdy zalezi na troube. Jablka musi byt mekka a povrch zlatavy.
Podavame i teply s kopeckem vanilkove zmrzliny (anglicky zpusob) nebo vychladly krajeny na ctverecky.
středa 24. září 2014
Lasagne
Lasagne jsou typické italské zapékané testoviny, pro jejichz pripravu se vyplatì obetovat trochu casu a udelat si je doma. Mnozì z vàs je moznà ochutnali mrazené nebo v restauraci (kde jsou vetsinou taky zmrazené) a tak poznàte,ze je to ùplne neco jiného.
Pokud si pripravìte ragù den predem - zìskà tak i na chuti - a druhy den uz jen uvarìte lasagne a poskladate do pekace. Nenì to vubec slozité!
INGREDIENCE:
300-400 gr lasagne (zde se prodava baleni 500 gr,ale nevim jak u vas)
Ragù:
600 gr mleteho masa
cibule, trocha celeru, mrkev
1/2 sklenky sucheho cerveneho vina
velka plechovka loupanych rajcat - asi 600 gr
-nebo rajsky, neochuceny protlak
sul, pepr,olej
trochu vyvaru z kostky - je-li potreba
Besamel:
2 lzìce hladké mouky
2 lzìce màsla
zhruba 1/3 az 1/2 litru mlèka
spetka muskàtového orìsku
sul
strouhany parmezan nebo pecorino
Nejdrìv si pripravìme ragù - nebo jak v Italii rìkajì "sugo". Korenovou zeleninu nakrajime na kousky a dame lehce osmahnout na olej. Pridame mlete maso - v Italii pouzivaji jen hovezi, nekdo pridava salsicciu - korenenou klobasu z veproveho masa . ja davam hovezi maso a asi 200 gr veproveho.
Dobre rozmichame aby se nedelaly vetsi kousky a osmahneme. Pak zalijeme cervenym vinem, zvysime plamen,nechame odparit,potom pridame rajsky protlak nebo rajcata, ochutime peprem a soli a nechame varit asi hodinku. Pokud se omacka zacne vysouset, prilejeme trochu horkeho vyvaru- i z kostky.
Na besamelovou omackurozpustime maslo a po castech vsypeme mouku. Nechame zpenit a michame az smes zbeli a mouka tak ztrati syrovou chut. Pak odstavime z plotny a po troskach prilevame studene mleko, za staleho michani vareckou nebo jeste lepe metlou. Znovu pristavime na plotnu a nechame mirne varit asi 15 - 20 minut.Mleko nelejeme vsechno najednou, varenim omacka zhoustne,eventualne dolejeme, aby nezustala prilis ridka. Mela by mit konzistenci pudinku. Osolime a pridame spetku muskatoveho orisku.
Lasagne : dame varit asi 5 l vody se lzici oleje - tim se zabrani tomu,aby se lasagne slepily. Vodu osolime a vhodime platky lasagni - ne vsechny najednou, tak na 2-3x. Michame vareckou az se voda zacne opet varit, varime podle navodu na baleni. Mezitim si pripravime pekacek a jak lasagne vyndavame z vody, hned je muzeme skladat do vrstev.
Na dno pekace dame trochu omacky a rozetreme, pokapeme besamelem a posypeme syrem. Dame platky lasagni vedle sebe, jen aby se mirne prekryvaly po stranach - asi 1 cm. Pak pokracujeme - omacka, besamel, syr az do vycerpani testovin. Vrchni vrstvu tvori omacka s besamelem a syrem. Dame zapect do trouby asi na 20 minut.
pondělí 8. září 2014
Rizoto s cuketkami (Risotto con le zucchine)
Pokud vam jeste zbyly nejake cuketky,zkuste si pripravit rizoto. Pokud nezbyly, muzete pouzit i houby - tech je, jak vidim z ostatnich blogu, letos vic nez dost. Postup je totiz uplne stejny.
INGREDIENCE pro 4 osoby:
2 hrsti ryze na osobu
4 - 6 mensich cukinek (zhruba 250 gr)
1 mensi cibule (nebo 2 cerstve cibulky)
1 strouzek cesneku
olej
dve lzìce cerstveho masla
4 plne lzice strouhaneho parmezanu
asi 3/4 litru zeleninoveho vyvaru (i z kostky)
sul a pepr
Pokud mozno pouzijeme ryzi primo urcenou pro rizota - ma vetsi zrna, aby do sebe lepe vsakla zaklad. Jinak pouzijeme normalni ryzi, ne predvarenou !
Jemne krajenou cibulku nechame zpenit na oleji a pridame na kosticky krajene cukinky. Restujeme asi 5 minut, pak pridame utreny cesnek a proplachnutou ryzi. Dobre michame, ryze se musi spojit se zakladem a teprve kdyz se zacne trochu prichytavat, pridame naberacku horkeho vyvaru. Je dulezite, aby vyvar byl stale horky, jinak zastavime var ryze a uvari se nestejnomerne. Opet michame az se tekutina odpari, pak opet pridame vyvar a tak pokracujeme, az je ryze mekka,ale ne sucha , musi zustat vlacna, tady se rika "a onda" - zvlnena. Kdyz pohnete kastrolem sem a tam, ma se mirne vlnit. Odstavime z plotny, pridame lzici nebo dve syroveho masla, pokud je treba osolime a opeprime a vsypeme strouhany parmezan. Dukladne promichame a podavame, na taliri jeste posypeme parmezanem.
pátek 5. září 2014
Buchta s jablky a mandlemi
Na tento moucnik jsem pouzila testo s ricottou, pridala jablka a navrch posypala mandlovymi lupinky...
INGREDIENCE:
3 jablka
3 vejce
100 gr cukru
100 gr ricotty (nebo tvarohu)
100 ml oleje
150 gr polohrubé mouky
mandlove lupinky
trochu skorice
citronova kura
spetka soli
1 prasek do peciva
vanilka
Nejdrive si pripravime jablka. Oloupeme je a 2 rozkrajime na mensi kosticky.Prisypeme skorici a citronovou kuru a zamichame. Treti jablko oloupeme , rozctvrtime a podelne nakrajime na platky.
Vejce dobre rozslehame s cukrem az hmota zesvetlà a zvetsi objem. Pridàme rikottu a praminkem prilevame olej. Dobre rozmichame. Do mouky prosijeme prasek do peciva, sul, promichame a postupne pridame do vajecne smesi za staleho michani. Do takto pripraveneho testa vmichame na kosticky krajena jablka a vlijeme do maslem vymastene a hrubou moukou nebo jemnou strouhankou vysypane formy. Platky jablka zasuneme pravidelne do testa rovnym rezem dolu tak, aby kulata cast trochu vycnivala. Povrch posypeme mandlovymi lupinky.
Peceme v troube pri 170' asi 25 minut. Vychladle cukrujeme mouckovym cukrem.
středa 3. září 2014
Prazma pecena se sardelovou pastou (orata arrosto con pasta di acciughe)
Tento zpusob jak upravit rybu se da pouzit na prazmu,ale i na jine ryby, i sladkovodni, treba pstruh, lin apod.
INGREDIENCE pro 4 osoby:
2 vetsi nebo 4 mensi ryby
lzice sardelove pasty
4 - 5 strouzku cesneku
1 lzice sekané petrzele a nekolik celych stonku
sul a pepr
olej
Ryby omyjeme, osusime a do jejich kuze udelame sikme zarezy, jak je videt na fotografii. Smichame sardelovou pastu, utreny strouzek nebo dva cesneku a sekanou petrzelku. tuto smes vetreme do zarezu. Vnitrek ryby osolime, opeprime a vlozime snitku petrzele, oloupany strouzek cesneku vcelku a zakapneme olivovym olejem. Rybu potreme olejem i po povrchu a dame pect do horke trouby asi na 15-20 minut - podle velikosti ryby. Muzeme pridat i par brambor krajenych na platky a mirne ovarenych (asi 2-3 minuty v osolene vode) a nekolik rozpulenych cherry rajcatek.
pátek 22. srpna 2014
Brownies
Letosni rozmarne leto mi dovolilo dokonce zapnout troubu a péct! Mela jsem doma cokoladu, kterà by normàlne vydrzela az do podzimu ,ale v tydnu jsem se rozhodla ze upecu brownies, coz jsou cokoladove kostky s orechy. Rìkà se, ze vznikly tak,ze jedna americka hospodynka proste zapomela dàt do cokoladoveho dortu prasek do peciva. Kdyz vytahla z trouby neco jako placku, aby zachranila povest nakrajela ji na kostky, pocukrovala a podàvala. Stal se z nich prosluly moucnik, ktery se dela po celem svete. Jestli je tato zkazka pravdivà, to nevìm,kazdopadne by to byl velice trefny omyl..Z mnoha receptu, ktere od te doby vznikly , jsem vybrala jeden rychly a zaruceny. Je to bomba,ale jednou za cas...a nakonec, muzete snist jen jeden ctverecek (dejte mi vedet, kdo to vydrzel :-))
INGREDIENCE:
200 gr horke cokolady
100 gr masla
100 gr cukru
3 vejce
spetka soli
2 - 3 lzìce polohrube mouky
hrst sekanych orechu ( mohou byt i orisky)
Ve vodni lazni rozpustime cokoladu s maslem a nechame chvili prochladnout. Mezitim utreme zloutky s cukrem a uslehame zvlast pevny snih z bilku. Do mouky pridame speticku soli. Cokoladovou smes vlijeme do zloutku a velmi dobre promìchàme. Pak pridame po castech mouku strìdave se snehem a nakonec nahrubo rozsekane orechy. Vlijeme do ctvercové nebo obdélnìkové formy vymazane tukem a vysypane hrubou moukou nebo vylozené pecìcìm papìrem.
Peceme pri 170' asi 20-25 minut. Moucnik muze v troube nabehnout- zàlezì na tom, jak hodne jste slehali zloutky- ale po vytazeni zas slehne, je silne cokoladovy. Po vychladnuti mìrne posypeme praskovym cukrem a kràjìme na ctverecky.
Vydrzì dlouho vlàcny - coz ale nebudete mit cas si proverit nebot velice rychle mizì!
středa 20. srpna 2014
Treska s rajcaty (Merluzzo al pomodoro)
Tento pokrm pripravuji z tresky,ale daji se pouzit i jine rybi filety. Priprava je rychla, jako priloha se hodi chleb.
INGREDIENCE pro 4 osoby:
600 gr tresky
2 cerstve cibulky
2 strouzky cesneku
hrst cernych oliv
1 lzice kaparu
400 gr jemne sekanych rajcat nebo rajcatove pyré
2 sardelky nebo lzicku sardelove pasty
sekana petrzelka
peperoncino
olivovy olej
2 lzice piniovych orisku (muzete vynechat)
Pokud mame cerstva rajcata, sparime je a oloupeme, vymackame prebytecnou vodu a seminka a rozdrtime na male kousky.Jinak pouzijeme hotove pyre nebo kousky rajcat v konzerve, eventuelne neochuceny rajsky protlak. Na vetsi panev dame olej a na nem zpenime jemne nakrajene cibulky.
Pridame rajcata, rozetreny cesnek (nemame-li jej v jidle radi, zpenime spolu s cibulkou oloupany ale ponechany vcelku a pred pridanim rajcat vyjmeme), peperoncino, sardelky nebo sardelovou pastu a kratce povarime. Vlozime omyte filety ryby a na kousky posekane olivy s kapary. Pokud pouzijete kapary nalozene v soli, je potreba je predem dobre proplachnout. Vse povarime asi 10 minut, zaverem muzeme pridat piniove orisky. Vetsinou neni potreba prisolit. Povrch posypeme cerstvou petrzelkou a zakapneme olivovym olejem.Podavame s cerstvym chlebem.
pondělí 18. srpna 2014
Profiteroles
Profiteroles jsou male bochanky z odpalovaneho testa (bigné) plnene kremem nebo slehackou a navrsene do pyramidy a polite cokoladou...
ODPALOVANE TESTO:
200 ml vody
100 gr masla
130 gr mouky
spetka soli
4 vejce
Vodu dame varit s maslem a soli, kdyz se vari, vhodime najednou vsechnu mouku. Za staleho michani "odpalujeme" od sten kastrolu - nejlepsi je nerezove nadobi. Kdyz se utvori bily povlak na dne a vznikne nam koule, je testo dobre odpalene. Odstavime z plotny a po troskach vmichame vidlickou rozslehana vejce. Na plechu vylozenem pecicim papirem delame male bochanky dale od sebe - pecenim nabehnou. Mirne postrikame vodou a dame do hodne rozpalene trouby pect (asi 200') Troubu neotvirame, klesly by! Asi po 15 minutach (ale zalezi na vasi troube) zmirnime a dopekame dalsich asi 5 minut pri nizsi teplote do zlatova.
Upecene bochanky hned rozrizneme, jinak zvlhnou a klesnou. Uvnitr by mely byt dute a suche, pokud tomu tak neni, dame je dosusit jeste na chvili do trouby.
Pripravime si KREM - uvarime pudink podle navodu a po castech jej zaslehame do 100 gr masla, pak pozvolna pridame asi 2 lzice rumu. Nebo uslehame slehacku a pridame 2 lzice prosateho mouckoveho cukru.
Plnime bochanky a dame je na misu do tvaru pyramidy.
Cokoladu rozehrejeme ve vodni lazni a pridame trochu slehacky nebo mleka, aby se dala nalit na bigné.
pondělí 11. srpna 2014
Susenky s corn flakes (Biscottini con corn flakes)
Nevim jak u vas doma,ale u nas se v lete kukuricne lupinky (corn flakes) konzumuji ve vetsim mnozstvi - s mlekem nebo jogurtem je to osvezujici snidane nebo svacina. Proto vyuzivam tohoto obdobi k priprave nasich oblibenych susenek, jejichz priprava je rychla a jednoducha.
INGREDIENCE:
300 gr hladke mouky
200 gr tuku
100 gr cukru
2 vejce
1/2 prasku do peciva
vanilka
spetka soli
kukuricne lupinky
cokoladove pecicky nebo rozinky, popripade orechy, mandle, pinoli...
V mise utreme tuk nebo maslo (davam vetsinou pul na pul) s cukrem do peny. Pak zapracujeme jedno vejce po druhem, nakonec pridame prosatou mouku se spetkou soli, praskem do peciva a vanilkou. Dobre promichame vareckou a pridame -podle vlastni chuti a fantazie - hrstku rozinek namocenych predem v rumu a pinoli nebo nasekane orechy, ci cokoladove pecicky a sekane mandle. Tyto prisady muzeme obmenovat nebo nechat susenky jen tak jak jsou, bez prisad. Tvorime male kulicky - behem peceni nabehnou - obalujeme v kukuricnych lupincich a davame na plech vylozeny pecicim papirem trochu dal od sebe. Peceme asi 15 minut pri 170-180 stupnich. Po vychladnuti sypeme mouckovym cukrem.
pátek 8. srpna 2014
Lilky po parmsku (Melanzane alla parmigiana)
Lilky na parmský způsob jsou trochu zvláštní recept - je to letní jídlo, když jsou zralé lilky,ale připravují se v troubě, což v normálním italském létě nebývá zvykem. Není to ani nijak zvlášť lehký pokrm, pokud se řídíte originálním receptem - lilky se mají nejdříve osmažit. Jméno prý nepochází od města Parma ani proto,že se používá sýr Parmigiano ,ale vzniklo v jižní Itálii a původní název byl "parmiciana"-což jsou dřevěné lišty, které dohromady tvoří "persiany" - italské okenice, které chrání před žhavým letním sluncem a jsou dělané způsobem jako se dávají lilky na pekáč - jeden plátek mírně překrývá druhý. Lze je ale udělat i grilované nebo opečené na pánvi na sucho jen s minimem oleje, jako recept, který používám já.
*************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
4 větší lilky
asi 400 gr čerstvých rajských jablíček
2 mozzarelly (celkem asi 200 gr)
6 polévkových lžic parmezánu
olivový olej
bazalka - asi hrst
sůl
2 stroužky česneku
1/2 cibule
********************************************************************************************************************
Lilky oloupeme, nakrájíme podélně na zhruba půl cm plátky a mírně posypeme solí. Necháme je vypotit asi hodinu, pak slijeme, opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou.
Mezitím si připravíme jednoduchou rajskou omáčku. Dva stroužky česneku oloupeme, zmáčkneme plochým nožem a dáme osmahnout na olej spolu s cibulí nakrájenou na tenké plátky. Vyndáme česnek a přidáme spařená, oloupaná, přebytečné vody a jader zbavená rajčata nakrájená na kousky nebo neochucený rajský protlak či drcená rajčata v konzervě. Osolíme a povaříme,až omáčka zhoustne za občasného míchání. Bazalku nasekáme a vložíme do omáčky - už nevaříme. Lilky dáme na teflonovou pánev s pár kapkami oleje a opečeme po obou stranách nebo můžeme grilovat v troubě na plechu.
Připravíme si pekáč a na dno dáme trochu oleje a pár lžic rajčatové omáčky a rozetřeme po dně. Začínáme klást lilky - plátky těsně vedle sebe, aby se malinko překrývaly,až zaplníme celé dno. Pak přidáme omáčku a poklademe plátky mozzarelly, kterou si také nakrájíme předem a necháme okapat, případně osušíme papírovou utěrkou a posypeme 2 lžícemi parmezánu. Můžeme použít i lisovanou mozzarellu, ktera není v nálevu a nepouští vodu. Pak vrstvíme dále lilky, omáčku, mozzarellu, parmezán až do vyčerpaní surovin. Poslední vrstvu má tvořit mozzarella a parmezán, pokapeme trochu olejem a dáme zapékat do trouby asi 20 minut - posledních 5 minut můžeme dát pod gril. Necháme odpočinout asi 10 minut a podáváme s čerstvým chlebem.
BUON APPETITO!
pondělí 28. července 2014
Zelene fazolky s rajcaty (Fagiolini al pomodoro)
Fazolek je v Italii nekolik druhu - tradicni zelenè, zluté, bilè nebo tyto dlouhé co vypadajì jako spagety - tem se v Toskansku rìka "stringhe" - struny (podle slovniku) nebo tkanicky jak rikaji tady. Stejny nazev se totiz pouziva i na tkanicky od bot :-). At mate jakykoliv typ fazolek, muzete je pripravit nasledujicim zpusobem.
INGREDIENCE:
asi 600 gr fazolek
2 strouzky cesneku
cerstva cibulka
peperoncino (s mìrou)
300 gr cerstvych zralych rajcat
olej, sul nebo trochu kostky na zeleninovy vyvar
Fazolky zbavime spicek,delsi prekrojìme - jen dlouhe fazolky se nechavaji vcelku, max.se prekroji napul. Namocime do studene vody aby se zbavily eventualnich necistot. Mezitim zpenìme na oleji cibulku, pridame okapane fazolky, chvili podusime. Pak vlozime sparena, oloupana a na kosticky nakrajena rajcata a utreny cesnek. Pridavam i zdibec zeleninove kostky, pak trochu peperoncina. Dusime za obcasneho michani. Kdyz jsou mekke, pridame lzice dobreho olivoveho oleje a zamichame, Podàvàme k masu jako prìlohu, ale jsou dobré i samotné s cerstvym chlebem.
Pokud chcete mit hlavni jidlo , pridejte k fazolkam na kostky nakrajenou sunku nebo pancettu.
pátek 25. července 2014
Kulate cukiny plnene masitou naplni (Zucchine tonde con ripieno di carne)
Prinasim dalsi recept na cukiny, tentokrat kulate. Pouzivaji se hlavne na plneni, vetsinou masitou nebo zeleninovou nadivkou. Ja pouzila napln podobnou te, ze ktere se delaji karbanatky. Plnene cukiny jsou dobre i vlazne nebo studene. Jako prilohu podavam zeleninu, se kterou se spolecne dusi.
INGREDIENCE:
2 kulate cukiny na osobu
Napln - asi na 6 cukinek
300 gr mleteho masa
100-150 gr mortadelly nebo jineho mekkeho salamu, pripadne sunky
2 krajice starsiho chleba - nebo strouhanka (2-3 lzice)
2 strouzky cesneku
petrzel
50 gr strouhaneho parmezanu
asi 10 cherry rajcatek
salek korenove zeleniny
olej, sul, pepr - popripade trochu peperoncina
Cukiny rozpulime, vydlabeme a dren dame stranou. Mirne je osolime a otocime dnem vzhuru na papirovou uterku,aby se zbavili zbytecne vody. Mezitim pripravime napln - salam nakrajime na drobne kousky nebo rozmixujeme na hrubo. Pridame namoceny a vymackany chleb nebo 2-3 lzice strouhanky, mlete maso, utreny cesnek,petrzel, 3 lzice stouhaneho parmezanu,asi tretinu vydlabane drene nasekane na drobno, mirne osolime a opeprime. Naplnime cukiny.
Na panev nebo do kastrolu dame olej a jen mirne osmahneme korenovou zeleninu. Pridame zbytek vydlabane drene, zamichame a vlozime naplnene cukiny. Mezi ne dame rozpulena cherry rajcatka a pokud nam zbyde napln, pridame ji v kouscich take. Prisolime a prikryjeme poklici. Dusime asi 1/2 - 3/4 hodiny, az jsou cukiny mekke. Zelenina vetsinou pusti dost vody, jinak pridame trochu bileho vina ci vyvaru - i z kostky.
Mekke cukiny vyjmeme, dame na pekac, posypeme smesi zbyleho parmezanu a strouhanky, s kapkou oleje a dame pod gril na par minut. Pak opet vlozime na zeleninovy zaklad, nechame asi 5 minut odpocinout a podavame s chlebem.
úterý 22. července 2014
Dusene papriky (peperonata)
I kdyz letosni pocasi na to nevypada, prece jen je leto a papriky dozravaji. Dusene papriky se zde delaji casto z barevnych paprik, cervena, zluta a zelena - proto se tomuto pokrmu rika i "bandiera" - vlajka, protoze italska vlajka je cerveno-bilo-zelena. Je to vyborna priloha k masu, vonici létem..
INGREDIENCE
700-800 gr paprik
2 mensi cerstve cibulky
1-2 celé strouzky cesneku
4 - 5 cerstvych rajcat (asi 300 gr)
cerstva bazalka
olej
Rajcata sparime horkou vodou a oloupeme, nakrajime na kosticky. Papriky omejeme, rozkrojìme a zbavìme jader a vnitrnìch vlaken. Nakrajìme na prouzky. Na oleji zpenìme jemne nakràjenou cibulku, cely cesnek,ktery pak vyjmeme a pridàme papriky. Chvìli podusime a vlozime nakràjenà rajcata. Osolime podle chuti, ja pridavam i trochu kostky na zeleninovou polevku.Nechame podusit az je zelenina dostatecne mekka, za obcasneho mìchànì. Mezitim si natrhàme listy bazalky na malé kousky - nema se krajet ani sekat, jen rucne trhat. Hotovy pokrm ji posypeme a podavame bud jako prìlohu k masu, nebo samostatne s cerstvym chlebem.
neděle 20. července 2014
Obrazek pro miminko
Narodila se nova holcicka, jmenuje se Asia a na jeji uvitani jsem vysila tento obrazek...
pondělí 14. července 2014
Krutì pecene se zeleninou a brambory (Tacchino con verdura e patate)
Krutì maso je oblìbené pro svou stravitelnost a v neposlednì rade i pro vyhodnou cenu. Je ale ponekud nevyrazné chuti, proto se casto upravuje plnené nebo marinované, proste "spolu s necìm". Ale aby neztratilo svou povest lehce stravitelného masa, nesmì se to prehànet. Oblìbila jsem si tento recept kde jej pripravuji se zeleninou spolu v jednom pekaci a tìm se vyresì hned nekolik vecì najednou - zdravé, levné a rychle pripravené jìdlo které zvlàdnou i ùplné zacàtecnice!
INGREDIENCE:
700-800 gr krutìho maso vhodne na pecenì
1 cibule
1 stonek rapìkatého celeru
1 mrkev
2 cuketky
- vse by melo vydat asi na 2 salky zeleniny
3-4 brambory
asi 1/4 litru zeleninového vyvaru (i z kostky)
50 gr sunky
pàr snìtku salveje (nemusi byt)
olej
trochu suchého bìlého vìna
Zeleninu nakràjìme na tenké plàtky,mrkev nastrouhàme na hrubsìm struhadle. Brambory oloupeme, nakràjìme na kostky a dàme povarit asi na 4 minuty do mìrne osolené vody.
V mase utvorìme kapsu do které dàme sunku a poprìpade i par lìstku salveje. Muzeme ovàzat motouzem,aby si maso po upecenì podrzelo tvar. Vlozìme jej do pekàcku s trochou oleje a bìlého vìna a dame do horké trouby,aby se zatàhlo zhruba na 10 minut. Pak pridàme brambory, za dalsìch asi 10 minut i zeleninu. Dobre zamìchàme a podlejeme trochou vyvaru, ktery pridàvàme po troskàch i behem pecenì, aby zustalo i trochu stàvy - brambory jì dost vsàknou. Krutì maso nepotrebuje zvlàst dlouhou dobu, vetsinou je hotové tak behem hodiny. Vyndàme z pekàce, nechàme chvìli prochladnout, pak sundàme motouz a kràjìme na plàtky - horké maso se drolì. Vlozìme zpet do pekàce a podàvàme s brambory a zeleninou.
pátek 11. července 2014
Cukiny s rajcaty (Zucchine con pomodoro)
Nastava sezona cukinek, ktere lze upravit na mnoho zpusobu. Cukinky by se mely sklizet male, velke se pouzivaji spis k plneni. Dnesni recept je vhodny jako priloha,ale i jako samostatne jidlo, s cerstvym chlebem.
INGREDIENCE:
asi pul kg malych cukinek
1 mensi cibule
2 strouzky cesneku
asi 300 gr rajcat (nejlepe cerstvych,ale lze pouzit i drcena loupana rajcata v plechovce)
2 lzice strouhaneho parmezanu
2 lzice strouhanky
olivovy olej
bazalka nebo petrzel (nebo oboji)
Cukinky nakrajime na platky. Na olej dame zpenit jemne krajenou cibuli, pridame cukinky a chvili podusime. Nakrajime rajcata na kousky a vlozime ke smesi, pridame rozetreny nebo prolisovany cesnek a dusime,az je vse mekke. Parmezan smichame se strouhankou a vmichame do smesi, kterou uz jsme sundali z plotny. Pridame sekanou petrzel a bazalku, lzici kvalitniho olivoveho oleje, prikryjeme poklici a nechame asi 5 minut odpocinout.Podavame s chlebem jako samostatne jidlo nebo k prirodne upravenemu masu ci rybe.
úterý 8. července 2014
Cordon bleu
Nazev dnesniho receptu je prevzaty z francouzstiny,ale pouziva se i v Italii - jedna se o kapsy z kureciho masa, plnene syrem a sunkou a smazene. Cte se "kordon ble". Doslova znamena "modra stuzka" a bylo to vyznamenani, ktere se v dobach drivejsich udelovalo zvlaste sikovnym kucharum. Tento pokrm nevyzaduje nijak zvlastni umeni,ale prave proto si zaslouzi vyznamenani - jak z mala udelat lahodné a chutné jidlo...
INGREDIENCE pro 4 osoby:
8 tenkych platku kureciho masa
4 platky sunky
4 platky syra
vejce, mouka a strouhanka
olej na smazeni
Z kurecich prsicek nakrajime platky bud tak velke, aby se daly plnit a prehnout, nebo mensi,ale stejne velikosti, aby se daly polozit vzdy dva na sebe. Na maso polozime platek sunky a platek syra a nechame volne okraje asi pul cm. Maso po okrajich trochu sklepeme,aby se neotviralo. Muzeme sepnout i paratkem. Obalime v trojbalu - mouka, rozslehane vejce a strouhanka - a smazime ve vyssi vrstve oleje. Jako priloha je vhodny salat nebo bramborova kase.
neděle 29. června 2014
Kloboucek
....a jeste jeden kloboucek, tentokrat s ruzovou stuzkou. Rozmer je asi 20 cm v prumeru a z 50 gr klubka se daji uhackovat asi tri. Takze me jeste jeden ceka :-)
čtvrtek 26. června 2014
Clafoutis
Dnesni recept jsem si vypujcila z francouzske kuchyne. Je podobny nasi bublanine,ale testo je jemnejsi a ridsi. Zdobime krajenymi mandlemi, i kdyz muzeme nechat i bez. Pokud pouzijeme jine sezonni ovoce, jako jahody,broskve, merunky, maliny, svestky mame moucnik zvany "Flognarde" - clafoutis je pouze ten s tresnemi...At se rozhodneme tak ci onak, pochoutka je to zarucena!
INGREDIENCE:
500 gr tresni
100 gr mouky
1/2 prasku do peciva
3 vejce
50 gr cukru + 2 lzice do formy
2 dl slehacky
1 dl mleka
spetka soli
40 gr mandlovych lupinku
mouckovy cukr
Testo muzeme vyrobit pomoci mixeru nebo rucniho elektrickeho slehace. Smichame vejce, cukr, smetanu a mleko, pak pridame mouku s praskem do peciva a spetku soli. Vznikne ridsi testicko.
Do maslem vymazane a cukrem vysypane formy dame vypeckované tresne a zalijeme testem. Posypeme mandlovymi lupinky. Po upeceni sypeme mouckovym cukrem.
pondělí 23. června 2014
Kureci kousky se slaninou
Dnesnì recept mi prisel mailovou postou od pani Nadi. Rychly a chutny, pridala jsem brambory a nakrajenou cuketku a obed byl hotovy za pul hodiny!
INGREDIENCE pro 4 osoby
400 gr kureciho masa (prsa nebo stehna)
150-200 gr slaniny nebo pancetty
4 brambory
2 cuketky
Maso nakrajime na kousky,asi 5x2 cm. Kazdy kousek obalime na platky krajenou slaninou nebo pancettou. Brambory oloupeme, prekrojime na pulku a nakrajime na platky. Ovarime je zhruba 3-4 minuty v mirne osolene vode. Dame na pekac, na ne vlozime maso a pridame na kousky pokrajenou cuketku. Myslim,ze by se hodilo i par cherry rajcatek. Nemusime pridavat olej ani sul.Dame do rozpalene trouby asi na 20 minut - poslednich 5 minut jsem dala pod gril, aby byla slanina trochu chrupava.
pátek 20. června 2014
Piskotovy kolac s ovocem
Jako zaklad ovocneho kolace jsem tentokrat pouzila piskot - vetsinou delam krehke testo - a osvedcil se mi, lepe se kraji. Upeceny jsem rozkrojila na pulku, takze vznikly kolace dva!
PISKOT:
delala jsem ze 3 celych vajec;
na kazde vejce 30 gr cukru a 40 gr polohrube mouky
citronova kura
vanilka
1 lzicka prasku do peciva
Vejce slehame s cukrem asi 5 minut elektrickym slehacem. Pridame citr.kuru a vanilku.Do mouky prosijeme prasek a vareckou lehce vmichame do testa. Vlejeme do vymazane a vysypane (nebo vylozene pecicim papirem) formy.
Uvarime PUDINK s vanilkovou prichuti.
Upeceny piskot nechame vychladnout a rozkrojime na 2 casti. Mirne potreme merunkovou zavareninou a nalejeme pudink, pulku na kazdou cast piskotu. Zdobime cerstvym ovocem podle vlastni fantazie. Muzeme potrit zelatinou nebo troskou merunkove zavareniny, kterou rozredime teplou vodou.
středa 18. června 2014
Kloboucek
Trochu se ochladilo, tak honem neco uhackovat, nez zas zacnou parna - to se pak nedà..Takze za 2 vecery vzniknul kloboucek, ktery ma v prumeru asi 20 cm a je ze svetle okrove prize.
sobota 7. června 2014
Bramborove krokety se sunkou (Crocchette di patate e prosciutto)
Bramborove krokety jsou vdecne jidlo. Jednak je muzete pripravit i ze zbylé bramborové kase, anebo pozmenit uzeninu - misto sunky sunkovy nebo i jiny salam, pripadne trochu hrasku nebo jine zeleniny, kousky syra apod. Nebo je udelat jen z brambor a podavat i jako prilohu k masu.
INGREDIENCE:
asi pul kg varenych brambor
2 vejce
100 gr sunky nebo jine uzeniny
spetka muskatového orisku
sul, pepr
lzice strouhaneho syra
strouhanka
lzice sekane petrzele
olej na smazeni
Brambory nakrajime na kostky a uvarime. Mackadlem na brambory je protlacime do misy, pridame na kosticky nakrajenou sunku, syr, sul a pepr podle chuti, spetku muskatoveho orisku, trochu sekane petrzelky a 2 vidlickou rozslehana vejce. Eventuelne kousky varene zeleniny nebo male kosticky syra.Dobre spojime v testo,pokud by bylo rìdke, muzeme pridat trochu strouhanky. Nechame chvili odpocinout, pak tvorime valecky, ktere obalime ve strouhance. Smazime ve vyssi vrstve oleje a pak vyndame na savy papir, ktery vsakne prebytecny tuk. Podavame se salatem.
čtvrtek 5. června 2014
Trochu hackovani...
O italske tradici davat k ruznym prilezitostem male darky, tzv.bomboniere jsem uz psala. Jelikoz kveten a cerven jsou mesice svateb a prvnich prijimani, mela jsem co delat. Par bombonier je uz vyexpedovano...a na dalsich se pracuje!
pátek 30. května 2014
Klasické tiramisù
Verzí na tiramisù je mnoho, někdy až příliš. Dá se samozřejmě improvizovat,ale na klasické tiramisù jsou potřeba ty správné suroviny - mascarpone, kvalitní káva a kakao, sladký likér, nejlépe Amaretto a savoiardy - piškoty podlouhlého tvaru, něco jako naše cukrářské piškoty. Maximálně ty se dajì nahradit normálními piškoty, aniž by se chuť nějak výrazně změnila. Jà používám i "pavesini" což jsou podlouhlé piškoty slabší než savoiardy.Zdà se mi, ze tiramisù vyjde jemnější.
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
250 gr mascarpone
2 vejce
4 plné lžíce cukru
šálek dobré černé kávy - lepší překapávaná než rozpustná
asi 4 lžíce kakaa bez cukru
Amaretto
sàček piškotů - aneb tolik aby pokryly 2x dno formy, ve které budete tiramisù dělat - na toto množství používám čtvercovou formu o strane asi 20-22 cm.
*********************************************************************************************************************
Ušlehàme tuhý sníh z bílků a dáme stranou. Žloutky dobře našleháme s cukrem a přidàme mascarpone. Důkladně promìchàme a lehce vmìchàme snìh.
Do hlubokého talíře vlejeme studenou kávu a likér - tam se řiďte svou chutí, já dávám asi 50 ml.
Piškoty jen lehce omočíme a klademe na dno formy,kam jsme rozetřeli trochu krému.Na vrstvu piškotů dáme krém, posypeme kakaem, pak další vrstvu namočených piškotů a opět krém a kakao.Dáme odpočinout do lednice, nejméně na 2 hodiny.Ještě lepší je druhý den!
Pokud chcete dělat jednoporcovky, můžete použít sklenky a vrstvit jako do formy.
Některé kuchařky uvádějí větší počet vajec - zhruba 1 vejce na 80 - 100 gr mascarpone.
úterý 27. května 2014
Polevka ze spaldy s fazolemi a kurecim masem (Zuppa di farro con fagioli e pollo)
A jeste jednou polévka, i kdyz je to spis tzv. "jìdlo z jednoho hrnce" které nahradì jak prvnì tak druhy chod - polévka se spaldou, kuretem a fazolemi.
Dalo by se rìct, ze spalda je prapredkem dnesnì psenice - tato cereàlie byla znàmà jiz v antickém Egypte. Existuji doklady z doby rise rìmské, kdy se z nì varily polévky a z mouky pekl chlèb.V dnesnì dobe se v Italii pestuje hlavne v Toskansku, v horské oblasti Garfagnana. Typickà toskànskà polévka - zuppa - je hustà a vyzivnà, jsou varianty s masem a bez, s fazolemi, se zelìm, nebo jen se zeleninou. Zalezì na kraji,na kuchari a na tom, co je prave ve spizi!
V lète se spalda pouzìva k vyrobe studenych salàtu, jako obmena za ryzovy salàt.
Ryzi muzete pouzìt i na tento recept, nejlépe celozrnnou, pokud nesezenete spaldu.
Moje "zuppa di farro" je s kurecim masem a fazolemi.
INGREDIENCE pro 4 osoby:
4-5 hrstì spaldy
1 cibule
1 mrkev
1 stonek rapìkatého celeru
1-2 strouzky cesneku
200 gr kurecìho masa
100-150 gr varenych fazolì
1/2 az 3/4 litru zeleninoveho vyvaru
trochu sekane petrzelky
sul, pepr, olivovy olej
strouhany parmezàn - je-li libo!
Nakràjenou zeleninu dàme osmahnout. Kurecì maso nakràjìme na malé kousky a pridàme k zàkladu, zamìchame a jen kràtce podusìme. Pridàme rozetreny nebo prolisovany cesnek a spaldu, kterou jsme proplàchli studenou vodou. Vlijeme horky vyvar, asi polovinu mnozstvì a pozvolna varìme - spalda potrebuje aspon pul hodiny. Obcas dolijeme vyvar, polévka musì byt dost hustà, jak se rika "musì v nì stàt lzìce"! Muze se pridat i 2-3 lzìce rajskèho neochuceneho protlaku. Ke konci varu vlozìme predem uvarene - nebo sterilované- fazole a kratce povarìme.
Pred podàvànìm nechàme polévku chvìli odpocinout, na talìri pak posypeme troskou sekané petrzele, zakàpneme trochou olivoveho oleje a podle chuti posypeme lzici parmezanu.
sobota 24. května 2014
Chřestová polévka s opékaným chlebem(Crema di asparagi)
V italské kuchyni vládne "pasta". Ale i polévky, zvlášť zeleninové, mají své dobré místečko u stolu. Naše zahuštěné zeleninové polévky jsou zde nazývané "crema" - krém. Momentálně je na trhu hodně chřestu, takže jsem udělala "crema di asparagi", jen lehce zahuštěná moukou rozkvedlanou ve vodě, ve které se vařil chřest.
K tomu osmažené kostičky chleba...posuďte sami!
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
300 gr chřestu
2-3 lžíce mouky - dala jsem polohrubou
trochu mléka
1 žloutek
kostičky opečeného chleba
olej, sůl, strouhaný parmezán
*********************************************************************************************************************
Z chřestu odkrojíme tvrdé části, dobře omyjeme a dáme vařit do osolené vody. Když je měkký, vyndáme jej a odebereme trochu vody, ve ktere se vařil. Necháme jí vystydnout, vsypeme po částech mouku a dobře rozmíchàme, pak vlijeme zpět do teplé chřestové vody a povaříme až není mouka cítit - asi 10 minut. V trošce mléka rozkvedláme žloutek. Chřest nakrájíme na malé kousky, vložíme zpět do polévky a prohřejeme. Odstavíme z plotny a vlijeme za stálého míchání mléko se žloutkem.
Chléb nakrájíme na malé kostičky, pokropíme olejem a dáme do trouby osmahnout, nebo opečeme na pánvi.
Do talíře vlijeme horkou polévku a vložíme osmažený chléb. Můžeme posypat strouhaným parmezánem a přidat pár kapek kvalitního olivového oleje. BUON APPETITO!
čtvrtek 22. května 2014
Jahodova bublanina piskotova
Klasicky delany piskot se mi nekdy povedl lépe, nekdy hure. Navìc je s nìm i vìc prace, zloutky s cukrem, bìlky zvlàst, pak spojit, dàvat pozor, aby snìh neklesl, dàvat pozor na spràvnou teplotu trouby atd. Jiste màte s piskotem vlastnì zkusenosti. Pak jsem v italske televizi slysela tento recept na "pan di Spagna" jak zde piskotovemu testu rìkajì. Doslovne to znamena "spanelsky chléb" a nevìm, odkud se tento nàzev bere - jestli nekdo kdysi privezl recept ze Spanelska anebo jestli je to obdoba nasich spanelskych ptàcku - o kterych Spanelé nemajì zrejme ani potuchy...
Kazdopàdne me hned zaujal svou jednoduchostì, vyzkousela jsem - a jinak ho uz nedelàm. Nynì je sezòna jahod, takze jahodovà bublanina byla hotovà behem nekolika minut..
INGREDIENCE:
3 vejce - delala jsem bublaninu do mensi formy, takze upravte podle poctu mlsounu :-)
na kazde vejce:
30 gr cukru
40 gr mouky - dàvàm hladkou nebo polohrubou
1 lzicka prasku do peciva - prosìt do mouky
jahody nebo jine ovoce vhodne na bublaninu
Vejce pouzijte pokud mozno pokojové teploty. Celà vejce slehejte s cukrem asi 5 minut elektrickym rucnìm slehacem. Do mouky prosijte prasek do peciva (zde je jiz s vanilkovou prìchutì, jinak podle chuti pridejte trochu vanilky) a vareckou lehce vmìchejte do vajecné smesi. Jahody oplàchnete a nakrajejte na vetsì kousky, mìrne popraste moukou aby nepadaly v teste ke dnu. Pokladte jimi testo a dejte péct do mìrne vyhràte trouby na 170' asi 20 minut.
pondělí 19. května 2014
Testoviny s gorgonzolou a spenatem (Pasta con gorgonzola e spinaci)
Kolik je v Italii receptu na testoviny, to myslim nikdo presne nespocital. Krome klasickych a typicky regionalnich pak je v kazde rodine jejich "zaruceny" recept, ktery se dedi z generace na generaci.
Testoviny - "pasta" se konzumuji na kila. Fantazii se meze nekladou, pokud nedelate nejaky opravdu tradicni recept - tam se musi ingredience striktne dodrzovat - jinak si to u Italu rozhazete! Jsou totiz na svou kuchyn nejen patricne hrdi,ale i velmi zàrlivì...
Me se donesl tento recept, ktery jsem hned vyzkousela. Vyzaduje se v nem syr gorgonzola, coz je plisnovy syr ostrejsi chuti i vune - prirovnala bych jej asi k nasi Nive...ale ma kremovejsi konsistenci, v ustech se jen rozplyva!
Pokud na nej nekde narazite, zkuste jej ochutnat, myslim ze urcite stoji za to !
INGREDIENCE pro 4 osoby
320 gr testovin - ja pouzila masle ale jsou dobre i penne nebo vretenka
asi 100 gr spenatu - dala jsem zmrazeny
100 gr gorgonzoly
4 lzice strouhaneho parmezanu
trochu mleka nebo smetany - nebo vody ve ktere varite testoviny
Spenat, pokud pouzijete zmrazeny nechate rozmrazit a rozsekate na male kousky (tady se prodavaji zmrazene listky spenatu), cerstvy spenat sparite vodou a nechate kratce podusit, pak nasekate. Testoviny vhodte do varici osolene vody a varte podle navodu.Do vetsi panve, aby se do ni vesly i uvarene testoviny,date na mirny plamen rozpustit gorgonzolu - syr je dostatecne tucny, takze se nemusi pridavat zadny tuk - staci mirne podlit asi 2 lzicemi mleka nebo i vodou, ve ktere se vari testoviny. Vhodite spenat a dobre zamichate. Scedite testoviny a vhodite na panev, vsypete asi 2 lzice strounaneho parmezanu a opet promichate.Ihned podavate a na taliri jeste posypete zbylym parmezanem.
pátek 16. května 2014
Zaletti
Zaletti jsou typicke susenky severni Italie, konkretne Benatska. Za sve jmeno zrejme vdeci nazloutle barve, protoze se pripravuji zcasti z kukuricne mouky - ta ze ktere se dela i tradicni kukuricna kase polenta.
V italstine "giallo" znamena zluty -v benatskem nareci vyzni jako "zalo"- susenkam se rikalo téz "zaeti", z toho posleze vzniklo zaletti.
Jsou rychle na pripravu a opravdu chutne. Originalni recept je s hrozinkami, pro vylepseni se pridavaji pinoli, nebo muzete pouzit i cokoladove pecicky a orechy.
INGREDIENCE - asi na 30 susenek
100 gr kukuricne mouky na polentu (muze byt i predvarena)
75 gr hladke mouky
70 gr cukru
40 gr hrozinek
1 lzicka rumu
100 gr masla nebo tuku (davam zhruba pul na pul)
spetka soli
1 zloutek
trochu strouhane pomerancove kury
Hrozinky namocime do vody. Smichame obe mouky, pridame cukr a sul, rozsekany tuk, zloutek, rum a nakonec hrozinky. Vypracujeme vlacne testo, ktere dame na chvili odpocinout do lednice, aby se lepe vyvalovalo - je pomerne mekké.Pak ho krajime na kosoctverce, nebo muzeme udelat male kulicky, ktere na plechu mirne zplostime. Peceme asi 15-20 minut pri 160-170 stupnich. Vychladle pocukrujeme.
středa 14. května 2014
Rizoto s vejcem (Risotto con uovo)
Italie je nejvetsi producent ryze v Evrope. Pestuje se prevazne v Padanske nizine a spolu s testovinami tvori zaklad italske kuchyne. Spravne pripravene rizoto ma byt krémové konzistence a ne prilis suche. K jeho priprave potrebujeme cas, protoze nejdrive musime ryzi trochu orestovat v zakladu a pak postupne prilevat horky vyvar, aby se neprerusil var. Je potreba casto michat a dalsi tekutinu pridavat az kdyz je predchozi varka temer vsaknuta do ryze -jen tak ziskame opravdu chutne rizoto. Zrovna jako pri priprave testovin i pri vareni rizota jsou Italove puntickari - existuje mnoho druhu ryze, podle velikosti zrnka a delky varu se pak urcuje k jakemu druhu pokrmu se hodi. Rizoto vyzaduje vetsi zrnka a delsi cas vareni. Rozhodne se nedoporucuje pouzivat ryzi predvarenou - usetri cas,ale chut vezme za sve!
Dnesni recept je opet velmi rychly a jednoduchy - staci dodrzet par zakladnich predpisu.
INGREDIENCE pro 4 osoby
8 plnych hrsti ryze pro rizoto (asi 320 - 350 gr)
2 cela vejce
mala cibulka - nejlepe cerstva
4 plne lzice strouhaneho parmezanu - i vic, parmezan neni na skodu, naopak!
asi 3/4 litru horkeho zeleninoveho vyvaru - i z kostky
kousek masla
olej, sul, pepr
Ryzi proplachneme studenou vodou. Na olej dame zpenit nakrajenou cibulku a vlozime ryzi. Dobre michame a mirne orestujeme. Pak zacneme podlevat, po sberackach. Pokazde zamichame a kdyz se vyvar vsakne, pridame dalsi sberacku. Mezitim rozklepneme vejce, rozslehame a pridame 2 lzice parmezanu. Kdyz je ryze temer mekka - nesmi se vysusit,ale zustat vlacna - v Italii rikaji "a onda" -zvlnena -kdyz pohnete kastrolem, rizoto by se melo vlnit - odstavime z plotny a vmichame vejce se syrem a kousek masla . Dobre vymichame, podle potreby dosolime, pridame spetku pepre a podavame. Na taliri jeste posypeme syrem.
neděle 11. května 2014
Decka pro bombonieru
Kveten je v Italii mesicem svateb a prvnich prijimani. O zvyku davat k temto a jinym vyznamnym prilezitostem male darky "bomboniere" jsem uz psala. Mandle obalene v cukru - vetsinou 5 kusu - se vlozi do kulateho kousku tylu, zpravidla ve 2-3 vrstvach, ktery se prevaze stuzkou. Pak se vlozi do bomboniery, coz muze byt cokoliv, podle vlastniho vkusu. Pokud je hackovana, mohou to byt male kosicky, sacky, kloboucky nebo male decky jako ta, co vidite na obrazku.
pátek 9. května 2014
Těstoviny s pancettou (pasta alla gricia)
Dnešní recept je typicky římský - jedná se o zjednodušenou verzi těstovin po amatriciansku - je to tzv. způsob "in bianco" - v bílém, což v Itálii znamená bez rajčat - ať děláte cokoliv.
Připravíte jej prakticky během doby, ve které se vaří těstoviny. Můžete použít penne nebo vřeténka, ale ani špagety nebo bavette (placaté špagety) nejsou k zahození.
***************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
350 gr těstovin
250 gr pancetty krájené na malé kostičky
asi 2 hrsti strouhaného zralého ovčího sýra Pecorino romano
2 lžíce extra panenského olivového oleje
pepř - nejlépe čerstvě mletý
sůl
***************************************************************************************************************************************
Těstoviny dáme vařit do mírně osolené vody. Mezitím nakrájíme pancettu na malé kousky a vhodíme na pánev s olejem -stačí opravdu jen dvě lžíce, pancetta pustí tuk a pomalu opékáme do zlatova.
Uvařené těstoviny scedíme a vhodíme do pánve s pancettou, promícháme, opepříme, dobře zamícháme a přidáme strouhané pecorino. Znovu promícháme a podáváme horké. Na talíři můžeme ještě posypat trochou sýra. BUON APPETITO!
úterý 6. května 2014
Toskanske karbanatky s masem (Polpette toscane di carne)
Recept na toskanske karbanatky jsem na blog uz jednou davala, tentokrat prinasim obnovu s masem...
INGREDIENCE:
200 gr mleteho hoveziho masa
150 gr mortadelly
2 platky starsiho chleba
trochu mleka
1-2 strouzky cesneku
krapet strouhane citronove kury
50 gr zmrazeneho spenatu
2 lzice ricotty (nebo tvaroh)
2 lzice strouhaneho parmezanu
2 vejce
strouhanka na obaleni
sul, pepr
Platky chleba namocime v malem mnozstvi mleka.Spenat nechame rozmrazit (muzeme pouzit i cerstvy, spareny), vymackame vodu, pridame k nemu na kousky nakrajenou mortadellu, rozsekame nozem na male kousicky nebo pouzijeme mixer,ale nemixujeme na kasi. Pak pridame mlete maso, dobre vymackany chleb, ricottu nebo tvaroh, prolisovany cesnek, malinko citronove kury, parmezan, vejce, sul a pepr podle chuti. Nechame chvili odpocinout, pak tvorime male karbanatky nebo kulicky a obalujeme ve strouhance. Smazime v oleji.
Tyto karbanatky maji jemnou chut a jsou velmi mekke. Jako priloha je nejvhodnejsi salat nebo bramborova kase.
neděle 27. dubna 2014
Jablkovy kolac naruby
Puvodne jsem chtela delat tazeny strudl -ale neco se nepovedlo a testo putovalo do kose...Jenze jablka uz byla nastrouhanà a smìchanà s rozinkami, skorici i orechy - listkove testo bylo v mrazàku a obed za dvermi - nastesti jsem si vzpomela na tento recept, kam se davaji jablka pripravenà presne jako na strudl. A testo je hotove raz dva!
INGREDIENCE:
Testo:
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru
1 prasek do peciva
1/2 hrnku oleje
1 hrnek vody
2 vejce
Napln:
asi 5 strouhanych jablek
skorice, vanilkovy cukr
orechy a rozinky podle chuti
Plech vylozime papirem na peceni, navrsìme na nej ochucenà jablka. vsechny potreby na testo smichame - vejce rozslehame s cukrem, pridame pozvolna olej, pak po castech prosatou mouku s praskem a dolèvame vodou- a vylijeme na jablka. Peceme asi 25 minut - zalezì na vasì troube-az testo zezlatne.
Po upecenì nechàme chvìli zchladnout, pak obràtìme s papìrem jablky nahoru a papìr opatrne sloupneme.
pátek 25. dubna 2014
Pecena prazma (Orata arrosto)
Ze se "orata" jmenuje prazma ( s hackem na "z"!) na to jsem se musela podivat do slovniku. Myslim, ze driv se u nas podobne ryby ani nevyskytovali, dnes mozna na trhu jiz jsou, asi zmrazene. Nekdy hledam rybi jmeno a slovnik mi sdeli, ze je to "druh morske ryby" a pouziva se pravdepodobne i v cestine jeji puvodni nazev - asi jako "pizza" je proste vsude na svete porad pizza.
Kazdopadne kdyz nesezenete prazmu, muzete tuto ùpravu pouzit i na jine ryby, napr. na pstruhy.
Jako vzdy, v jednoduchosti je sila italskych pokrmu a hlavne musi vyniknout chut ryby a nesmi byt prekryta korenim nebo ruznymi omackami.
INGREDIENCE PRO 2 OSOBY:
2 ocistene prazmy (nebo pstruzi ci jina ryba vcelku)
cerstva petrzel
4 strouzky cesneku
sul a pepr
olivovy olej
2 velké brambory, trochu kmìnu
eventuelne cukinka na platky a porek
trochu bileho vina
Ryby omyjeme pod tekoucì vodou a osusime papìrovou uterkou. Do brìska dame trochu soli a pepre, zakàpneme olejem,pak omytou petrzel (pàr snìtek) a 2 strouzky cesneku rozkrojeneho napul.
Brambory oloupeme, prepulìme a nakrajime na tencì platky. Dàme varit do mirne osolené vody asi na 2 minuty. Scedìme a vlozìme do pekàcku vylozeného pecicìm papìrem.Osolìme a muzeme pridat i trosku kmìnu nebo i nejakou zeleninu jako cukinku na platky a porek.
Mirne polijeme olivovym olejem (ja dàvàm i kousìcek màsla,ale to delejte jen kdyz na blìzku nenì zàdny Ital :-)), trosku bileho sucheho vina a dàme péct do vyhràté trouby asi na 20 minut.
Behem pecenì muzeme rybu polìt 1-2 lzicemi vina, aby se nevysusila.
pondělí 21. dubna 2014
Slany venec z kynuteho testa
Tento venec se pripravuje v Italii na Velikonoce. Je z kynuteho testa s pridavkem brambor, plneny sunkou nebo uzenym masem a hraskem.Ji se jen tak samotny nebo spolu se sunkou ci syrem.
I kdyz Italove k snidani davaji prednost sladkemu, o Velikonocich se v nekterych krajich casto snida prave tento venec, jak tomu chce tradice.
INGREDIENCE:
400 gr mouky (smichala jsem hladkou a polohrubou)
20 gr drozdi (1/2 kostky)
150 gr varenych studenych brambor
50 gr olivoveho oleje
1 lzicka soli
100 ml vlazneho mleka
trochu vlazne vody
50 gr strouhaneho,tvrdeho ovciho syra (pecorino)
2 mlade cibulky nebo porek
150 gr hrasku-i sterilovaneho
150 gr na kosticky krajene sunky nebo liboveho uzeneho
1 vejce na potreni
Brambory oloupeme, nakrajime na vetsi kostky a dame varit, uvarene slijeme. Nakrajime cibulky nebo porek a podusime s hraskem. Nechame vse vychladnout a mezitim si pripravime kvasek z drozdi a trochy vlazneho mleka.
Do misy prosijeme mouku se soli, dobre promichame, udelame dulek a do nej vlijeme kvasek-smichame jej s trochou mouky a nechame asi 10 minut kynout.
Vystydle brambory nastrouhame do misy s moukou, pridame ovci syr a zacneme zadelavat testo. Postupne prilevame tenkym praminkem olej, zbytek mleka a pripadne trochu vlazne vody a dobre vypracujeme.
Nakonec hrasek a sunku - testo udelame hustsi, protoze kynutim trochu zridne!
Nechame kynout asi hodinu a pul na teplem miste. Potom testo rozdelime na 3 dily , vyvalime valecky a spleteme jako cop. Vlozime do vymastene a vysypane formy na babovku a nechame jeste alespon 1/2 hodiny kynout. Potreme rozslehanym vejcem s trochou mleka.
Peceme v predehrate troube na 180' asi 40 minut.
Vyhoda tohoto testa je ta,ze je dobre i druhy den, rekla bych,ze skoro lepsi!
sobota 19. dubna 2014
úterý 1. dubna 2014
Vejìrky z listkového testa (ventaglini di pasta sfoglia)
Rychlejsì zàkusek si snad ani nedovedu predstavit! Potrebujete jen listkove testo a zbytek mate urcite doma - vejce, cukr nebo marmelàdu.
SUROVINY
1 listkové testo
vejce nebo zloutek s trochou mléka na pomazànì testa
trtinovy nebo bìly cukr na posypànì
nebo merunkovà marmelàda
Rozvàlìme lìstkové testo a nakràjìme prouzky asi 5-6 cm dlouhé a zhruba 2 cm siroké. Sklàdàme je po 4-5 do vejìrku, asi jako kdyz drzìme v ruce karty. Potreme vejcem s mlékem a bohate posypeme cukrem, nebo nepotìràme vejcem ale marmelàdou. Dàme do dobre vyhràté trouby - asi 220' -cukr nebo marmelàda musì zkaramelizovat. Kdyz se trosku pripàlì, nenì na skodu - stacì neprehnat :-)!
Po vychladnutì sypeme mouckovym cukrem.
středa 26. března 2014
Velikonocni tvoreni
Velikonoce se pomalu ale jiste blìzì... Tento venecek uz ceka na uplatneni od predlonskych vanoc, konecne jsem chytla inspiraci a bude viset na okne o letocnich svatcìch jara!
středa 19. března 2014
Sladké ravioli (Ravioli dolci)
Krome klasickych ravioli, tasticek plnenych ricottou (cti "rikota") a spenàtem - ricottu muzete nahradit tvarohem - se v Itàlii delajì i sladke ravioli, které s temi slanymi majì spolecny jen tvar - a tvaroh ci ricottu kterà se ale pouzìvà pri vyrobe testa.
Ricotta mà jemnejsì chut nez tvaroh a vyràbì se z mlécné syrovàtky.
Nàpln byvà z marmelàdy, kterou jsem tentokràt nahradila pravymi, domàcìmi, ceskymi povidly!
INGREDIENCE:
250 gr ricotty nebo tvarohu
250 - 280 gr hladké mouky (mnozstvì mouky zàlezì na tom jak je tvaroh ci ricotta mokry)
180 gr tuku ci màsla - dàvàm zhruba pul na pul
na spicku noze soli
povidla ci marmelàda dle chuti (ale radeji tuzsì, aby nevytèkala)
vejce na potrenì
mouckovy cukr na posypàni
Mouku prosijeme do mìsy, pridàme sul, zmekly tuk nakràjeny na kousky. ricottu ci tvaroh a
dobre propracujeme.Nechàme ulezet v lednici nejméne pul hodiny az hodinu.
Na pomouceném vàle rozvàlìme testo a sklenickou vykrajujeme kolecka. Aby se testo lépe vykrajovalo, ponorìme obcas okraj sklenicky do mouky.
Lzickou dàme na stred kolecek povidla nebo marmelàdu. Kolecko prehneme a okraje dobre primàckneme pomocì vidlicky. Potreme rozslehanym vejcem i na spojeném okraji aby se pri pecenì neotevrela ( i tak se to nekterému podarì :-)) a dàme na plech vylozeny pecìcìm papìrem.
Ravioli jsou dost mekké proto si pri prenàsenì na plech pomuzeme spachtlì.
Peceme pri 180' az zezlàtnou. Dàme vychladnout na mrìzku a pak cukrujeme mouckovym cukrem.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)