Vítám všechny návštěvníky mého blogu! Jmenuji se Růžena a jsem přes 30 let vdaná v italském Toskánsku. Ráda bych vám přiblížila zdejší život tak, jak probíhá v naší italsko - české domácnosti. Bude to takový mix vaření, ručních prací, postřehů a cestování..
pondělí 28. prosince 2020
Spaghetti aglio olio e peperoncino (Špagety česnek, olej, peperoncino)
středa 23. prosince 2020
sobota 19. prosince 2020
Opilé kuličky
pondělí 14. prosince 2020
Vánoční koule s výšivkou
Zbylo mě pár stuh od loňského tvoření a na Pinterestu jsem našla vánoční koule dělané patchworkovou technikou kombinovanou s výšivkou . Vypadaly moc hezky a výšivka na mě působila vánočním a českým kouzlem. Pustila jsem se do nich a tohle je výsledek - výšivka je i z druhé strany.
čtvrtek 3. prosince 2020
Mandlovo - čokoládové cukroví (Biscottini alle mandorle e cioccolato)
pondělí 30. listopadu 2020
Baci di dama ( Polibky dámy aneb oříškové pusinky)
čtvrtek 26. listopadu 2020
Bazilika svatého Jana v Lateránu (Basilica di San Giovanni in Laterano)
Během staletí byla několikrát přestavěna, protože vypleněna barbary a poškozena zemětřesením, ve 14.století pak 2x vyhořela. Její přesné jméno je Arcibazilika Největšího Spasitele a sv.Jana Křtitele a Jana Evagelisty s titulem "Basilica Maggiore" (Nejvyšší Bazilika).
Vzhledem k tomu, že prvotní stavba byla započata 14 let před výstavbou chrámu svatého Petra, je nejstarší bazilikou na světě. Latinský nápis na přední fasádě baziliky hrdě hlásá, že je " matka a hlava všech kostelů Města (t.j. Říma) i světa"
Vpravo jsou dveře zvané "Svatá brána" (Porta Santa), které se mohou otevřít pouze ve Svatý rok, po zbytek času jsou zazděny. Začíná se otevřením svaté brány baziliky sv. Petra ve Vatikánu, pak se otvírají další brány ostatních papežských kostelů. V minulosti byly brány již částečně vybourány před začátkem Svatého roku, aby papež mohl rozbít kladívkem jen slabou vrstvu malty. Nicméně v roce 2000 u příležitosti Jubilea papež Jan Pavel II cerimonii zjednodušil, zdivo bylo odstraněno dříve a zůstaly jen zavřené dveře, které papež otevřel zatlačením. Dveře zůstanou otevřené během svatého roku, pak jsou opět zazděné. Prý kdo jimi 3x projde, je za určitých okolností zbaven svých hříchů :-)
Hlavní loď je zdobena 12 výklenky, dílo již výše zmíněného Borromini, ve kterých jsou sochy apoštolů, ty byly ale umístěny později.
V pravé boční lodi je je vlevo na pilíři obraz slavného malíře Giotto který zobrazuje papeže Bonifáce VIII s kardinály, jak vyhlašují první jubilejní rok 1300.
neděle 1. listopadu 2020
Vánoční koule 2014
pátek 30. října 2020
Kejlovic koláčky
středa 14. října 2020
Lasagne
sobota 10. října 2020
Háčkované záclonky
pondělí 5. října 2020
Kuře na pivě s cibulí
Kuře na pivě nevypadá zrovna jako italský recept, ale našla jsem ho právě v italských recepturách a hned vyzkoušela. Nezklamal, maso bylo chuťově výborné, měkké a šťáva zahuštěná cibulí , která se úplně rozpustila. Jako přílohu jsem zvolila brambory opečené na pánvi. Jinak je vhodná i bramborová kaše, hranolky i rýže.
******************************************************************************
4 kuřecí stehna
2 cibule
1/3 l světlého piva
2 bobkové listy
2 celé stroužky česneku
pár lístků šalvěje
pár cherry rajčátek
olej, pepř a sůl
brambory, sádlo (nebo olej), sůl
******************************************************************************
Na pánvi opečeme kuřecí maso v horkém oleji po obou stranách a vyjmeme. Pak vložíme nakrájenou cibuli, oloupaný česnek, který ponecháme vcelku, přidáme bobkové listy, šalvěj a zalijeme poloviční dávkou piva. Necháme povařit až cibule změkne. Pak do ní vložíme opečená stehna kuřete, rozpůlená rajčátka (podle chuti, v původním receptu nebyla uvedená) a dolijeme zbytek piva. Zvýšíme plamen, aby se alkohol odpařil, osolíme a opepříme, pak přikryjeme pokličkou a na mírném plameni dusíme asi 30 minut až je maso měkké. Během dušení jednou obrátíme .
Než se maso uvaří, připravíme si brambory, oloupeme je a nakrájíme na kousky. Dobře propláchneme a osušíme. Na větší pánev dáme trochu sádla a když je horké, vložíme brambory pokud možno v jedné vrstvě. Můžete použít i olej, ale brambory pečené na sádle mají lepší kůrčičku :-)
Za občasného míchání opečeme po všech stranách. Osolíme a vhodíme do pánve s dušeným kuřecím masem. Promícháme se šťávou a ihned podáváme. Tento způsob úpravy (opečené nebo osmažené brambory smíchané spolu s masem v jednom hrnci) je v Toskánsku běžný a oblíbený. Používá se i u jiných mas, jako je např. vepřová pečeně nebo králík, kuře pečené vcelku atakdále. BUON APPETITO!