pondělí 21. května 2018

Sladké broskvičky (Peschine dolci)

Další z receptů který mám uložený už pár měsíců, ne-li let. Velmi populární v italských cukrárnách, jedná se o chutné a atraktivně vypadající sladké broskvičky, které se dělají z těsta podobného lineckému, ale není to klasické linecké. Někde je dělají i z kynutého, viděla jsem je, jsou měkkoučké a nadýchané, ale nevím jak se chovají během dalších dnů. Otálela jsem dlouho, protože se mi příprava zdála složitá, ale není tomu tak.
Následující recept jsem vyzkoušela zrovna včera a tak vám je předkládám čerstvě upečené, naplněné a mírně přiopilé jak mají být.
Jejich zvláštnost spočívá právě v tom, že jsou obarvené do lehce červena díky likéru Alchermes, jestli neznáte nebo nemáte, dobře poslouží griotka nebo jiný červený likér, pro děti i ovocná šťáva. Nicméně alkohol je ředěný vodou, takže pokud to není batole, klidně dětem dopřejte. V Itálii si samozřejmě podobné problémy nepřipouštějí a broskvičky jsou jednou z nejoblíbenějších pochoutek juniorů. Před nástupem tolik reklamovaných svačinek bylo zvykem dávat dětem k svačině chleba pokapaný červeným vínem a posypaný cukrem. Prý to byla úžasná mňamka a vzhledem k tomu, že dřívější generace se dožívají úctyhodného věku, chyby se musí hledat asi někde jinde.
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
250 gr hladké mouky
80 gr cukru
1 větší vejce
60 gr másla
2 lžíce mléka
1/2 prášku do pečiva s vanilkou
špetka soli
strouhaná citronová kůra
NÁPLŇ:
cukrářský krém - recept najdete zde
nebo čokoládový krém typu Nutella
nebo čokoláda rozpuštěná ve vodní lázni s trochou smetany
NA OBALENÍ:
100 ml likéru Alchermes, griotka nebo jiný červeně zbarvený likér, eventuálně červená ovocná šťáva
100 ml vody na zředění alkoholu
krupicový cukr asi 2 hrsti
***************************************************************************************************************************************
Vyndejte si včas z lednice máslo, vejce a mléko, musí mít pokojovou teplotu. Do mísy prosijte mouku s práškem a solí, přidejte změklé, nakrájené máslo, citronovou kůru, vejce a mléko. Vypracujte ručně - nejdřív rozmačkám vidličkou - nebo v robotu měkké těsto, má zůstat trochu lepivé, ale aby se s ním dalo pracovat, podle potřeby přidejte trošku mouky nebo mléka. Mě se osvědčilo dát jej asi na půl hodinky do lednice. Pak s pomocí kávové lžičky tvořte malé kuličky (vyplatí se poprášit si ruce moukou) a dávejte je na plech vyložený pečicím papírem trochu od sebe protože nabydou. Vložte do trouby předehřáté na 170°- pekla jsem na horkovzduch - a nechte je tam asi 12 minut, musí jen trochu chytnout barvu, jinak ztvrdnou. Tohle množství bylo na jeden větší plech.
Vzniknou polokouličky které po upečení dejte vychladnout na mřížku a připravte si krém.
Můžete je spojit jen tak jak jsou, ale je lepší je trochu vydlabat na spodní části, k tomu výborně poslouží ostrý nožík. Kouličku si dejte do dlaně, uprotřed obřízněte malý kroužek a opatrně odstraňte trochu těsta.
Do důlků i trochu okolo dejte vychladlý krém a spojte vždy dvě půlky dohromady, někdo místo krému dává marmeládu, v tomto případě nejlépe broskvovou. Dejte do lednice aby vše dobře zatuhlo.
Vezměte dvě hlubší misky, do jedné nalijte likér s vodou a do druhé cukr.
Namočte broskvičky v likéru (s mírou, ať se nerozmáčí), nechte minutku oschnout a pak je vhoďte do cukru kde je pěkně obalte. Musí být ještě trochu vlhké, aby se cukr uchytil. Pokud chcete dokonalost, můžete je ozdobit na jednom konci lístečkem máty, já jsem neměla, snad oslním příště.
Nechte je oschnout, chvíli rozležet a podávejte. Vydrží i několik dní na míse přikryté skleněným poklopem nebo v plechové krabici pokud je uchráníte před mlsouny a v teplejším počasí je lepší uchovávat v lednici. BUON APPETITO! Usmívající se

pondělí 14. května 2018

Jemné jablíčkové sušenky

Recept na jablíčkové sušenky jsem našla na Pinterestu a původně měly obsahovat kostičky jablek, jenže v poslední době nemáme na jablka štěstí a doma mi zbylo pár unavených, voskově se tvářících jejichž dužina chutná jako guma. Recept se mi ale zamlouval i proto, že sliboval rychlé pohoštění, vzala jsem tedy zavděk jablečnou přesnídávkou a místo kostiček dala hrozinky. Nedala jsem vejce, bylo uvedeno jen jedno a mám zkušenost, že jablečné pyré podobná těsta spojí stejně dobře a navíc dodá i lepší chuť. Pro ještě větší zjednodušení jsem jako odměrku použila kelímek od jogurtu o obsahu 125 ml.
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
1 jablečná přesnídávka - zde 100 gr
- nebo 1 vejce podle originálu
2 kelímky hladké mouky (vyjde to asi na 170 gr)
1/2 kelímku mletých mandlí (můžete použít i ořechy, oříšky)
60 - 70 gr tuku nebo másla (dávám půl na půl)
1/2 kelímku třtinového cukru
1/2 kelímku bílého cukru
špetka soli
strouhaná kůra z půlky citronu
špetka skořice
1 lžička prášku do pečiva s vanilkou
hrozinky podle chuti (dala jsem asi 4 lžíce)
***************************************************************************************************************************************
Hrozinky namočíme do teplé vody (přidávám jako vždy i trochu rumu). Tuk rozpustíme v mikrovlnce nebo ve vodní lázni a necháme trochu prochladnout. Mezitím smícháme všechno suché - mouku prosátou s práškem do pečiva, mleté mandle, přidáme špetku soli a skořice.
V originále bylo psáno utřít vejce nejdřív s třtinovým cukrem a když se rozpustí, přidat bílý cukr a opět chvíli třít. Udělala jsem to samé s jablečnou přesnídávkou - tady je prodávaná bez cukru, takže pokud je ta vaše už sladká, trochu jej uberte. Pak jsem přidala strouhanou citronovou kůru a po částech vlila prochadlý tuk za stálého šlehání. Potom se už pracuje jen s vařečkou. Přidává se sypká směs až vznikne hustší hmota a nakonec vymačkané hrozinky. Dejte uležet do lednice asi na půl hodiny.
Předehřejte troubu na 170°horkovzduch.
Plech vyložte papírem na pečení a z těsta tvořte pomocí dvou lžiček malé hromádky. Vyšlo mi asi 30 sušenek, pokud chcete víc, zdvojnásobte si dávky. Původně to tak bylo, ale když dělám něco poprvé a obzvlášť recepty převzaté z internetu, jsem opatrná :-)
Upečeno je poměrně rychle, už po 10 minutách začaly sušenky zlátnout, přidala jsem další 2 minutky a vyndala, ale záleží na troubě. Pomocí papíru jsem přendala na mřížku a nechala vychladnout.
Sušenky byly opravdu jemné, velmi chutné a měkké, myslím že i díky jablečné přesnídávce. Pokud se uchovají v plechové krabici neztvrdnou, jestli se tak stane nevím za jak dlouho, protože mi byly hned odebrány a brzy snězeny.
Mám moc ráda podobná těsta, dají se kombinovat, například můžete místo hrozinek dát kousky čokolády nebo ovoce. DOBROU CHUŤ!
Usmívající se

středa 2. května 2018

Věnečky, věnečky, věnečky..

Opakovaný název v nadpisu není překlep - je to jen výsledek mého pátrání po správném receptu na žloutkové věnečky, tak jak mají být a chutnat. Žádná obrovská kola plněná krémem s příchutí chemie a politá lepkavou, příšerně sladkou hmotou. Bohudík (i když někdy si říkám bohužel) si jejich originální chuť ještě pamatuji z poctivých cukráren. Nechci oplakávat dny temna, ale i kdyby nic jiného, české cukrárny byly prostě "top".
Připravovala se z čerstvých surovin i složitější těsta jako odpalované, plundrové nebo listové. Zrovna tak krémy nebo polevy, žádné pytlíky s již ochuceným práškem do kterého se v lepším případě přidá mléko. Existují i výborné cukrárny, myslím že spíš v menších městech. Já soudím podle Prahy a konkrétně v jejím centru kromě všudy přítomného trdelníku a štrůdlu najdete hlavně krémové dorty a na pro mě tak drahé laskominy příliš často nenarazím, a když už, je to spíš srážka. Ale abych zbytečně neodbočovala.
Receptů na věnečky je bezpočet, s máslem, tukem, olejem... S moukou hladkou, polohrubou, hrubou...Vejce vážená se skořápkou i bez...S vodou nebo s mlékem..Někdo peče 20 minut, jiný aspoň půl hodiny...Někdo přidá méně vajec a trochu prášku do pečiva... Péct na horkovzduch nebo bez? Toť otázka hodná Hamleta..
Věnečků v nadpisu by mohlo být klidně dvacet...Chodila jsem kolem nich (receptů) strašně dlouho. Kdysi dávno jsem v prvotním nadšení předvedla Italům jak si u nás hezky mlsáme. Z odpalovaného těsta jsem poprvé vytvořila úhledné věnečky, plněné pudinkovým krémem. Opakovalo se pro velký úspěch, ale podruhé se vedlo hůř, jednak z těsta byla cítit vejce, zřejmě byla starší nebo se těsto dobře nepropeklo a pak jsem měla chytrý nápad ulehčit si práci a naplnila je hotovou šlehačkou. Ta se nejdřív tvářila jako nejnadýchanější šlehačka všech dob, aby asi po půlhodině neslavně splaskla,podobně jako moje cukrářské sebevědomí. Pak jsem věnečky jedla jen u odborníků a dělat je doma mě ani nenapadlo.
Když se časy a hlavně věnečky změnily, nastal čas jednat. Spolu s mladším synem jsem při návštěvě Prahy objevila jednu bezva cukrárnu v Dejvicích, kde se vyráběly nejen věnečky, ale i trubičky s pařížskou šlehačkou, rakvičky, laskonky a jiné radosti. Paní prodavačka a zároveň majitelka byla zhruba mého věku (čili pamětnice) a říkala, že se úmyslně zaměřili na dřívější sortiment.
Synkovi se nejvíc zamlouvaly právě věnečky a maminka slíbila, že upeče. Jak na zavolanou se na jednom z mých oblíbených blogů Babčiny recepty objevil zajímavý recept na sádlové věnečky a jala jsem se je vyzkoušet. Jelikož ale italské sádlo může být odlišné od toho českého, postupovala jsem opatrně a dala ho napůl s máslem. Na krém jsem zas objevila jeden z rikoty a pudinku na youtube od Marie Pačesové a aby byl obraz dokonalý, umíchala jsem i rumovou polevu. Od té doby jsem je pekla už 3x a brzy budou další reprízy!
A nyní můj konečně nalezený a osvědčený postup:
****************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
Odpalované těsto:
250 ml vody
100 gr sádla nebo 50 gr sádla a 50 gr másla
200 gr prosáté mouky (dala jsem trochu polohrubé a trochu hladké)
větší špetka soli
5 vajec
Krém:
pudink uvařený z necelého půllitru mléka
250 gr rikoty nebo ne příliš mokrého tvarohu
cukr podle chuti
vanilka, eventuálně trochu rumu nebo vaječného koňaku
Poleva:
100 gr moučkového cukru
lžička rumu nebo rumová tresť
***************************************************************************************************************************************
Vodu s tukem a solí dáme vařit a když pěkně bublá, odstavíme na chvíli ze sporáku a vsypeme najednou všechnu mouku. Energicky mícháme až se vše spojí a dáme zpět na sporák, kde za stálého míchání "odpalujeme" asi 3 minuty až se utvoří koule a těsto se nechytá stěn hrnce ani vařečky. Mě se osvědčil vyšší nerez hrnec se silným dnem. Těsto přendáme do mísy a aby dříve prochladlo, trochu jej vařečkou rozprostřeme. Když je vlažné, přijdou na řadu vejce pokojové teploty. Jedno po druhém vmícháme - přidáme další až když je předchozí dobře zapracované. Někdo je nejdřív mírně rozšlehá vidičkou aby se spojila a pak po troškách přilévá.
Zapneme troubu na 200°bez horkovzduchu.
Těsto vpravíme do sáčku opatřené širší ozdobnou špičkou a hned použijeme. Pro zjednodušení dávám sáček do vyšší sklenice, ohrnu jeho okraje a vmanévruji těsto dovnitř pomocí lžíce. Pak jej vyndám, stlačím těsto dolů a nahoře dobře zakroutim.
Plech vyložíme pečicím papírem a děláme kroužky o průměru asi 6-7 cm, trochu od sebe, protože nabydou. Dělala jsem 2 vrstvy aby se pak věnečky lépe rozkrojily. Šlo to i od oka, ale pokud chcete být přesní, vyznačte si buď na vymazaný plech bez papíru kolečka pomocí formičky omočené v mouce, nebo jí obkreslete na pečicí papír, který pak dáte tím kresleným dolů. Jak vidíte, díky pátrání po internetu jsem okoukla i pár triků!
Uvedené množství je na zhruba 35 věnečků a vystačí na 2 větší plechy. Jelikož se má péct bez horkovzduchu (jinak hrozí že místo věnečků budete mít placičky), musí se dělat každý plech zvlášť.
Nechte péct asi 8 minut na 200°, pak stáhněte na 180°a dopékejte dalších zhruba 20 - 25 minut do světlého odstínu. Záleží na troubě, mě to vyšlo takhle :-)
Potom si jeden věneček rozřízněte a zkuste, jestli není uvnitř vlhký, musí být dutý a suchý, jinak přidejte nějakou minutu navíc. Věnečky musíte rozkrojit ještě teplé, aby z nich unikla pára, studené se pak lámou.
Krém je lepší připravit předem. Uvařila jsem pudink kam jsem dala o něco méně mléka, nechala prochladnout a pak jsem našlehala rikotu ( nebo ne moc mokrý tvaroh) s cukrem a přidávala po částech pudink. Na polevu jsem použila asi 100 gr moučkového cukru a zhruba lžičku rumu a trpělivě třela do zhoustnutí. Opět děláno od oka, takže eventuálně přidejte trochu cukru nebo rumu.
Nejdřív jsem potřela vršky věnečků polevou, pak naplnila spodky krémem - i tady dejte dvě vrstvy - a nakonec přiklopila vrškem.
Místo polevy, která se někomu může zdát moc sladká, stačí jen pocukrovat moučkovým cukrem s vanilkou.
Na druhý pokus jsem je zkusila upéct podle jiného receptu, kde bylo na těsto použito mléko místo vody.
Ještě že jsem se naučila být při premiérách opatrná a dala napůl s vodou, jinak bych je myslím spálila.
Je pravda, že věnečky mají pak výraznější rýhování, ale když na povrchu zhnědly, uvnitř nebyly úplně propečené. Vypla jsem troubu a nechala dosušit, ale musela jsem hlídat. Nakonec vypadaly dobře, jak je snad na fotce vidět.

Taky krém jsem udělala trochu jinak - utřela jsem žloutek se 4 plnými lžícemi cukru, přidala 250 gr rikoty a po částech 250 gr mascarpone, podle chuti rum. Byl moc dobrý a na přípravu rychlejší. Ricotta jej trochu odlehčí, ale zůstane jemná, smetanová chuť.
Celkově jsem byla s recepty moc spokojená, strávnící taktéž a příště se chystám na banánky. DOBROU CHUŤ!