S houbami je v Itálii trochu potíž- na jejich sbírání musíme mít povolení jako u nás na chytání ryb, nebo lovu zvěře. Navíc tamní usedlíci nemají příliš rádi, když jim někdo "leze do lesa", takže se vám může stát, že i přes povolení se vrátíte k autu a máte rozřezané gumy. V našem okolí nemáme lesy hned za barákem, musí se jet pěkně do kopečka. Pokud ale najdete hřiby, jste odměněni jejich krásnou, aromatickou vůní-přemíra slunce v létě a pak deštivý, vlhký podzim udělají své. Houby se daji i koupit, ale jsou dražší než bifteky-alespoň ty místní. V posledních letech se dovážejí, většinou ze Slovinska nebo Chorvatska, stojí o polovinu méně (ale i tak kolem 15-18 euro za 1 kg) , ale jsou i daleko méně chutné.
Já mívám, když rostou,přísun hub z českých lesů, sušené. Právě takové jsem použila i na dnešní recept.
***************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
2 hrsti těstovin na osobu
asi 300 gr čerstvých hub nebo 2 hrsti sušených
1-2 stroužky česneku
sekaná petržel
olivový olej
sůl, pepř, popř.zeleninová kostka
půl sklenky rajského protlaku (ne kečupu!)
smetana -tady používáme sladkou, nekysanou, ale záleží na vaší chuti. Pokud dáte kysanou, můžete vynechat rajský protlak.
***************************************************************************************************************************************
Na pánev s olejem dáme propasírované nebo utřené stroužky česneku. Necháme jen lehce zpěnit, přidáme sekanou petrželku (asi 2 lžíce) a rychle zamícháme. Hned vložíme houby, nakrájené na kousky - sušené musíte předem namočit - zamícháme a necháme povařit.
Mezitím uvaříme těstoviny, vhodné jsou "tagliatelle" (dlouhé nudle) ale jako vždy záleží na vaší chuti.
Houby ochutíme solí, pepřem nebo místo soli dáme trochu zeleninove kostky a rajský protlak, máte-li rádi.
Ke konci varu vmícháme smetanu a vhodíme uvařené,zcezené nudle či jiné těstoviny. Na talíři posypeme ještě trochou petrželky.
Dodatek: na každé, po italsku vařené těstoviny patří strouhaný parmezán, někdy tvrdý ovčí sýr. Ale vyznavači těstovin s houbami tvrdí, že na tento pokrm se sýr nehodí, zrovna jako na pokrmy z ryb. Já se bez něj neobejdu, takže -jako vždy-řiďte se vlastními chuťovými buňkami:-))
Vítám všechny návštěvníky mého blogu! Jmenuji se Růžena a jsem přes 30 let vdaná v italském Toskánsku. Ráda bych vám přiblížila zdejší život tak, jak probíhá v naší italsko - české domácnosti. Bude to takový mix vaření, ručních prací, postřehů a cestování..
neděle 30. září 2018
čtvrtek 27. září 2018
Obrázek pro holčičku
Posledním přírůstkem v obchodě kde pracuji,je zbrusu nová holčička Elettra, které se už nemohla dočkat její sestřička (a pak uvidíme, co bude dál :-))
Můj starší syn se taky moc těšil, ale po prvních dvou měsících se zeptal, kdy bratříčka odnesu zpátky do nemocnice. Dodnes se tomu smějeme, naštěstí byl malý a nepamatuje se na to a se svým tehdejším vetřelcem má skvělý vztah.
Holčička už dostala spoustu dárků a já jsem přispěla tímto obrázkem.
středa 5. září 2018
Bílkový dort s citronem a rikotou (Torta di albumi con limone e ricotta)
V lednici, vlastně v mrazáku, mi zbylo pár bílků, tuším z doby kdy jsem pekla žloutkové věnečky. Podobnou úrodu mívám po přípravě cukrářského krému a samozřejmě po vánocích. Většinou pak bílky uložím třeba do kelímku od jogurtu, napíšu na něj kolik jich tam je a začnu pátrat po nějakém šikovném receptu.
Klasika je bílkový chlebíček nebo kokosky či pusinky, ale nedávno jsem objevila citronovo - tvarohový dort.
Sliboval svěží chuť a rychlou přípravu, péct se už dá a tak jsem se v neděli pustila do díla.
V původním receptu bylo 350 gr rikoty, ale měla jsem jen 200 gr, tak jsem přidala jednu zakysanou smetanu (200g gr) a myslím, že to neuškodilo, naopak, moučník tak dostal příjemnou smetanovou příchuť.
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
4 větší bílky
260 gr hladké mouky
180 gr cukru
1 prášek do pečiva
špetka soli
350 gr rikoty (tvarohu) nebo směs ricoty a zakysané smetany
strouhaná kůra z jednoho citrónu pokud možno BIO kvality
1 lžíce citrónové šťávy
100 ml rostlinného oleje (nejlépe slunečnicového)
***************************************************************************************************************************************
Připravte si kulatou formu o průměru 24 cm, vymažte jí tukem a vysypejte moukou nebo jemně prosátou strouhankou. Místo vymazávání můžete vyložit dno pečicím papírem (aby lépe držel, opláchněte dno vodou), zbytek nevymazávám, po upečení objedu nožem, stěny moučníku tak zůstanou rovné.
Do bílků přidejte sůl a ušlehejte do tuha. Zapněte troubu na 170°- 180° bez horkovzduchu.
Smíchejte prosátou mouku s práškem do pečiva, strouhanou kůrou a cukrem, udělejte důlek do kterého vyklopíte rikotu a za pomalého přilévání oleje začněte zpracovávat v těsto - ze začátku to jde nejlépe vidličkou. Přidejte citrónovou šťávu a kdyby se vám směs zdála příliš hustá i 2 lžíce sněhu nebo trochu mléka. Dobře promíchejte vařečkou a pak přidejte ušlehaný sníh, už opatrně, vmíchejte po částech odspoda nahoru, jen lehce. Vlijte do připravené formy a dejte péct asi 35 - 40 minut.
Po upečení nechte prochladnut a vyklopte na mřížku. Po úplném vychladnutí posypte moučkovým cukrem.
Použila jsem kulatou, ale dobře poslouží i čtvercová nebo obdélníková. Pak můžete moučník krájet na čtverečky nebo kosočtverce.
I když v názvu je napsáno "dort" jedná se o jednoduchý a velmi chutný moučník, vláčný, se svěží chutí citrónu. V italském podání jsou totiž skoro všechny moučníky "torta" - dort. Pokud nemá uprostřed díru, pak je to "ciambella" anebo mřížkový koláč, ten se jmenuje "crostata". Piškotu se říká "pan di Spagna" (španělský chlebíček) a náš chlebíček je pro změnu po anglicku "plum cake".
Dort si můžete klidně udělat když jej naplníte nějakým krémem, ale podle mě je výborný i samotný, není to žádná dusivá buchta. Neškodilo by ale ozdobit trochou šlehačky..
BUON APPETITO!!
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)