pátek 30. srpna 2013

Brambory po sedlácku (patate alla contadina)

Začína bramborová sezona..Ještě si pamatuji, jak jsme na střední škole začátkem září jezdívali na sběr brambor. Tato "pomoc socialistickému hospodářství" sloužila zároveň ke stmelení kolektivu.







Zacina bramborova sezona.Jeste si pamatuji, jak jsme na stredni skole zacatkem zari jezdivali na sber brambor. Tato "pomoc socialistickemu hospodarstvi" slouzila zaroven ke "stmeleni kolektivu".Na jare nas obcas posilali na zasazovani chmelu, kde se "utuzoval kolektiv". Nevim, jestli za to muzou bramborove a chmelove brigady,ale je fakt, ze cast nasi tridy se porad jeste schazi po temer 40 letech. Sber chmelu jako takovy jsem osobne nezazila (coby studenti hotelove skoly jsme v lete hodili na povinnou praxi),ale pamatuji se na rozhlasove vysilani z chmelu, na souteze o nejuspesnejsiho sberatele apod. Vzpominat na doby minule, leckdy truchlive, se asi nema,ale mam pocit, ze podobne akce by prospely i dnes - a nejen "kapitalistickemu" hopodarstvi.
To jsem ale odbocila, chtela jsem dnes uvest jeden recept, ktery jsem se naucila v Italii,ale mozna je znamy i u nas. Tak tohle je moje verze:
4 velke brambory
1-2 strouzky cesneku
1 cibulka
smes rozsekanych bylinek - petrzel, salvej, rozmaryn, muze byt i trochu kminu - asi 2 plne lzice
kostka polevkoveho koreni - nejlepe pro zeleninovy vyvar
olej, sul, pepr
horka voda na zaliti
Brambory nakrajime na kostky a dobre proplachneme. Bylinky oplachneme vodou a jemne rozsekame spolu s cesnekem. Na panvi lehce zpenime nakrajenou cibulku a brambory na ni vlozime.Zamichame a posypeme bylinkovou drti. Opet zamichame, pridame rozdrobenou kostku polevkoveho koreni a zalijeme horkou vodou tak, aby brambory byly zpulky potopene. Varime za obcasneho michani, az jsou brambory mekke. Pokud se voda prilis vypari, mirne podlevame, ale pozor, at brambory "neutopime"! Ke konci by mely byt mekke a voda temer vsaknuta.Dochutime eventualne soli (kostka byva uz dost slana) a peprem. Na zaver jeste posypeme trochou cerstve petrzelky a uz nevarime.

úterý 27. srpna 2013

Citronový koláč

Dnešni koláč bude chutnat těm, kteří mají rádi moučníky se svěží, citronovou chutí.
*******************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
Linecké těsto:
300 g hladké mouky
100 g cukru
200 g másla
1 žloutek
strouhaná citr.kůra
Krém:
1/2 litru vody
80 g másla
4 žloutky
70 g vanilkového pudinku nebo škrobu a špetky vanilky
špetka soli
šťáva ze dvou citronů
*********************************************************************************************************************
Mouku prosijeme na vál, přidáme studené máslo nakrájené na kousky, rozemneme jako drobenku, pak přidáme i cukr, citronovou kůru, žloutek a rychle spojíme. Dáme odpočinout na půl hodiny do lednice.
Mezitím připravíme krém - do kastrolku dáme žloutky, cukr, pudink nebo škrob, sůl a citronovou šťávu. Dobře rozmícháme a pak pomalu přiléváme vodu. Dáme vařit na mírný plamen do zhoustnutí.
Těsto vložíme do kulaté formy o průměru 26 cm a krátce zapečeme, aby ztuhlo. Pak vyndáme a necháme vychladnout. Vlijeme krém a dáme opět do trouby na dalších 20 minut.
V původním receptu byl navrchu ještě sníh ušlehaný z bílků a znovu zapečený v troubě, ale nějak se mi dobře nepropekl a klouzal dolů, takže jsem koláč jen ozdobila šlehačkou. Je na vás, jakou variantu zvolíte :-)
BUON APPETITO!

čtvrtek 22. srpna 2013

Cukíny s rajčaty (zucchine al pomodoro)

Je sezóna cukínek, tak přináším tento jednoduchý a rychlý recept. Úvodem bych jen chtěla podotknout, že v Itálii se cukíny sklízejí dokud jsou mladé, t.j. ve velikosti přibližně 15 - 20 cm (existuje vícero druhů, od cukínek světle zelených ve velikosti prstu až po tmavě zelené, dosahující velikosti zhruba salátové okurky) a dokud nemají moc semen.
*********************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
500 g cukínek
1 čerstvá cibulka
2 stroužky česneku
200 g cherry rajčátek nebo zralá, větší rajčata
olivový olej
3 lžíce strouhanky
3 lžíce strouhaného parmezánu, nebo tvrdého sýra, který se moc netáhne v teplé úpravě
bazalka
sůl a pepř
*********************************************************************************************************************
Cukíny omyjeme a nakrájíme na malé kostky. Na oleji krátce osmahneme cibulku, vložíme cukínky a na kousky nakrájená rajčata (cherry rajčátka stačí rozkrojit napůl). Přidáme sůl a pepř, přikryjeme pokklicí a dusíme.
Pokud zelenina pustí málo vody, občas trochu přilijeme. Za občasného míchání dusíme asi 15 - 20 minut.
Pak přidáme rozetřený česnek a ke konci vaření zasypeme strouhankou smíchanou se strouhaným sýrem.
Ještě krátce povaříme, až se pokrm zahustí. Nakonec přidáme na kousky natrhanou bazalku, neměla by se krájet ani sekat, jen trhat rukama, aby neztratila své aroma.
Na talíři ještě zakápneme olivovým olejem a podáváme buď jako přílohu, nebo s čerstvým chlebem jako lehkou večeři. BUON APPETITO!

středa 21. srpna 2013

ARCOBALENO (Duha)

Ve dnech 23.8. az 25.8. v Toskansku probiha velka akce, zvana ARCOBALENO (cti arkobaleno), neboli duha. vznikla na popud mistnich novin a za svuj vznik vdeci...krizi!! Jedna se o kolektivni aperitiv, ktery se bude poradat temer ve vsech turistickych centrech Toskanska jako odezva na krizi, ktera jak znamo postihla temer cely svet a v nemale mire i Italii. Jelikoz Italum se tento stav vubec nezamlouva, rozhodli se reagovat po svem - zabavou! Zucastni se cely kraj, prihlasili se dokonce i z ostatnich kontinentu, kde jsou Sdruzeni Toskancu v cizine. Takze - pripijte si s nami - na zdravi, aneb jak zde rikaji - alla salute!!

pondělí 19. srpna 2013

Ovocne tiramisù

Dnes si připravíme obměnu klasického tiramisú. Správně by se ani nemělo takhle jmenovat, protože odborníci tvrdí, že tiramisú je jen jedno, z mascarpone, kakaem a kávou. Ale v létě je spousta čerstvého ovoce, tak proč si nezaimprovizovat? Nakonec i v Itálii nachátzím recepty na různé obměny...Základem jsou opět piškoty, pak ovoce a místo mascarpone je šlehačka.
*************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE.
250 g jahod nebo lesního ovoce
sáček piškotů
mléko s trochou rumu nebo ovocného likéru (pro děti ovocné šťávy)
250 ml šlehačky
sáček želatiny za studena
5 lžíc cukru
čokoláda
**************************************************************************************************************************************
Vybrané ovoce rozmixujeme s cukrem, pár kousků necháme vcelku na ozdobu.
Želatinu připravíme podle návodu na sáčku a přidáme do ovocné směsi, pak smícháme s ušlehanou smetanou.
Mléko smícháme s likérem nebo šťávou a piškoty v něm lehce namočíme. Vkládáme na dno misky tak, aby se nepřekrývaly. Na ně dáme první vrstvu směsi, pak opět piškoty a druhou dávku krému. Ozdobíme kousky ovoce.
Povrch posypeme strouhanou čokoládou, hodí se i bílá.


čtvrtek 15. srpna 2013

Ferragosto

Dnes je v Itálii státní svátek - jako každý rok se 15.srpna slaví Ferragosto.
Jeho vznik sahá až do roku 18.před Kristem, kdy tehdejší imperátor Augustus zavedl "feriae Augusti". což přeloženo z latiny znamená "Augustův odpočinek". Tento svátek byl přidán k jiným svátkům v tomto měsíci, které se držely na oslavu závěrečné sklizně. Bylo to období zaslouženého odpočinku, nazývané také "Augustali", po náročných, předcházejících týdnech. Je to zároveň i svátek Nanebevzetí Panny Marie.
Dnes už sklizeň není tak vyčerpávající, ale svátek se udržel pořád, naopak je považován za "letní vánoce" a značí vyvrcholení léta. V tento den se scházejí rodinní příslušníci, přátelé, nebo se slaví jen v kruhu rodinném slavnostním obědem, vzhledem k ročnímu období často u moře na pláži. Pokud se nejde do restaurace, které v tomto dni nabízejí "Menu di Ferragosto", den předem se připravují speciality, které se pak konzumují přímo pod slunečníkem.
V hotelích se oběd často protáhne i přes večeři a večer se pak pokračuje s hidbou a tancem, vrcholem všeho bývá ohňostroj. Pokud byste si tento hezký zvyk nechtěli nechat ujít a navštívit Itálii v týdnu Ferragosto, vězte, že je z celého léta nejdražší a nejvíc chaotický :-)


BUON FERRAGOSTO, ITALIA!

pondělí 12. srpna 2013

Carpaccio

Pokud vám chutná syrové maso, například tatarský biftek, můžete si udělat malou změnu. Možná jste názav carpaccio (čti "karpáčo") už někdy četli nebo slyšeli, hlavně když se jedná o italskou kuchyni. K jeho přípravě budete především potřebovat kvalitní hovězí maso, nakrájené na velmi tenké plátky (takže i ochotného řezníka, pokud nemáte doma vlastní kráječ na šunku, salámy apod.)

*********************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
250 g kvalitního hovězího masa - nemusí být zrovna svíčková, hlavně aby bylo libové, kompaktní a bez vláken , krájené na velmi tenké , téměř průsvitné plátky. V tom spočívá úspěch celého receptu.
trochu citronové šťávy - stačí pár kapek
kvalitní, extra panenský olivový olej
pravý parmezán (Parmiggiano reggiano nebo Grana padano )
sůl a pepř
********************************************************************************************************************
Na větší mělký talíř nebo mísu, rozprostřete plátky masa tak, aby se příliš nepřekrývaly - nebo ještě lépe. připravte pro každého vlastní porci na talíř. Pokapete, ale jen mírně, citronem. Kdybyste přehnali, maso se tzv."uvaří" jak říkají v Itálii. Lehce opepříte a osolíte a posypete strouhaným sýrem (na hrubším struhadle). Zde naopak nešetřte. Pak tenkým pramínkem přilejte olej, křížem krážem.
Přikryjte potravinovou folií a dejte odpočinout do lednice 20 - 30 minut, aby se vše rozleželo. Podávejte s čerstvým, nejlépe tmavým chlebem a salátem.
Pozn.: můžete použít i rukolu nakrájenou na kousky. Buď spolu se sýrem, nebo samotnou. Někdo dává i žampiony nakrájené na tenké plátky. Pak ochutíte shora uvedeným způsobem. BUON APPETITO!

úterý 6. srpna 2013

Těstoviny s tuňákem (Pasta con tonno)

Opět jeden recept pro milovníky rychlé úpravy těstovin - "pasta con tonno". Přípravu omáčky zvládnete v době, kdy se vám vaří těstoviny. Vyplatí se pár korun si přidat a koupit pravé italské, dělané z tvrdé pšenice, soli a vody. Občas se vyskytují např. německé těstoviny, kde je psáno "pravé italské" ale pak je vzadu napsáno že jsou vyrobeny v Německu. Většinou jsou z normální mouky a po uvaření se lepí, pokud se rovnou nerozvaří.
Kvalitní těstoviny poznáte hlavně podle toho, že při vaření nevylučují téměř žádny škrob, voda je jen mírně zakalená. Nesmí být bílá nebo dokonce pěnit!
Taky jsem slyšela názor, že "nudle jsou pořád jen nudle" což je asi jako byste Čechovi řekli že "pivo je pořád jen pivo"!
*********************************************************************************************************************************
INGREDIENCE PRO 4 OSOBY:
na osobu 2 plné hrsti těstovin-jinak asi 80 gr pro jednoho
200 gr tuňáka
čerstvou cibulku
1-2 stroužky česneku
asi 15 cherry rajčátek
plnou lžíci kaparů
hrst černých oliv
peperoncino
olivový olej
oregano, petržel,bazalka - nejlépe vše čerstvé
*********************************************************************************************************************************
Zatímco se těstoviny vaří, dejte do vyšší nádoby kapary, olivy, bylinky, česnek a rozmixujte ponorným mixérem. Do větší mísy, kam se pak vejdou i těstoviny, dejte okapaného tuňáka rozdroleného na kousky, rozmixovanou směs a nakonec rozpůlená nebo rozčtvrcená rajčátka, ochuťte peperončínem a olejem. Rozřeďte trochou vody ve které se vařily těstoviny a pak je vhoďte do mísy a dobře promíchejte. Nazývat tuto přípravu "omáčkou" není asi přesné, Italové tomu říkají "condimento" (kondymento) a znamená to ochucení, okořenění. Pokud chcete mít z těstovin salát, stačí
je propláchnout studenou vodou a nechat odpočinout na chladném místě, ale dobrý je i vlažný.

neděle 4. srpna 2013

Masový salát

V horkých dnech asi nikoho nebaví stát u plotny, ale jíst se musí...Proto se uchyluji k receptům různých salátů, rýžový, těstovinový, s tuňákem, s masem z konzervy jako je ten dnešní.
Důležitá je hlavně kvalita masa v konzervě, používám hovězí v přírodním rosolu. Dále jsou potřeba čerstvé a kvalitní suroviny, především se jedná o zeleninu. Nemělo by jich být moc, aby se rozeznaly jednotlivé chutě a jen jednoduše ochucené, stačí ocet, buď vinný nebo kvalitní balzamikový a olivový olej.
******************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
250 - 300 g přírodního masa v konzervě
2 jemně strouhané mrkve
2 malé, čersvté cibulky
2 hrsti čerstvých cherry rajčátek
hlávkový salát
lžíce kaparů a 10 - 15 černých oliv nakrájených na plátky - podle chuti, jinak můžete vynechat, i když právě tyto ingredience dodají salátu ten správný "říz" :-)
ocet a olej na dochucení
sůl a pepř podle potřeby
********************************************************************************************************************
Příprava je velice jednoduchá - vše nakrájejte na kousky, cibulku na jemné plátky. Podle potřeby přisolte, ale pokud přidáte olivy a kapary, tak opatrně!
Tyto saláty nabízejí celou škálu možností a variací podle vaší chuti. Podle mě je důležité nic nepřehnat, aby některá surovina "nezabila" ty ostatní.
Dáme vychladit do lednice a spolu se stejně dobře vychlazeným pivem a čerstvým pečivem je to výborná letní večeře. BUON APPETITO!


čtvrtek 1. srpna 2013

Tagliatelle s citronem (Tagliatelle al limone)

Název zní možná trochu zvláštně, ale nebojte se, není to kyselé! Jde o jednoduchou přípravu těstovin s osvěžující citronovou chutí, které přidjou vhod především v horkých dnech.
*********************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
320 g tagliatelle ( dlouhé, asi půl cm široké nudle)
50 g másla
strouhaná kůra z 1 citronu
1/2 sklenky suchého, bílého vína
100 - 150 ml smetany nebo šlehačky
trochu masoxu nebo jiného polévkového koření
špetka sladké papriky
špetka pepře
sekaná cerstvá petrželka
strouhaný parmezán na posypání
*********************************************************************************************************************
Zatímco dáte vařit vodu na tagliatelle, připravte si hlubokou pánev, tak velkou, aby se do ní vešly uvařené těstoviny. Dejte do ní máslo, nechte rozpustit, vhoďte nastrouhanou citronovou kůru, jakmile zpění, přilejte víno a zvyšte plamen, aby se odpařil alkohol. Když už není cítit, přidejte citronovou šťávu, trochu masoxu nebo polévkového koření, smetanu či šlehačku, papriku a pepř. Uvařte tagliatelle podle návodu v osolené vodě, sceďte a ihned vložte do omáčky, zamíchejte, posypejte hojně parmezáne a sekanou petrželkou. Rychle promíchejte a podávejte. Na talíři si každý ještě může přidat parmezán podle chuti.
Pokud by se vám omáčka zdála moc hustá, nechte si stranou trochu vody, ve které se tagliatelle vařily a použjte jí na rozředění. Tímto způsobem se v Itálii ředí všechny omáčky na těstoviny, když příliš zhoustnou.
BUON APPETITO!
.