sobota 25. června 2016

Křupavý koláč s krémem a borůvkami (Torta scricciolata ai mirtilli)

Torta scriciolata (čti "skričoláta" = skřípavá, vrzavá :-)) je velice chutný moučník kde se spojí nakyslá chuť borůvek se sladkým cukrářským krémem na křupavém křehkém těstě. Opravdu neodolatelná směs chutí!
Kromě jiného jí připravíte za krátkou dobu a postup je opravdu jednoduchý. Odměnou vám určitě budou žádosti o přídavek, nebo jak říkají v Itálii o "bis".
Pokud se vám nechce pouštět do cukrářského krému - což by byla škoda - (recept najdete ZDE můžete nahradit vanilkovým nebo mandlovým pudinkem ale časově je to zhruba stejně náročné a chuťový rozdíl je znát kromě toho, že krém i když se neroztéká, zůstane měkký a neztuhne jako pudink, tím pádem se během pečení dobře propojí se základním těstem, které je víceméně sypké.
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
280 gr hladké mouky
50 gr kukuřičné, jemné mouky
60 gr strouhaných mandlí
110 gr třtinového cukru
100 gr studeného másla
1 vejce
1 prášek do pečiva
vanilka
špetka soli
cukrářský krém
čerstvé borůvky
strouhaná kůra z poloviny citronu
moučkový cukr na posypání
******************************************************************************************************************************************
Nejdříve si připravíme CUKRÁŘSKÝ KRÉM. Kulatou nebo čtverhrannou formu (průměr zhruba 22 - 24 cm) vyložíte pečícím papírem, který namočíte do studené vody a dobře vymačkáte - lépe se pak vytvaruje do formy. Do mixéru vložíte mandle a cukr a s krátkými přestávkami mixujete až získáte směs podobnou mouce. Přestávky v mixování jsou důležité, aby se neslepila. Pak přidáte kukuřičnou mouku a kousky másla které vyndáte z lednice na poslední chvíli a citronovou kůru-mixujete opět po chvilkách až je máslo rozdrolené asi na velikost hrášku. Potom přidáte celé vejce, promixujete a vysypete do mísy. Naposled vložíte mouku s prosátým práškem do pečiva. Vznikne moučná směs ale už nic jiného nepřidávejte, má to tak být.
Odeberte asi 5-6 lžic a dejte stranou. Zbytek vsypejte do formy a obrácenou lžící dobře upěchujte tak, aby vznikl i okraj, asi 1,5 cm vysoký.
Na základ dejte rovnoměrně cukrářský krém do kterého trochu vmáčknete borůvky a posypete odloženou směsí.
Dejte péct do předehřáté trouby na 180° asi 40 minut (čas i teplota jsou orientativní, řiďte se svou zkušeností).
Po upečení nechte úplně vychladnout, pak opatrně vyndejte na plochou mísu a pěkně pocukrujte. Dobrou chuť!

úterý 21. června 2016

Omeletky z brambor a cukinek (Fritelle di zucchine e patate)

Dnes si připravíme bezmasý pokrm - omeletky nebo chcete-li placičky z cukinek a brambor. Cukinek známe několik druhů, od úplně malinkých velkých jako prst až po větší zhruba jako salátová okurka. Pak existují i cukiny kulaté které se používají hlavně jako plněné. Veliké cukiny jsem po pravdě řečeno viděla jen v Čechách, tady používáme nejraději menší, světle zelené které jsou křehké za syrova a uvařené měkkoučké jako máslo, lahodné chuti. Cukiny jsou velmi vděčná zelenina právě díky tomu, že chutnají spíš neutrálně a dají se např. použít i jako nastavení masových náplní. Další časté využití je do polévek nebo jako příloha samotné či s jinými druhy zeleniny. Velmi chutná je frittata s cukinou, cuketové rizoto nebo plněné cukiny. Zkrátka takový žolík!
*****************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
3 střední brambory
500 gr cukinek
1 - 2 stroužky česneku
2 vejce
50 gr strouhaného parmezánu
špetka prášku do pečiva (pro slané pečivo)
olivový olej
strouhanka
sůl a pepř
olej na smažení /nejlépe arašídový/
....tvrdší sýr typu Eidam - podle chuti
******************************************************************************************************************************************
Brambory dáme vařit ve slupce do měkka a dáme vychladnout.Mezitím nastrouháme cukiny na hrubším struhadle. Oloupeme česnek, rozmáčkneme naplocho nožem a dáme na větší pánev s olejem osmahnout aby se olej ochutil. Lépe se nám to podaří když pánev nakloníme a smažíme tak česnek v hlubší vrstvě. Jakmile zezlátne (nesmí zhnědnout jinak zhořkne), vyjmeme jej a vložíme nastrouhané cukiny. Dusíme na mírném ohni za občasného míchání asi 10 minut bez pokličky. Pak je necháme prochladnout.
Brambory oloupeme a propasírujeme mačkadlem na brambory do větší mísy, přidáme směs cukínek, rozšlehaná vejce, strouhaný parmezán, sůl a pepř a špetku kypřidla. Pokud máte, můžete přidat pár lístků máty natrhaných na drobno nebo sekanou petrželku. Jestli se vám směs zdá příliš řídká, přidejte trochu strouhanky a nechte odpočinout asi 15 minut. Pak tvoříte placičky nebo malé bochánky a obalíte ve strouhance. Do těsta můžete přidat i na malé kousky nakrájený tvrdší sýr. Smaží se v horkém arašídovém oleji. Usmažené vyndejte na mísu vyloženou savým papírem a podávejte nejlépe se zeleninovým salátem. Pokud jste spíš masožravci, nic vám nebrání vylepšit placičky nadrobno krájenou šunkou nebo mortadellou apod.
Poznámka: používám nejraději tento olej, protože snáší dobře vysoké teploty a nepřepálí se. Ještě lépe se smaží na oleji olivovém, ale kromě vysoké ceny (kvalitní olivový olej stojí kolem 10-12 euro za litr) zanechá pokrmům charakteristickou příchuť která každému nevyhovuje.
Pro dietáře vyložte plech pečicím papírem a na něj tvořte placičky které pak upečete v troubě. V tom případě přidejte do těsta lžíci olivového oleje.

pátek 17. června 2016

Srnčí hřbet s ricottou a jahodami (Plumcake di ricotta con le fragole)

Plumcake jak se nazývá v Itálii moučník pečený ve formě podobné našemu srnčímu hřbetu, je anglického původu. Jedná se o buchtu (cake) pečenou ve vyšší obdélníkové formě do které se původně přidávaly nakrájené sušené švestky (plum). Později se začalo přidávat i jiné ovoce nebo čokoládové pecky, ořechy apod. ale název se uchoval.
Dnes si připravíme plumcake z tvarohového těsta (používám ricottu), s přidáním celozrnné mouky a jahodami.
Originální recept byl bez tuku - pokud se vám zamlouvá tento způsob, dejte místo oleje 120 ml minerální vody.
*****************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
200 gr celozrnné mouky
100 gr hladké mouky
150 gr třtinového cukru (pokud nemáte, stačí bílý)
2 vejce
1 sáček prášku do pečiva
250 gr ricotty
100 ml rostlinného oleje (nebo 120 ml minerální vody)
větší špetka soli
vanilka
asi 400 gr jahod
moučkový cukr na posypání
******************************************************************************************************************************************
Nejdřív si připravíme formu, kterou vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou nebo prosátou strouhankou. Oproti srnčímu hřbetu má forma na plumcake rovné dno. Pak smícháme obě mouky s práškem do pečiva, solí a vanilkou. Do větší mísy dáme ricottu, přisypeme cukr a šleháme až se cukr rozpustí a získáme hladký krém. Pak přidáme - jedno po druhém - vejce a dobře rozšleháme. Následovně přidáváme postupně směs mouky a po troškách i olej nebo vodu. Já zvolila těsto s olejem, takže nemohu říct jaká je ta lehčí verze, ale myslím že díky ricottě to na chuti zas tolik znát není. Asi 1/3 takto připraveného těsta jsem vlila do formy, položila na něj omyté a přepůlené jahody a zalila další vrstvou, pak opět jahody a nakonec poslední část těsta. Můžete je i nakrájet na kousky a přimíchat do těsta, předtím je ale vždy (a to u jakéhokoliv ovoce) mírně popráším moukou aby nepadaly ke dnu. Peče se při asi 165 - 170° asi 45 minut. Čas je orientativní, zkoušejte špejlí zda je plumcake propečený, protože těsto je dost vysoké. Alespoň u formy kterou používám já, možná že srnčí hřbet je nižší, po pravdě řečeno s ním nemám zkušenost. Upečený nechte mírně prochladnout a opatrně vyklopte.
Pocukrujte moučkovým cukrem a krájejte na plátky.





pondělí 13. června 2016

Květák s rajčaty (Cavolfiore al pomodoro)

Dnes si připravíme jednoduchý a chutný zeleninový pokrm - květák s rajčaty. Musím říct že i když květák nebyl u mě příliš oblíbený, tak v této úpravě ho jím velice ráda. Typickou chuť trochu změní rajská jablíčka (nebo protlak) a když přidáte špetku peperončína máte skvělou přílohu nebo samostatné jídlo. Není k zahození fakt, že květák obsahuje velice málo kalorií a tímto způsobem jich mnoho navíc nezíská.
*********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE.
1 květák
1 menší cibule
1 stroužek česneku
plechovka drcených rajčat (asi 400 gr)
nebo rajský neochucený protlak
olej - nejlépe olivový
sůl nebo trochu zeleninové kostky pro vývar
peperončíno podle chuti
**********************************************************************************************************************************************
Květák rozebereme a odřízneme košťál. Prakticky by nám měly zůstat jen "květy" t.j. malé růžičky s měkkými částmi. Na oleji v širším kastrolu mírně podusíme nadrobno krájenou cibulku s česnekem - nesmí zhnědnout!
Pokud nemáte česnek příliš rádi, můžete ho jen naplocho rozmáčknout nožem a mírně osmahnout, pak vyjmout. Olej tak získá jen slabý česnekový nádech. Na cibulový základ vložte rozebraný a omytý květák, zamíchejte a přidejte rajčata. Ochuťte solí nebo kouskem zeleninové kostky a nechte dusit nejdříve odkryté a pak pod pokličkou asi půl až třičtvrtě hodiny. V případě potřeby podlijte trochou teplé vody. Ke konci přidejte mleté peperončíno nebo pepř. Podávejte jako přílohu k opečenému masu nebo jako samostatný pokrm s čerstvým chlebem.

sobota 4. června 2016

Rösti


Dnešní recept je švýcarského původu a v Itálii se s ním setkáte hlavně v oblasti Tyrolska Alto Adige jehož kuchyně je švýcarskou, německou i rakouskou hodně ovlivněna. Jedná se o obdobu našich bramboráků ale příprava je o něco jednodušší a jsou méně kořeněné. Dělají se buď vcelku a pak krájí na na díly nebo čtverce anebo právě jako naše bramboráky na malé pánvičce.
*****************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
600 gr brambor
1 menší cibule
sůl a pepř
Olej, nejlépe olivový nebo sádlo na vymaštění pánve
*****************************************************************************************************************************************
Zvolila jsem základní, nejjednodušší variantu, ale pro mlsné jazýčky lze přidat pokrájenou šunku, slaninu, pancettu apod.
Brambory se používají buď syrové - v tom případě je musíte po nastrouhání dát na síto, nechat dobře okapat a vymačkat - nebo napůl vařené ve slupce (vaříme asi 15 - 20 minut, musí zůstat tuhé) a vychladlé, nejlépe přes noc - pokud nezapomenu, dávám přednost tomuto postupu. V každém případě se pak oloupané nastrouhají na struhadle na hrubé nudličky, smíchají s nadrobno krájenou cibulí a ochutí solí a pepřem. Do syrových brambor můžete přidat i lžíci mouky aby nasákla přebytečnou vlhkost. Pak vymažete pánev malým množstvím oleje nebo sádlem - přiznávám že používám sádlo, přeci jen udělá lepší kůrčičku. Když je pánev rozehřátá, dáte bramborovou směs do pánve a obrácenou lžící rozetřete a hlavně pěkně umačkáte po celé ploše. Opékáte až se zespodu hezky upeče (asi 5 - 10 minut) a během pečení občas přimáčknete lžící ke dnu.Pak opečete i na druhé straně - pomáhám si talířem nebo pokličkou na kterou rösti sesunete a obrátíte.
Existují různé varianty - už zmíněné s uzeninou nebo s nastrouhanou cukinou případně se sýrem - záleží na vaší chuti a spíži. Někdo přidává i trochu koření nebo sekaný rozmarýn.
Podávejte horké.