pondělí 25. září 2017

Bramborový salát

Na bramborový salát, jako na spoustu dalších tradičních mlsků české kuchyně, jsem se při mých návštěvách domoviny vždycky těšila. V prvních letech to byla legrace - skočilo se do nejbližšího lahůdkářství a mohlo se koupit salátů ať už bramborových nebo jiných, kolik se chtělo a málokdy zklamaly.
Pak přišla vytoužená svoboda a s ní i změny ve stravování. Do lahůdkářství, restaurací, hospůdek a podobných zařízení začal pronikat svět v podobě všelijakých specialit - někdy to bylo k dobru, někdy méně.
V případě MÝCH oblíbených krmí spíše ke zlu. Na tom "správném" bramborovém salátku jsem si pochutnávala už jen díky mým obětavým kamarádkám které mi tuto dobrotu připravovaly doma. Ale bohužel moje návštěvy nejsou zas tak časté, proto mě mlsná dohnala k tomu připravit si jej sama. Okurky sice nemáme ty pravé sladkokyselé s koprem, ale objevila jsem jedny které se jim dost podobaly, jsou malinké a křupavé, na můj vkus trochu víc kyselé ale nebudeme hledat chlup! Recept jsem dostala léty vyzkoušený domácí a šla jsem do toho. Zdá se, že salát je poživatelný, ochutnávka proběhla úspěšně a tak vám jej bez obav předkládám.
**********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
1/2 kg brambor
100 grmrkve
100 gr celeru
100 gr hrášku
70 gr okurek v nálevu
3 lžíce majonézy
1 lžíčka plnotučné hořčice
trochu nálevu z okurek
ocet, pepř a sůl
*********************************************************************************************************************************************
Brambory uvaříme ve slupce do měkka. Zvlášť uvaříme v osolené vodě s trochou octa mrkev a celer - stačí zhruba 10 - 15 minut podle velikosti, nesmí se rozvařit. Necháme vychladnout, brambory oloupeme a vše nakrájíme na kostičky. Přidáme hrášek (dala jsem sterilovaný).
Pro zjednodušení jsem majonézu a hořčici trochu rozředila nálevem z okurek, přidala sůl a pepř a opatrně vmíchala do salátu.
Váhy jsem uvedla tak jak recept káže, ale dělala jsem trochu od oka, celeru i hrášku dala o něco méně. Taky jsem na radu jednoho kamaráda - specializovaného na výrobu bramborového salátu - nakrájela úplně malinko čerstvé cibulky, spíš nádech a nebyla na škodu.
V Itálii se prodává cosi podobného pod názvem "insalata russa" - ruský salát. Párkrát jsem se nechala nalákat, ale pochodila jsem špatně - majonézový blivajz s tvrdými kousky mrkve a hrášku, kdoví jestli tam vůbec dávají brambory a nehodlám po tom ani pátrat, stačilo mi těch pár ochutnávek.
Nevím jaké mají představy o ruské kuchyni, ale myslím že je to podobné jako třeba naše španělské ptáčky o kterých ve Španělsku nemají ani ponětí ( ale které jsou na rozdíl od toho ruského paskvilu výborné!)
Výsledkem mého snažení je mísa bramborového salátu který uspokojí mé choutky alespoň do vánoc protože jeho konzumace bude především na mě - ale ujistili mě, že nejlepší je uleželý.... takže DOBROU CHUŤ!! Usmívající se

úterý 19. září 2017

Hrníčkové knedlíky

O mém boji s knedlíkem jsem se již jednou rozepisovala - https://rosmarino-e-salvia.blogspot.com/2015/09/jak-se-vari-knedliky-v-italii.html
Dnes mohu směle ohlásit mé vítězství nad touto pro mě záludnou přílohou, jinak chloubou každé správné hospodyňky.
Recept který přináším je pravděpodobně většině z vás znám, ale jde mi hlavně o to chlubení!
Jedná se o hrníčkové knedlíky zvané též televizní, prý proto že když na ně zapomenete během nějaké napínavé detektivky, nic se nestane (pokud se neodpaří všechna voda) - připravují se totiž ve vodní lázni.
Místo hrubé mouky jsem opět použila polohrubou ale jinak jsem striktně dodržela recept. Přidala jsem jen trochu petrželky pro barvu (Italové mají rádi barevná jídla) a také jsem jednou experimentovala a udělala knedlíky s drobně krájenou slaninou, které připomínaly "kanederli" jak je dělají v severském regionu Trentino - Alto Adige.
Vše vyšlo jak mělo a bude opakováno pro velký úspěch zvlášť pokud nám vydrží současné podzimní počasí..
**********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
Na 1 hrnek (250 ml) hrubé mouky :
1 hrnek mléka
1 rohlík nakrájený na malé kostičky
1 žloutek
1 ušlehaný bílek
sůl podle chuti
sádlo na vymazání hrnků
******************************************************************************************************************************************
Nejdříve si připravte hrnky ve kterých se budou knedlíky vařit, dobře je vymažte sádlem a také dostatečně velký kastrol kam je uložíte.
Mouku osolte a smíchejte s mlékem ve kterém jste rozkvedlali žloutek, přidejte nakrájený rohlík a nakonec jemně vmíchejte ušlehaný sníh.
Vzniklým těstem hned naplňte vymazané hrnky asi do 2/3, pak vložte do kastrolu s horkou vodou která by měla sahat asi do jejich poloviny. Vařte pod poklicí, když těsto začne odstávat od stěn hrnečků, je hotovo!
Nechte prochladnout a pak knedlíky vyklopte. Tahle fáze, kdy se z hrnků vykutálely úhledné bábovičky mě potěšila nejvíc! Pak se nakrájí na plátky jako obvykle a podávají se např. s nějakou dobrou omáčkou - zaslouží si to :-)









pondělí 11. září 2017

Bábovka s čokoládou a mandlemi (Ciambella con cioccolato e mandorle)

Mám bábovkové období! V Itálii se snídá na sladko což mi velice vyhovuje, mám sladké ráda a po ránu mi dodá dostatek energie. Dlouho jsem jedla opékaný chléb s máslem a marmeládou nebo sušenky někdy i svačinky a pokud jdete na snídani do denního baru ( rituál pro většinu Italů) dostanete různé briošky, cornetti (to samé těsto ale ve tvaru rohlíku) plněné marmeládou, cukrářským krémem, nutellou..koblihy nebo smažené kroužky z koblihového těsta, šátečky z listového těsta plněné jablky, krémem,rikotou apod., linecké koláčky s marmeládou nebo čokoládovým krémem... a ještě jsem určitě na spoustu dobrot zapomněla.
Ale mám ráda snídani doma, v klidu, třeba u televize, do baru si raději zajdu jen na kávu. Jenže moje obvyklé snídaně se mi začínaly trochu přejídat a tak jsem se vrhla na pečení bábovek.
Klasické jogurtové těsto se propůjčuje k mnoha variantám a baví mě fantazírovat,takže po letních kombinacích s ovocem nastal i zde vytoužený náznak podzimu a s ním změna chutí - včera jsem ve spíži objevila mandle, zbytek oříšků a v lednici zapomenutý pistáciový jogurt a kus čokolády... co jiného mě mohlo napadnout než upéct bábovku? Při té příležitosti jsem si udělala i zásobu na příští pečení - mandle jsem spolu s lískovými oříšky dala do mixéru s trochou cukru (vždy to tak dělám, cukr absorbuje část tuku a vše zůstane hezky drobivé a ne kašovité) a pak jsem směs nasypala do sklenice s víčkem a uložila do lednice.
Následující recept je ten klasický s kelímky od jogurtu.
**********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
3 vejce
1 pistáciový (oříškový, mandlový) jogurt - měla jsem o obsahu 125 ml, ale může být i o něco víc
2 plné kelímky od jogurtu mouky
1 plný kelímek cukru
3/4 kelímku rostlinného oleje
1/2 kelímku strouhané čokolády
1/2 kelímku strouhaných mandlí (přidala jsem i něco zyblých lískových oříšků)
1 prášek do pečiva s vanilkou
trochu rumu (pomůže nakypřit těsto a dodá vůni, ale není nutný)
******************************************************************************************************************************************
Mouku prosijeme a smícháme se strouhanými mandlemi a čokoládou. V míse šleháme vejce s cukrem do pěny, přidáme jogurt,potom po částech přiléváme olej a přisypáváme moučnou směs . Přidáme rum - stačí 2 lžíce ale můžete vynechat pokud budou bábovku jíst i děti. Nakonec do těsta vmícháme prosátý prášek do pečiva a velmi dobře promícháme nebo krátce prošleháme.
Vlijeme do předem vymazané a moukou nebo jemnou strouhankou vysypané formy a pečeme při 170°asi půl hodiny. Použila jsem nízkou formu na "ciambellu" u vyšší bude asi třeba pár minut přidat.
Po částečném zchladnutí vyklopíme a nakonec vychladlou bábovku pocukrujeme moučkovým cukrem.
DOBROU CHUŤ! Usmívající se

středa 6. září 2017

Penne s cukinami, šunkou a smetanou (Penne con le zucchine, prosciutto e panna)

Máte málo času a chuť na něco chutného a barevně zajímavého? Dnešní recept je pro vás, suroviny které budete potřebovat pravděpodobně máte už doma - cukíny, česnek, trochu šunky nebo slaniny či libového uzeného,rajský protlak nebo zralá čerstvá rajčata a penne, které můžete nahradit i jiným typem těstovin...hrnec, pánev, 15 minut času ...můžeme začít!
**********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
320 gr těstovin (penne, vřeténka, mašličky)
300 gr cukínek
100 gr šunky, pancetty nebo libového uzeného krájené na kostičky
2 stroužky česneku
300 gr dobře vyzrálých rajčat nebo rajský protlak
kelímek smetany
olivový olej
strouhaný sýr Parmezán
sekaná petrželka
sůl a pepř (nebo peperoncino)
******************************************************************************************************************************************
Nejdřív dejte vařit dostatek vody, osolte jí až když dosáhne bodu varu, pak vhoďte těstoviny. Promíchejte aby se neslepily, dále stačí zamíchat jen občas během vaření.
Omyjte a očistěte cukínky, nastrouhejte na hrubém struhadle a dejte na stranu. Pak si připravte větší pánev, tak velkou aby se do ní vešla i uvařená "pasta", vlejte tam olej a když se zahřeje, vložte do něj stroužky česneku, nechte jen lehce osmahnout a vyjměte jej. Lépe se to podaří když nahnete pánev tak, aby byl česnek ponořený v oleji.
Vložte na kostičky nakrájenou uzeninu, mírně opečte, přidejte cukíny, zvyšte plamen a za občasného míchání nechte odpařit vodu.
To vše trvá jen pár minut, potom vlijte rajský protlak (neochucený) nebo máte-li zralá rajčata, předem je spařte horkou vodou, oloupejte a nakájejte na kostičky. Nechte opět chvilku povařit, ochuťte solí a pepřem nebo peperončínem. Nakonec odstavte z plotny, vmíchejte smetanu na vaření, přidejte scezené těstoviny (neproplachovat!) a míchejte až se obalí hotovou směsí. Na závěr posypejte sekanou petrželkou a strouhaným parmezánem a horké podávejte. BUON APPETITO!Usmívající se

pátek 1. září 2017

Švestkový koláč


Koupila jsem švestky, ale nejsou jako ty české, které si pamatuji z dětství. Ty byly menší, podlouhlejší a sladké jak med. Což o to, tyhle jsou sladké taky, jen o něco kulatější a větší. Nejsou to blumy, je tam psáno švestky - jen nemají takovou tu pravou, švestkovou chuť...ale kdoví jestli ji dnes mají i ty české - myslím ty kupované v obchodě..
Přestala jsem nad tím uvažovat v momentě kdy začaly podezřele měknout - a shnilé ovoce je všude stejné!
Rychle jsem se rozhodla - když smrt, tak ať je sladká 😄! Zapnula jsem totiž troubu...o horkém počasí se letos psalo až moc, ale slibují ochlazení a já jsem nedočkavě předběhla dobu.
Nebylo to až tak úplně hrozné, rána jsou díky delší noci přece jen chladnější. Na švestkový koláč s drobenkou mám osvědčený recept který používám i na koláče s jiným ovocem - podle sezóny - jen jsem tentokrát zvolila rustikální verzi. Musím říct, že ke švestkám docela dobře pasovala.
Pokud se vám urodilo a neuděláte ze všech povidla, vyndejte pomůcky a jde se na to!
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
1 hrnek hladké mouky
1 hrnek celozrnné mouky
1 hrnek třtinového cukru
1 hrnek mléka
1 vejce
125 gr másla nebo rostlinného tuku
asi 15 švestek
1/2 prášku do pečiva
špetka skořice
špetka soli
*******************************************************************************************************************************************
Nejdřív si uděláme drobenku. Smícháme obě mouky, přidáme skořici a sůl, prosáty prášek do pečiva a promísíme. V jednom receptu na drobenku jsem četla, že se má dát i trochu krupičky. Ubrala jsem asi 2 lžíce mouky a a dala jí tam - chuťově se mi to velký rozdíl nezdál, ale lépe se "drobilo". Pak do směsi rozsekáme studené máslo nebo tuk a dobře rozemneme až získáme drobky. Teprve poté přidáme cukr a dobře promísíme.
Švestky omyjeme a rozpůlíme.
Asi 1/3 drobenky dáme stranou. Do mléka rozkvedláme vejce, přidáme do té zbylé a umícháme těsto. Vlijeme do vymazaného a moukou vysypaného pekáčku ( použila jsem rozměr asi 30 x 40 cm ) a povrch trochu posypeme drobenkou aby se ovoce nepropadlo ke dnu. Švestky klademe slupkou dospod a sypeme zbytkem drobenky. Dáme péct na 180° asi 40'.
Necháme trochu vychladnout ve formě a opatrně vyklopíme. Můžeme pocukrovat moučkovým cukrem.