V dnešním receptu použijeme pesto z cukinek a rukoly - recept najdete ZDE a postačí vám poloviční dávka.
Na pravé risotto budete potřebovat hlavně pravé "riso" aneb rýži a nesnažte se ho obelhat protože se vám pomstí neurčitou lepící se hmotou anebo bude naopak příliš suché. Takže především ne rýži předvařenou, pravé italské risotto musí být měkké a žádoucí! Zrnka se k sobě vinou ale nerozvaří se, jsou propojená ostatními ingrediencemi a vše je krásně vláčné, protože italská kvalitní rýže obsahuje dost škrobu a neměla by se ani proplachovat. Správně uvařené risotto by mělo být "a onda" což znamená že se má vlnit.. vyzkouší se to tak, že se pohne kastrolem ve kterém se uvařilo a povrch se pohybuje sem a tam, tam a sem..jako příjemné vlnky, prostě musí zůstat "mokré". Žádné kopečky rýže s polotvrdou zeleninou a povrch posypaný eidamem - to se v naší restauraci nedělá:-)
Teď když jsem vás opět postrašila, připravte si vše potřebné a jdeme na to!
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
320 gr italské rýže - nejlépe druh Carnaroli. V Tescu se prý prodává rýže značky Scotti Carnaroli, tuto značku znám a mohu vřele doporučit. Jinak lze použít druh Arborio které je i poněkud levnější a obsahuje trochu víc škrobu.
1 cibulka pokud možno čerstvá
sklenka suchého bílého vína
asi litr zeleninového vývaru
olivový olej
sůl a pepř
poloviční dávka Pesta z cukínek a rukoly - návod ZDE
*******************************************************************************************************************************************
Připravte si pesto a ponechte pár lístků rukoly na ozdobu. Trochu je zřeďte zeleninovým vývarem a dejte na stranu. Ve větším kastrolu rozehřejte olej a vložte do něj nadrobno nakrájenou cibulku. Nechte jen mírně zesklovatět - v italské kuchyni málokdy najdete "cibulku do zlatova" - a vsypte rýži kterou za stálého míchání trochu opražíte, stačí zhruba 2 minuty. Pak vlijte všechno bílé víno a nechte úplně odpařit, ale nezapomeňte pořádd míchat. Že se víno odpařilo, zjistíte jednoduše - přivoníte si k rýži a když už nemá opojný vinný dech, je čas na další krok. K vínu si neodpustím dodatek - pokud možno, nechte být krabicové víno. Sklenka kvalitnějšího bílého se v domácnosti určitě najde a nehrozí, že se zkazí celý pokrm.
Nyní přijde na řadu zeleninový vývar, který není jistě komplikované udělat, ale přiznávám že se často uchýlým k podvodu a použiji kostku. Ať tak nebo tak, měl by být horký, jinak se může stát že risotto se neuvaří stejnoměrně.
Začněte přidávat po naběračce a míchejte. Teprve až se první dávka odpaří, přidejte druhou, pak třetí atd.a stačí míchat jen občas ale pořád hlídat, aby se rýže nepřipálila.
Nevím jestli vypotřebujete celý litr vývaru, úplně přesně jsem to nikdy neměřila a záleží také na kvalitě a druhu rýže, ale tak 3/4 určitě. Až uvidíte že jej rýže nevsakuje, je hotovo. Poznáte to i podle takového drobného bublání na povrchu a rýže musí zůstat mokřejší, ne vodnatá ani suchá.
Vsuvka: mám vyzkoušeno podle mých českých přátel že na italské risotto poprvé reagují trochu nedůvěřivě, především kvůli krémové konzistenci.( asi jako Italové reagují na guláš ve kterém nejsou rajčata :-)
Ale vsaďte se, pokud vyjde tak jak má, o čemž nepochybuji, že vás budou žádat o nášup!
Sejměte z plotny a vmíchejte pesto, rozdělte na talíře a ozdobte lístky rukoly a ihned podávejte jak jinak než s přáním BUON APPETITO!!
Lehké letní jídlo, jen ho zvládnout tak, aby vypadalo a chutnalo, jako tvé rizoto.
OdpovědětVymazatVynikající rizoto dělá moje dcera a ze zásady nešetří na kvalitním víně a ještě kvalitnější rýži.
OdpovědětVymazatV českých restauracích se někde snaží, ale výsledek je neúměrný ceně...to fakt u nás ještě neumíme a nebo jsem ještě nenarazila na toho správného kuchaře
Italská kuchyně, to je paráda, díky za recept
OdpovědětVymazat[1]:Zvládnout se dá, určitě i na první pokus!
OdpovědětVymazat[3]:Dík za komentář
OdpovědětVymazat[2]: Dcerka je opravdu nějak poitalštěná Je to přesně tak jak to dělá, už nic jiného než trochu času k tomu nepotřebuje S těmi restauracemi je to pravda, buď stojí neúměrně moc nebo jsou to jen variace na téma
OdpovědětVymazat[5]: My tam máme v rodokmenu směr Maďarsko , to je diametrálně odlišná gastronomie, ovšem temperament si nezadá
OdpovědětVymazatRůženko, ani jsem nevěděla, že máte nějakou svou zvláštní rýži, je to určitě zajímavé jako celá italská kuchyně.
OdpovědětVymazatRůženko, polykám už teď a to nemám nic na talíři. Musím se přiznat, že jsem se usmívala při zmínce - cibulku zesklovatět což mám ráda. Tu do zlatova dělám pouze na přání manžela - na čočku a občas na zelí ,mě osobně je dosti těžce stravitelná.
OdpovědětVymazatCibulku zklovatím, kde jen možno ráda a s chutí, krabicové víno bych nepoužila ani ve vaření. Nápad zalít rýži a upravit takto rizoto určitě vyzkouším. Vínem podlévám často a pak samozřejmě dopíjím - vždy decinku večer, když už je sedmička bílého -(to mám moc ráda) ohledně podlévání otevřená
Růženko, několikrát už jsem chtěla zkusit pravé rizoto. Musím to také zkusit, hlavně si koupím vhodnou rýži.
OdpovědětVymazat[7]: Tím se ovšem leccos vysvětluje!
OdpovědětVymazat[8]: Libuško, především jsem moc ráda že jsi zase mezi námi!! Rýže tady mají mnoho druhů, kromě jiného Itálie je jedním z největších pěstitelů Máme rýži jak na rizota tak na přílohu, na výrobu sladkých dezertů, do polévek jako zavářku atd. A jak už to u Italů bývá, každý pokrm musí mít tu svou!
OdpovědětVymazat[9]: Tady bys byla ve svém živlu - víno se používá hodně často No a co pak s ním přece to nevyleju, ne? Při jídle by se pak mělo použít to samé víno kterým se pokrm podlil, takže nic špatného to být nemůže S cibulí souhlasím, ta smažená je opravdu těžká do žaludku a proto jsou italská jídla většinou lehce stravitelná
OdpovědětVymazat[10]:Rýže je základ, jinak na tom zas tolik moc není Jen se musí dost často míchat a přidávat vývar po troškách jinak se utopí Jestli ho budeš dělat dej vědět jak jsi pořídila!
OdpovědětVymazat