středa 10. května 2023

Boho kabelka

 Kabelky které připomínají éru hippies jsem objevila na Facebooku , vyrábí je jedna turecká paní ze zvláštní papírové příze a moc se mi líbily . Ukázala jsem je kamarádce , která po ní zatoužila a hned nakoupila potřebné ( silnější bavlnu ) aby mě náhodou nepřešlo nadšení . 

 Název “boho” je odvozený od “ bohémský” který označuje ležérní , volný, barevný (i životní v tom samém duchu) styl. Pestré široké sukně , šály, kabelky s květy a třásněmi. Něco podobného si pamatuji zhruba ze 70. let a jak se zdá tento styl nikdy úplně nezanikl. I pustila jsem se do práce . Nejdřív jsem uháčkovala tzv. africké květy , což bylo zábavné . Celkem jich bylo třeba 10, tři uprostřed jedné strany, tři pro druhou a čtyři dospodu jako dno.

Květy se spojí krátkým sloupkem a po stranách se pak přidá  jeden svislý a jeden vodorovný pruh, kde se střídají barvy i motivy. Jsou dělané zvlášť a též se přiháčkují . Boční strany jsou různobarevné z krátkých sloupků. 

To všechno byla zatím brnkačka. Podle fotek co jsem našla na netu, paní vyráběla jak na běžícím pásu, předpokládám že měla i pomocnice ( zajímalo by mě kolik asi dostaly za každou kabelku). Ceny se mi nepodařilo zjistit , nicméně jsou moc hezké a zřejmě jdou i na odbyt. 

Problém byl dát kabelku “ do kupy”. Koupila jsem látku na podšívku , zip, popruh a úchytky na něj.  Látku jsem položila na kabelku a nastříhala. Nejdřív dlouhý pruh, který šel přes oba boky a dno, na které jsem pro zpevnění přišila speciální výztuž. Potom jeden široký pruh na přední a zadní část. Kabelka bez kapsiček není to pravé - znáte to, kde mám mobil, klíče, dokumenty ..Nastřihla jsem tedy dvě větší kapsy, a  jednu přepůlila . Nemám šicí stroj, takže všechno hezky v ruce, drobným stehem, zleva doprava a zpět , aby všechno drželo, v kabelkách už dávno nenosíme jen kapesníček a zrcátko. 

Turkyně ( v té době už mi začala lézt na nervy) se nezdržovala se žádnou podšívkou , díky tomu jejímu papíru si tašky držely tvar. Pak se do nich asi všechno hodilo jen tak. Tu papírovou přízi jsem pro zvědavost našla na internetu a je podobná lýku.

Když jsem všechno přišila, jednotlivé díly jsem spojila opět háčkem a konečně se začala rýsovat kabelka.

 Vrchní část jsem oháčkovala několika řadami krátkých sloupků a chybělo už jen zavírání . Našla jsem několik návodů jak opatřit kabelky zipem, ale než jsem našla ten pravý , chvíli to trvalo . Nakonec se jako nejpraktičtější ukázalo uháčkovat dva pruhy , přišít je strany zipu  a pak na kabelku.

 Zbývalo jen našít úchytky a na ně zaháknout popruh ( a zhluboka si oddychnout!) Radost z kabelky byla opravdová a oboustranná, kamarádka se s ní chlubí a já si říkám jen aby jí ještě někdo nechtěl! 😁

 


16 komentářů:

 1. Parádní a stylový kousek, Růženko!
  Tleskám a zdravím! Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Růženko, moc Tě zdravím. Kabelka se Ti povedla, je hezký veselá ! Měj se dobře, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, veselo mi bylo hlavně když jsem jí dodělala 😁

   Vymazat
 3. Růženko, ta boho kabelka je naprosto boží.👍👍👍
  Velká poklona Tvému tvoření.
  Měj hezké májové dny. 🌸🍀🌞

  OdpovědětVymazat
 4. Ano kabelka je opravdu ke chlubení. Precizní práce !!!
  Hezké dny!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělá práce, jsi vážně šikovná! Boho kabelka je boží, můžu si u tebe objednat alespoň tři? To byl fór, nerada bych, abys měla kvůli tomu tiky v oku :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Janinko, ještě že to byl vtip! Už se mi orosilo čelo 😁
   Pravda je, že další bych určitě udělala dřív, jen bych byla hotová tak kolem Vánoc . Jak začne teplo, s háčkováním je konec. Zatím to nehrozí , prší a docela dost .

   Vymazat
 6. Překrásná kabelka a tvoje boží trpělivost. Jsi opravdu moc šikovná👏👏👏. Pá🙋‍♀️

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu, už jsem se vzpamatovala , dokonce mám chuť si uháčkovat zas nějakou kabelku pro mě ( jednodušší ovšem :-))

   Vymazat
 7. Růženko, to je parádní kousek. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
 8. Růženko,je to moc pěkná kabelka.Já jsem dříve hodně pletla tašky z chemlonu(100% umělotina).Pletla jsem je celé irskými vzory.Moc mně to bavilo.Mojí mamce jsem ji musela dělat 2x-jak hodně ji používala.
  Přeji nádherné sluníčkověé dny Eva H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji 😊 Na chemlon si velmi dobře pamatuji , měla jsem z něj i přehoz . Byl to teplý a příjemný materiál . Měj se hezky!

   Vymazat