Toskánská kuchyň je pověstná tím, že se nic nevyhodí a ze zbylých jídel nebo ingrediencí se vytvářela chutná jídla která jsou dnes propagována známými šéfkuchaři jako super speciality. V podstatě oslava tzv. chudé kuchyně, kterou v minulosti vynalezly italské hospodyně v době nouze. Dnes je po nich velká poptávka a najdete je v nejedné proslulé restauraci. Cenově zanedbatelné, pokrmy získávají na ceně díky jiné vzácné ingredienci - času.
Dnešní recept je ale dostupný jak finančně, tak časově. Vývar se vaří sám a nemusíte jej ani hlídat - čímž máte základ, vařené maso a z vývaru uděláte i polévku. Samotná omáčka je opravdu rychlovka a než se v ní maso provaří aby se náležitě dochutilo, stihnete i přílohu - nejlépe vařený brambor nebo kaši. Původně se však tento pokrm podával jen s toskánským chlebem - pokud možno opékaným, tudíž z předešlého dne... dobrá toskánská hospodyňka zužitkovala všechno!
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
asi půl kg vařeného hovězího masa
2-3 cibule
1 plechovka oloupaných rajčat (pelati)
nebo lahev neochuceného rajčatového protlaku
sůl
peperončino
trochu vývaru
pár lístků šalvěje
olivový olej
******************************************************************************************************************************************
Vychladlé hovězí maso nakrájíme na kostky. Na pánev dáme olej a na proužky nakrájenou cibuli. Podusíme až je cibule měkká, téměř na kaši - nesmí zhnědnout, proto jí občas podlejeme trochou vývaru a dusíme pod pokličkou za občasného míchání. Pak vložíme rajčata nebo protlak, dochutíme solí a peperončínem (pokud použijete rajčata, dobře je rozkouskujte) a povaříme. Přidáme maso a šalvěj a dusíme asi 20 minut aby do sebe pěkně vsáklo omáčku.Jestli jej máte rádi můžete dochutit utřeným česnekem i když v originálním receptu není.
Jak vidíte, jídlo je opravdu jednoduché, ale velmi chutné. Jako příloha jsou vhodné výše jmenované vařené brambory které ještě získají na chuti když je necháte polotuhé a pak dovaříte spolu s masem, bramborová kaše nebo krajíc chleba (kterým se pak sluší vytřít zbytek omáčky z talíře!) Buon appetito
ahoj Růženko,tyhle "zbytkové recepty" mám moc ráda. Recept brzy vyzkouším a dám vědět, jak chutnalo :)
OdpovědětVymazat[1]: Ahoj Alenko, taky jim fandím Občas by to chtělo nejít pár dní na nákup a vařit jen z toho co je ve špajzu!
OdpovědětVymazatTak tohle je úžasný, takové recepty, o které se člověk nemusí moc starat a výsledek je luxusní, mám nejraději!
OdpovědětVymazatRůženko, recept si dáván do záložky a určitě ho udělám.
OdpovědětVymazatNo..zde je hovězí z býka a kvalitní hodně drahé, bohužel se nahrazuje hovězím z krávy a to se kvalitově a chuťově nedá srovnat....ono i pokrmy z hovězího jsou méně populární, protože do lidí neustále rvou názor, že červené maso je nezdravé.
OdpovědětVymazatAle guláš z hovězího nebo svíčková chutná nejlépe z hovězího
Vypadá to skvěle, hovězí miluji, ale nevím, bohužel, co je to peperončino, něco z feferonek, já opravdu nevím.
OdpovědětVymazatPrima rychlovka, to mám nejraději. Jen to hovězí už není, co bývalo. Naposledy jsem ho vařila vic, jak dvě hodiny a bylo tak tvrdé, že jsem ho musela pomlet a použila do karbenátků. Chtělo by to prodejnu, kde mají pořádně vyzrálé maso, ale cena je hodně vysoká.
OdpovědětVymazat[3]: Jediná práce je nakrájet cibuli a maso, smíchat s ostatním a pak už se vaří samo
OdpovědětVymazat[4]: Ahoj Ivo, taky už mám připraveno pár tvých receptů
OdpovědětVymazat[5]:Každé jídlo chce svoje Co se týče propagandy, tak už bylo škodlivé telecí (hormony), kuřecí (hormony a slepičí chřipka), vepřové (prasečí chřipka), hovězí - bláznivá kráva atd. Ovoce a zelenina jsou plné chemikálií, už ani voda není co bývalo..kdo nemá vlastní farmu je odsouzený?
OdpovědětVymazat[6]:Libuško, je to malá a hodně ostrá feferonka, přidává se do jídla buď čerstvá a pak vyjme nebo usušená a mletá. V Itálii se hodně používá a má i spoustu dobrých vlastností - čerstvá spoustu vitamínu C, pak minerály, snižuje tlak...jen se s ním musí opatrně zacházet
OdpovědětVymazat[7]:Ono už není nic jak bývalo, kvalita ustoupila kvantitě. Tady máme toskánskou rasu hovězího dobytka které se jmenuje Chianina a to je velice dobré - samozřejmě je to znát na ceně, ale není to zas tak velký rozdíl oproti "podrážkám"
OdpovědětVymazat[10]: Vzhledem k faktu, že se masem živím 24let...zažila jsem všechno, co jsi popsala včetně obrovských hysterií a normální člověk se k celému problému postaví čelem ...je to komické, ale já to s masem nepřeháním / hovězí a vepřové málo /, přesto bych to vyčlenit z jídelníčku nedokázala
OdpovědětVymazat[13]:Hysterie je dnes se vším, co se týká jídla, jen ne v tom, co je momentálně v módě. Možná je to i proto, aby se na každého (výrobce, zemědělce) dostalo Taky nejsem zrovna masožravec ale zastávám názor že od všeho trochu ublížit nemůže
OdpovědětVymazat