Za normálních okolností bychom letos alespoň 2-3x navštívili Řím a v plánu byla i návštěva milánského muzea Brera. Bohužel, člověk míní a virus mění, takže sahám do archívu pro fotografie z jedné cesty do věčného města. Byla to jedna z těch, na které ráda vzpomínám, protože jsme viděli opravdové skvosty italské architektury a umění.
Jako vždy jsme z Florencie vyrazili rychlým vlakem do Říma v časných ranních hodinách, abychom stihli vidět co nejvíce. Měli jsme přesně určený cíl, Baziliku svatého Jana v Lateránu, jeden ze čtyř papežských kostelů v Římě ( spolu s bazilikou svatého Petra ve Vatikánu, Svatého Pavla za hradbami a Svaté Marie nejvyšší, zvané také Panny Marie Sněžné ke které se dostanu někdy příště). První zastávka ale byla v bazilice svatého Klementa (San Clemente), věnovaná papeži Klementu I., která se nachází při cestě k náměstí Laterano. Je tam zakázáno fotit, tak jsem si alespoň vypůjčila fotky z internetu. I když je to svým vzhledem nenápadný kostel, je významný z archeologického hlediska, protože v jeho podzemí se nacházejí dvě podlaží, objevena v 19. století při rekonstrukci, na kterých je postavena dnešní bazilika. Nejstarší stavba je datována v 1.století našeho letopočtu.
Pro nás Čechy a především Moravany má i jiný význam, nacházejí se v něm totiž ostatky svatého Cyrila, který se spolu s bratrem Metodějem zasloužil o šíření náboženství v naší zemi a do historie se zapsali jako Slovanští věrozvěstové. Cyrilův hrob, vlastně jen zbytky ostatků, jsou uloženy v podzemní části baziliky kde je umístěna i pamětní deska.
Po více jak tříletém působení na Moravě byli oba bratři v roce 867 povoláni do Říma, kde je uvítal sám Adriano II. (Hadrián II.) Této pocty se jim dostalo pravděpodobně i proto, že sebou přivezli ostatky papeže Klementa , které si na Velkou Moravu vzali z předchozího působiště na Krymu.
Po prohlídce jsme se vydali ulicí San Giovanni in Laterano ke stejnojmenné bazilice. Už vchod je jiný než u ostatních církevních staveb, musíte projít pod detektorem a dohledem stráže.
Stavba je impozantní a je součástí monumentálního komplexu který zahrnuje i velký obelisk, nejvyšší v Římě (37,2 m a stojí na 8 metrovém podstavci) a vážící asi 455 tun, Lateránský Palác a Svaté schodiště, po kterém údajně kráčel sám Ježíš krátce před svým ukřižováním. Dnes se skládá z 28 schodů, které lze vystoupat pouze po kolenou.
Detail podstavce obelisku - kašna
Scala Santa
Bazilika byla založena v letech 311 - 312 našeho letopočtu v místě známém jako Horti Laterani, usedlosti rodiny Lateránů, které byly zkonfiskovány během vlády císaře Nerona.
Během staletí byla několikrát přestavěna, protože vypleněna barbary a poškozena zemětřesením, ve 14.století pak 2x vyhořela. Její přesné jméno je Arcibazilika Největšího Spasitele a sv.Jana Křtitele a Jana Evagelisty s titulem "Basilica Maggiore" (Nejvyšší Bazilika).
Vzhledem k tomu, že prvotní stavba byla započata 14 let před výstavbou chrámu svatého Petra, je nejstarší bazilikou na světě. Latinský nápis na přední fasádě baziliky hrdě hlásá, že je " matka a hlava všech kostelů Města (t.j. Říma) i světa"
Hlavní fasáda pochází z roku 1735 a je dílem architekta Alessandra Gallilei. Skládá se z řady pilastrů a horní římsa je zdobena 15 sochami Krista a svatých (každá měří 7 metrů).
Do baziliky vede 5 dveří, kterými se vchází do každé z pěti lodí uvnitř. Do hlavní lodi vedou bronzové dveře. které pocházejí z budovy Senátu , který se nachází na Římském Fóru.
Vpravo jsou dveře zvané "Svatá brána" (Porta Santa), které se mohou otevřít pouze ve Svatý rok, po zbytek času jsou zazděny. Začíná se otevřením svaté brány baziliky sv. Petra ve Vatikánu, pak se otvírají další brány ostatních papežských kostelů. V minulosti byly brány již částečně vybourány před začátkem Svatého roku, aby papež mohl rozbít kladívkem jen slabou vrstvu malty. Nicméně v roce 2000 u příležitosti Jubilea papež Jan Pavel II cerimonii zjednodušil, zdivo bylo odstraněno dříve a zůstaly jen zavřené dveře, které papež otevřel zatlačením. Dveře zůstanou otevřené během svatého roku, pak jsou opět zazděné. Prý kdo jimi 3x projde, je za určitých okolností zbaven svých hříchů :-) Za současnou barokní podobu baziliky vděčíme slavnému italskému architektovi Francesco Borromini (1599 - 1667) a je považována za jeho největší mistrovské dílo. Jeho byl projekt na tzv.světelné komory, které způsobily rozsáhlé osvětlení a zvýraznění architektonických útvarů.
Je episkopálním kostelem papeže, který je i biskupem Říma a znamená to, že pouze on smí slavit mši z jeho oltáře, který se nachází na vyvýšeném předním okraji příční lodi. Je zdobený nádherným baldachýnem s mnoha ostatky, včetně svatých Petra a Pavla.
Apsida je zdobena mozaikou, která se dochovala z původní baziliky ze 4.století a zobrazuje řadu postav různých velikostí.
Papežovo křeslo tzv.”cattedra”
Dále můžeme obdivovat nádherný, bohatě zdobený kazetový strop, který navrhl Giacomo della Porta roku 1603 a mramorovou dlažbu z 15.století zdobenou mozaikou v hlavní lodi baziliky
V bazilice je pohřbeno 6 papežů a odehrála se tam řada důležitých událostí, například zde byl pokřtěn Karel Veliký, až do 19.století zde byli korunováni papeži a roku 1929 zde byla podepsána Lateránská smlouva mezi papežem Piem XI a Mussolinim, kdy se podařilo formalizovat vztahy mezi státem a církví.
Papež (Římský biskup) v bazilice pravidelně slouží mši na Zelený čtvrtek a zúčastňuje se zde i žehnání lidu.
Hlavní loď je zdobena 12 výklenky, dílo již výše zmíněného Borromini, ve kterých jsou sochy apoštolů, ty byly ale umístěny později.
San Matteo (Sv.Matyáš)
San Tommaso (Sv.Tomáš)
San Pietro (Sv.Petr)
San Paolo (Sv.Pavel)
V pravé boční lodi je je vlevo na pilíři obraz slavného malíře Giotto který zobrazuje papeže Bonifáce VIII s kardinály, jak vyhlašují první jubilejní rok 1300.
V levé boční lodi je přistavena řada kaplí.
O této skvostné bazilice by se dalo psát dál a dál, historie je velice dlouhá. Za nás mohu jen říct, že jsme si jí prohlíželi s pusou dokořán a strávili jsme tam dobře hodinu.
Fresky
Během naší návštěvy začalo poprchávat a protože nejen duševní potravou živ je člověk, začala jsem se po východu z baziliky poohlížet po nějaké sympatické restauraci. Našli jsme hned pod náměstím, čisté a téměř prázdné místečko, kde jsme si dali hezkou porci těstovin a sklenku vína.
Mimochodem, v Římě se skoro všude levně a dobře najíte, pokud si nechcete pochutnat přímo v nějaké "in" restauraci v centru. A ani tam to není tak cenově nedostupné jako v jiných centrech, hlavně když mluvíte italsky a netváříte se příliš turisticky.
Odtamtud jsme se vydali na naše oblíbená místa, která navštěvuji při každé návštěvě tohoto neskutečně krásného města, jako je například náměstí Navona...
...nebo Piazza del Popolo ...a jiné a jiné...
V očekávání lepších zítřků, jak všichni doufáme, brzy připravím další návštěvu kterou mám v záloze. ARRIVEDERCI ROMA!
Růženko, ach! Bože, to je taková krása... Tolik jsem se těšila, že si milovaná místa znovu projdu... Jsou tam tolik let, snad na nás počkají...
OdpovědětVymazatMoc děkuji a přeji krásný den, Helena
Přežili tolik století určitě vydrží i další :-) Myslím že i příští rok bude takový nijaký , pak si to vynahradíme !
VymazatHezký víkend!
Opravdová nádhera.Jsem moc ráda,že jsi mně provedla místy,která nikdy nenavštívím.
OdpovědětVymazatPřeji klidné dny ☺
Třeba ještě navštívíš .. Z Prahy jsi letadlem v Římě přibližně za stejnou dobu co to trvá nám vlakem . Jen se asi nevyplatí letět zas večer zpátky 😉
VymazatKrásné fotky a krásné povídání. V Římě jsem byla někdy v roce 1992 a moc krásné město.
OdpovědětVymazatpřeji Vám hodně zdraví a mnoho cest Hana B.
Je pořád krásné . Je tam možná větší nepořádek než dřív ale na to se nekouká, je tolik krásy k vidění .
VymazatNa cestování se už těším , myslím že to bude první cíl kam zavítáme.
Růženko, děkuji za krásnou a poučnou fotoreportáž, obzvláště mě zaujala ta pasáž o Cyrilovi a Metodějovi. Posílám hodně sil do Itálie :).
OdpovědětVymazatDíky Janinko! O Cyrilovi jsem se dozvěděla náhodou a šli jsme do kostela schválně kvůli němu. Řím , to je každou chvíli nějaké překvapeni 😊
VymazatPěkné fotky a povídání.
OdpovědětVymazatLetos jsme nebyli nikde v cizině - doufám, že bude lépe a zase se podívám do slunné Itálie.
Já bych se spokojila jen s Itálii ( kromě alespoň krátké návštěvy v Praze samozřejmě !) ale zatím nesmíme ani mimo město . Obchody otevřou všechny od středy ale možná po Vánocích zas zavřou 🤨
VymazatRůženko,v Itálii jsem nikdy nebyla, tak aspoň ji poznám takto. ☺
OdpovědětVymazatA já jsem si aspoň zavzpomínala ! Jet někam vlakem se v dnešní době zdá být velké dobrodružství 🤨
OdpovědětVymazatRůženko, jsem moc ráda, že jsi se semnou zase spojila po zrušení starého blogu. Ráda jsem se podívala opět do Itálie. Mátr tam opravdu nádherné skvosty a je jich tam fakt hodně. My jsme byli s manželem i v Římě na poznávacím zájezdě, ale nejvíce jsme jezdili k moři. Rádi vzpomínáme. Byly to nádherné časy.
OdpovědětVymazatAhoj Libuško, sleduji tě pravidelně ale někdy se mi nedaří zadat komentář a kolikrát i odpovědět na vaše komentáře to jde až po několika pokusech. Úplně nadšená z blogspotu nejsem, ale co naděláš , blog.cz nás vypekl 😉
OdpovědětVymazatItálie je podle mě úplně ideální země na dovolenou, je tu všechno a pro všechny chutě . Snad se zas vše vrátí do původních kolejí. Přeji hodně zdraví a pohody! 🤗
Růženko, moc ráda jsem se s tebou vrátila do Říma a prošla se po obou zmíněných náměstích, kde jsem zavzpomínala. Bohužel baziliku Sv. Jana z Lateránu neznám, i když jsem si o ní hodně přečetla. O to víc jsem se pokochala nádherným interiérem. Snad to ještě někdy vyjde a poštěstí se, vidět jí na vlastní oči.
OdpovědětVymazatMěj krásné adventní dny
Pevně věřím že poštěstí🤞 Na ta náměstí se chodím dívat skoro pokaždé když jsme v Římě - prostě srdeční záležitost :-) Hezký víkend v Praze 🤗
OdpovědětVymazatS tou pandemií to nemáte také lehké, když se nikam nemůže.
OdpovědětVymazatJá si občas pustím v neděli v poledne v televizi Noe promluvu a modlitbu papeže Františka a koukám jaké je v Římě počasí a kolik pustili lidí na náměstí. My jsme byli shodou okolností náhodou v Římě před 7 lety, když papež František byl zvolen a měl první nedělní modlitbu na náměstí tam bylo tolik lidí že nebylo možné ani se tam dopravit - metro bylo ucpané /hůř než v Praze o spartakiádě/ - ještě že jsme si vyjeli brzo, tak jsme stáli úplně vzadu, ale byly tam velké obrazovky, tak jsme všechno viděli - synovec umí italsky, tak jsme to měli i s překladem.
Měli jste štěstí že jste tam byli zrovna na zvolení papeže! Vždycky se volí až když ten předešlý zemře, ale Ratzinger odstoupil že zdravotních důvodů , i půlnoční mše byla kvůli tomu vždy už v 10 večer. Měl se zkrátka rád, protože ještě žije :-) S pandemií je to o něco lepší, ale Vánoce budou strohé , jinak nám vyhrožují že v lednu zas zavřou 🤨
OdpovědětVymazatDoufám, že to ještě nejméně jednou zažiju ... božský ŘÍM.
OdpovědětVymazatJá taky doufám - pro nás pro všechny! Myslím že to bude naše první cesta až nás propustí , na jaro jsme měli takový hezký program! 😉
VymazatViděl jsem kdysi na zájezdu do Itálie.. Díky za připomenutí..
OdpovědětVymazatTak to jsi měl hezky organizovaný zájezd . Možná už je to dělané jinak, ale dřív byla trasa Kolosseo, Římské fórum, Vatikán, Fontana di Trevi... prostě jen ta nejpodstatnější klasika.
Vymazat