čtvrtek 23. března 2017

Lucca

O městě Lucca jsem na blogu už psala, ale kamsi se podělo. Lépe řečeno, po stěhování z blogu.cz se ztratily fotografie, ale naštěstí jsem měla všechny zachráněné. 
Protože je to jedno z mých oblíbených míst v Toskánsku kam jezdíme poměrně často, rozhodla jsem se ho připomenout vám, kdo jste o něm už četli a seznámit s ním vás, kdo jej ještě neznáte...
Krásná města jsou podle mě jako krásné knihy - i když je čteme nebo navštěvujeme několikrát, vždy objevíme něco nového a nezevšední nám.
******************************************************************************************************************************
Klasika turistických kanceláří pro návštěvu italských měst bývá Benátky - Florencie - Řím - Neapol, někdy se zastávkou v Pise. Pokud se chystáte do Itálie, vyberte si takový program který počítá i s návštěvou města Lucca (čti "Luka") - nebudete litovat.
Jedno z nejnavštěvovanějších měst Toskánska, má necelých 90 000 obyvatel a leží asi 20 km od Thyrrenského moře, 20 km od Pisy a 80 km od krajského města Florencie. Významné svou historií a počtem historických památek, je obehnané hradbami z 15.století a vstupuje se do něj jednou ze 6 bran. Hradby, které sloužily k ochraně města a jako městský okruh pro tehdejší dopravu, jsou jedny z nejzachovalejších v Evropě, měří přes 4 km a dnes po nich vede i cyklistická stezka. Zároveň i nadále ochraňují město, tentokrát před automobilovým provozem. Lemované lipami jsou v každém ročním období vhodné pro krásnou procházku.










Město bylo za vlády Karla IV svěřeno Janu Luxemburskému, aby se tam naučil vládnout a zároveň vnesl do Toskánska trochu germánské civilizace. Bylo samostatnou republikou až do roku 1805 kdy bylo dobyto Napoleonem který jej posléze daroval své sestře, Elise Bonaparte.
Dnes je hlavním městem stejnojmenné provincie.


Lucca je nazývaná i "město sta kostelů" a tento název si opravdu zaslouží. Nevím jestli jich je opravdu sto, ale na kostely a zvonice narazíte opravdu na každém rohu.
Jedním z nejdůležitějších je beze sporu katedrála svatého Martina která se nachází na stejnojmenném náměstí. Základy byly poleženy již v VI.století, pak byla přestavena v roce 1060 a
stavba, jak jí vidíme dnes pochází z období kolem 12. století.



Na detailu je vidět svatý Martin na bílém koni, jak se dělí o svůj plášť s chudým pocestným. Legenda totiž praví, že Martin byl římský voják, který při návratu do Gallie (dnešní Francie), před branami města potká polonahého, téměř zmrzlého žebráka prosícího o almužnu. Byl 11. listopad - proto se od té doby se slaví Martinův svátek. Vojákovi se zželelo chudého muže a jelikož sebou neměl nic čím by ho mohl obdarovat, rozřízl dýkou svůj vlastní plášť a polovinu chudému daroval. V noci pak ve snu k Martinovi přistoupil Ježíš a měl na sobě půlku jeho pláště..Z pohanského římského vojáka se pak stal křesťan.

Dalším skvostem je kostel svatého Michala - chiesa di San Michele, postavený na bývalém fóru z 12.století. Má velmi bohatou fasádu na jejímž vrcholu je umístěna socha svatého Michala.





Od tohoto kostela se vydáme starobylými uličkami města k dalšímu unikátu, kostelu svatého Frediana - chiesa di San Frediano. První doklady o něm jsou již z roku 560. K jeho založení prý dal podnět sám svatý Frediano, biskup Luccy irského původu. Na konci VIII století pak byla postavena krypta ve které se nacházejí jeho pozůstatky a v roce 1112 došlo k přestavbě baziliky která byla původně nižší než jak jí vidíte dnes. Až ve 13.století byla hlavní loď zvýšena a průčelí bylo ozdobeno slavnou mozaikou zobrazující Nanebevstoupení Páně. Spolu s kostelem San Miniato al Monte ve Florencii je to jediný kostel v Toskánsku takto zdobený.


Za pozornost stojí i další kostely jako San Giusto, Santi Giovanni e Reparata, San Francesco, Santa Maria Forisportam..






Za návštěvu stojí i jedna z mála zachovaných věží ( počátkem 13.století se Lucca mohla chlubit 250 věžmi!) která se nachází v centru města - Torre Guinigi, postavená ve XIV. století rodinou Guinigi která v té době v Lucce panovala. Vysoká 44,25 metru má na rozdíl od ostatních strohých věží ochoz ozdoben stromy. Věž je přístupná návštěvníkům a po "zdolání" všech 230 schodů poskytne nádherný pohled do širokého okolí.











Jedním z typických míst Luccy je náměstí amfiteátru (Piazza dell'Anfiteatro), kde byly domy postavené na zbytcích římského amfiteátru a jak vidíte, náměstí si zachovalo jeho typickou formu a z vnější strany jsou vidět jeho pozůstatky.




Město je též rodištěm slavného operního skladatele Giacoma Puccini (opery Tosca, Turandot, Madame Butterfly, La Boheme ...) . Je zde jeho rodný dům a socha. 



Lucca má i své divadlo, které se nachází na náměstí Napoleone, lemovaném stromořadím a několika hezkými kavárničkami. Každoročně se zde pořádá výstava knih a Lucca comics, kde se setkávají fanoušci kreslených seriálů z celé Evropy.


Odtamtud se dostanete do "via Fillungo", hlavní ulice Lucca, plná obchodů, cukráren, kaváren a různých zajímavých obchůdků. 
Pokud jste milovníky " schiacciaty" (výborná je i na sladko s hroznovým vínem) , nenechte si při návštěvě města Lucca ujít pekařství Amedeo Giusti v ulici Santa Lucia blízko náměstí svatého Michala. 


Pro dnešek se s tímto zajímavým a historicky důležitým městem rozloučíme, ale ještě se do něj vrátíme, protože jsem vám ukázala jen malou část z toho, co v něm lze obdivovat. Neméně zajímavá je i "cucina lucchese" - kuchyně Luccy s mnoha dobrými specialitami...ale to si necháme až na příště.


10 komentářů:

  1. Taková krása vždy stojí za připomenutí.  Díky za nádhernou procházku historií a vyčerpávajícím komentářem. Těším se na další pokračovaní, s tvým vyprávěním mám dojem, že jsem na procházce Luccy. Hezký víkend. 🌞 🙋

    OdpovědětVymazat
  2. Na článek si pamatuju. Ty stromy na té věži jsou jako z jiného světa, úžasný!

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji, mé italské srdce se namlsalo, pokochalo a potěšilo, je tam skvostně   

    OdpovědětVymazat
  4. [1]: Díky Lucca není velké město ale opravdu bohaté na kulturu a krásná zákoutí.  Hezkou neděli!   

    OdpovědětVymazat
  5. [2]:Máš dobrou paměť Já si na článek taky pamatuju, ale asi jsem ho nějakým omylem smazala nebo se prostě ztratil Stromy byly vysazené hned jak byla věž postavena, v té době určitě unikát - a i dnes vzbuzuje pozornost turistů   

    OdpovědětVymazat
  6. [3]: Máš pravdu, Toskánsko stojí celé za podívanou, jaké máš plány na dovolenou?   

    OdpovědětVymazat
  7. Opět jsem s tebou prošla krásným městem. Asi se tam osobně nedostanu, tak díky za nádherné fotky.

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: To se nikdy neví.. Kdybys náhodou jela, dej vědět my to tam máme asi 30 km a přijela bych   

    OdpovědětVymazat
  9. [8]: To se ozvi ty, až pojedeš do Prahy. Máme to tam také cca 30 km.   

    OdpovědětVymazat
  10. [9]: Tak jo! Ani nevím jestli letos pojedeme, kdyby ano, bývá to spíš na podzim. Dala bych vědět a půjdeme v Praze na kafe!   

    OdpovědětVymazat