Mimózy patří mezi rostliny které se v českých krajích objevují spíše vyjímečně. Poznáte je podle pronikavé, trochu zvláštní vůně a podle krásně žlutých květů které připomínají huňaté bambulky.
Původem z Austrálie, kde je nazývána "zlaté proutí" a nachází se dokonce v australském státním znaku,
česky též akácie nebo kapinice, mimóza je rychle rostoucí strom (dorůstá se výšky až 8 metrů a z vlastní zkušenosti mohu říct že opravdu roste jak z vody). Je velmi bohatý na květy a začíná kvést - alespoň zde v mírném podnebí - koncem zimy a začátkem jara.
V Itálii se větvička mimózy stala symbolem MDŽ - ano, slaví se tu. Ne tak jako v Čechách v dobách minulých kdy se pořádaly podnikové akce, ale malou pozornost - většinou právě mimózu - italské ženy dostanou od partnerů, dětí a často i v obchodech. V televizi se mluví o ženách, jak jsou udatné, statečné, pilířem rodin, nenahraditelné v zaměstanání atd., atd. Vždyť to znáte.. :-)
V cukrárnách - a teď se dostávám k jádru věci - se objevují DORTY MIMÓZA , lehký piškot plněný žloutkovým krémem se šlehačkou a povrchem sypaným drobky vydlabanými z piškotu. Celkový dojem je velice "mimózní"
Příprava je prý - podle italských kuchařských knih - poněkud složitější což jistě vyloudí nejeden úsměv (shovívavý) u našich hospodyněk zvyklých na jiný stupeň náročnosti.
Pravda je, že by se měl udělat pravý cukrářský krém místo oblíbeného pudinku kterým se většinu nahrazuje, ale ani ten není nijak složitý, jak vidno z níže uvedeného receptu. Ale můžete použít pudink i bez šlehačky, chcete-li trochu lehčí verzi.
******************************************************************************************************************************************
A nyní samotný recept:
Piškot dělám trochu jinak než klasicky, ale osvědčil se.
na každé vejce 40 gr mouky a 30 gr cukru. Na dort Mimoza budete potřebovat 4 vejce, musí být o něco vyšší ale podle velikosti formy můžete dát více či méně. Formu používám o průměru 26 cm.
Na celé množství pak přidáte 1 malou lžičku prášku do pečiva.
Šlehají se celá vejce do kterých postupně přidáváte cukr až vznikne hustá, téměř bílá hmota (většinou tak 10 minut). Pak přidáte prosátou mouku s práškem po lžících a opatrně vmícháte vařečkou.
Dáte do vymazané a hrubou moukou nebo jemnou strouhankou (prosátou) vysypané formy. Pokud chcete mít rovné okraje, nevymyzávejte boční strany formy, upečené těsto pak lehce objedete nožem a uvolníte.
Peče se do zlatova při asi 170°zhruba 15-20 minut - jako vždy záleží na vaší troubě
Mírně prochladlý piškot vyklopte.
Než vystydne, připravíte si
cukrářský krém:
3 žloutky
3 - 4 lžíce cukru
2 plné lžíce Maizeny
1/2 litru plnotučného mléka
200 ml šlehačky
****************************************************************************************************************
Smícháte žloutky s cukrem a maizenou v trošce mléka. Zbytek mléka ohřejete - nesmí se vařit - a vlejete žloutkovou směs. Za stálého míchání necháte na mírném plameni zhoustnout. Přelejete do mísy a dáte zchladnout. Aby se na krému neutvořil škraloup, přikryjete nádobu potravinářskou folií nebo pokličkou. Šlehačku ušleháte a opatrně vmícháte do vychladnlého krému.
Dokončení:
Piškot rozříznete na 2 části - vrchní o něco menší než spodní. Vrchní část odložíte a spodní trochu vydlabete tak, aby vznikla miska na krém. Spodek mírně pokropíte rumem nebo jiným likérem podle vaší chuti (pozor aby se nerozmáčel! Pokud budou dort jíst děti, použijte např. ovocnou šťávu. Vydlabaný piškot rozdrobíte - tím získáte "květy" mimozy a dáte stranou. Naplníte krémem (nechte si stranou tak 3-4 lžíce) a můžete i přidat kousky ananasu. Přiklopíte vrškem piškotu, který pomažete zbylým krémem posypete piškotovými drobky.
Torta mimosa je na světě a nezbývá než popřát vše nejlepší k MDŽ!