středa 27. ledna 2016

Toskánská květáková polévka (Minestra con la "palla")


"Palla" v názvu této polévky (minestra) znamená doslova "koule" a neoznačuje nic jiného než květák. Recept jsem vybrala ze staré toskánské kuchařky a určitě najde uplatnění i v kuchyni české.
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
1 květák
těstoviny - zhruba hrst na osobu. Originál předepisuje špagety nebo linguine rozlámané na kousky ale osvědčily se i nudle nebo krátký formát, např.ditalini (malé, asi půl cm dlouhé trubičky - jsou trochu vidět na fotce)
300 gr rajčat z plechovky (pelati) nebo drcená rajčata eventuelně pár lžic rajského koncentrovaného protlaku
1 cibule
1 mrkev
1 stonek řapíkatého celeru /nebo lžíce obyčejného nakrájeného celeru/
1 - 2 stroužky česneku - podle velikosti a obliby
vývar - asi litr a může být i z kostky
strouhaný parmezán nebo tvrdý ovčí sýr Pecorino - na posypání, alespoň lžíci na osobu
olivový olej
sůl a pepř
*******************************************************************************************************************************************
Květák rozkrojte na čtvrtky, odstraňte listy a košťál, opláchněte a nakrájejte na plátky. Kořenovou zeleninu nakrájejte na drobné kousky a osmahněte na oleji. Po pár minutách přidejte kousky rajčat (nebo rajský koncentrát rozředěný v trošce vody) a nechte povařit asi 10 minut. Pak vložte nakrájený květák, osolte a opepřete, přidejte prolisovaný česnek a zalejte vývarem tak, aby byla zelenina potopená. Vaří se tak dlouho, až je květák měkký.Během vaření dolévejte vývar je-li potřeba.
Tětoviny nalámejte na kousky pokud použijete delší formát a uvařte "al dente" (do polotuha), sceďte a vložte do polévky. Nechte ještě 2-3 minuty povařit - nezapomeňte míchat! - a servírujte polévku posypanou sýrem a pokapanou olivovým olejem. Buon appetito!!

čtvrtek 14. ledna 2016

Chlebová "frittata"

Rozdíl mezi omeletou a frittatou ? Omeleta se opéká jen z jedné strany kdežto frittatu musíte otočit a dopéct i z druhé. Kromě toho bývá vyšší a lze udělat jednu pro více strávníků.
Dnes si připravíme frittatu ze zbylého chleba - uvádím klasický recept - ale jinak je to typické jídlo ze seriálu "co dům dá". Lze jí přiravit prakticky se vším - cukiny, brambory, cibule, chřest, uzeniny, směs zeleniny nebo těstovin...
***************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
150 gr staršího chleba
5-6 vajec
3 lžíce strouhaného parmezánu nebo tvrdého sýra
3 lžíce mléka nebo smetany
olej, sůl
**************************************************************************************************************************************
Chléb nakrájíme na kostičky a opečeme na oleji nebo na másle. Pro odlehčenou verzi opékám chléb v toustovači a pak rozlámu na kousky nebo opeču už nakrájený v troubě. Pak jej dáme na pánev jen s troškou oleje a a vlijeme vejce. Vejce se lehce našlehají a přidá se trochu strouhaného parmezánu a mléka nebo smetany - většinou dávám na 2 vejce po 1 lžící mléka a sýra. Frittata je tak měkká a není suchá.
Může se připravit jak na pánvi tak v troubě anebo opéct zespoda na pánvi a vrchní část dát pod gril.
Pokud budete péct na pánvi což je klasický způsob, na její otočení použijte druhou pánev nebo větší poklici - frittatu na ní sešoupnete a pak obrátíte zpět na pánev.
V troubě - lehčí verze - formu vyložíte papírem na pečení nebo v ní rozpustíte trochu másla a vlejete připravenou směs na frittatu. Ostatní suroviny musíte ale předem opéct /podusit/ a pak přidáte do vajec.
Další možnost jak připravit frittatu z chleba je následující:
150 gr chleba se namočí do zhruba sklenice mléka, vejce se upraví jako v prvním receptu. Přidá se i sýr(např.Eidam apod.) nakrájený na kostičky, sekaná petržel nebo bazalka a kousky šunky nebo salámu.
Frittata je výborná i studená a specielně tato druhá verze se dá použít nakrájená na kostky jako jednohubky, eventuálně zdobená uzeninou, olivou atd.

pondělí 11. ledna 2016

Cizrna (Ceci)


V posledních letech se stále více, zejména na vegetariánských jídelních tabulích, dere do popředí cizrna neboli římský hrách. V našich podmínkách byla domestikována tzv. cizrna beraní. Je však známo kolem 43 druhů této luštěniny po celém světě.
Cizrna k nám přišla z Turecka a Sýrie, pěstuje se zejména na Blízkém východě, ale také v Mexiku či severní Africe. Svou podobou připomíná hrách, ale je větší. Její plody jsou nažloutlé a její chuť je připodobňována k lehkému nádechu oříšku.
Upravuje se podobným způsobem jako hrách. Potřebuje namočit aspoň na 12 hodin do studené vody nejlépe se lžičkou jedlé sody. Potom vodu slijeme, cizrnu propláchneme a dáme vařit mírným varem spolu se lžící olivového oleje do měkka (zhruba 1 a půl hodiny,ale záleží na druhu a stáří luštěniny).
Solíme až těsně před koncem, jinak ztvrdne!
Použití je široké : jako příloha jak k masu tak k rybě (výborná je třeba kombinace s treskou na grilu), pouze uvařená a pokapaná olivovým olejem. Pokud máte kvalitní tlačenku, nakrájejte jí na menší kousky,přidejte jí k horké cizrně a dobře promíchejte.
Toskánská specialita je cizrna s pancettou (slaninou). Osmahněte jí krájenou na kostičky spolu s jedním, dvěma stroužky česneku (ponechaný vcelku, jen oloupaný a rozmáčknutý), snítkou rozmarýnu (pokud nemáte, můžete vynechat) a trochou mletého pepře. Česnek a rozmarýn pak z pánve vyjměte a ke slanině přidejte uvařenou cizrnu a dobře promíchejte. Podobně jí můžete upravit i s italskou klobásou (salsiccia) ale dobře poslouží i kvalitní domácí klobása, cizrna se díky své jemné chuti dobře snoubí téměř se vším.Při této úpravě je nutné aby cizrna byla hodně horká a uzenina měla pokojovou teplotu, aby se tuk v ní rozpustil a omastil celý pokrm.
Další chutná (a rychlá!) kombinace je s tuňákem v konzervě, okapaným a vmíchaným do cizrny, nebo s kousky sardele či ančovičky.
Výborná je v hustých zeleninových nebo luštěninových polévkách, kam jí přidáme už uvařenou vcelku nebo propasírovanou.
Připravuje se též samostatně jako polévka.
POSTUP:
Pro 4 osoby vám postačí zhruba 300 gr suché cizrny.
Cizrnu uvaříte do měkka a propasírujte nebo rozmixujte ponorným mixérem tak, aby vám zbyla asi 1/3 cizrny vcelku.Nechte si stranou i část vody ve které se vařila na eventální zředění.Pak uděláte základ z kořenové zeleniny nakrájené nadrobno (asi šálek). Lehce osmahnete a přidáte uvařenou cizrnu, rozřeďte trochou vody (polévku dělejte spíš řidší) přiveďte do varu, je-li třeba přisolte a vhoďte vhodný druh těstovin - asi hrst na osobu. Já dávám rozlámané tagliatelle - široké nudle, rychleji se uvaří, ale měla by se dávat kolínka. Nezapomeňte míchat, rády se přichytávají! Aby se zabránilo případným "nehodám" tohoto typu, můžete těstoviny mírně ovařit ve vodě a dodělat v polévce.Až jsou téměř uvařené, vypněte sporák a nechte dojít. Vyjde hodně hustá polévka ve které tzv. "stojí lžíce". Na talíři pokapejte nezbytným olivovým olejem a posypte lžící parmezánu.Jídlo je kompletní - dostatek bílkovin, uhlohydrátů, rostlinný zdravý tuk (olivový olej), vápník (parmezán) i vláknina.
Pro milovníky masa můžete vylepšit tak, že k zeleninovému základu přidáte kousky pancetty nebo slaniny nakrájené na malé kostičky.











.

středa 6. ledna 2016

Zeleninové rizoto podle Ivanky

Především ještě jednou vše nejlepší do nového roku! Pokud jste (tak jako já) hřešili u vánočně prostřeného stolu a nepočítali kalorie přijde vhod tento recept na rizoto plné zeleniny. Nevařila jsem jej tentokrát já, i když se na to co nejdříve chystám ale moje místní česká kamarádka která se mnou sdílí už přes 30 let radosti i starosti ...a lásku k dobrému jídlu!
Takže přidávám její recept tak, jak mi jej poslala mailem (poté co jsme si několikrát zavolaly a napsaly jak je naším zvykem :-))
........................................................................................................................................
INGREDIENCE pro 4 osoby:
350 gr rýže pro rizota (NE PŘEDVAŘENÉ!)
směs zeleniny - v našem případě to byly artyčoky, mrkev, cibulka, porek, řapíkatý celer, cukiny.Lze použít i zmrazenou zeleninu.
asi 3/4 l zeleninového vývaru
půl sklenky suchého bílého vína (není nutné, lze vypít během vaření :-))
kousek sýru typu Hermelín (Brie nebo Camembert pokud chcete dát mezinárodní šmak)
strouhaný parmezán podle chuti (aneb čím víc tím líp!)
trochu anglické slaniny nebo pancetty (lze též vynechat ale s ní je to lepší :-))
lžíce másla
......................................................................................................................................
"Dala jsem do kastrolu co dům dá...mrkev, artyčoky,porek, jarní cibulku, stonku celeru, zucchina... Vse podusila na oleji a troše másla najednou....5min.
Zvlášť v kastrolu jsem podusila cibulku na oleji. Měla jsem doma otevřenou konfekci se slaninou - 2plátky-tak jsem je prihodila k cibulce....jinak by letěly do koše a risoto by riskovalo být příliš zdravé! Vsypala jsem rýži, nechala orestovat a začala podlévat zeleninovým vývarem. Kdybych mela otevřenou flašku bílého vína, asi bych před vývarem podlila vinkem.....ale na to se dostalo až při obědě...
Za mírného ohně dusila 10 min, a pak prihodila zeleninku. Chtěla jsem si nechat trochu na záverecnou ozdobu, ale to jsem si vzpomněla ve chvíli, kdy už bylo vše v hrnci , flaška prosecca byla již otevřená a já měla upito!...
Minutu před dokončením dochutila Brie....parmazan....plátek másla.....a risoto, které melo byt původně lehké nabylo správné chuti....!!"