"Pepe" znamenà v italstine pepr - odtud nàzev "peposo" - pepreny. Recept je z tech starych receptu kdy se pouzivalo par ingredinci ktere mel kazdy ve spizi a pokud se kupovalo maso,nebyly to urcite bifteky...Toskanska kuchyne je svym zpusobem chudà ale pripravovana s fantazii kterou mivaly stare hospodyne - nic se nevyhazovalo,ze vseho se dal pripravit chutny pokrm. V soucasné dobe najdete casto tyto recepty v nejlepsich restauracich. K jejich priprave je totiz zapotrebi dnes velmi vzacne ingredience - CAS!!
POTREBY pro 4 osoby:
700 - 800 gr predniho masa nejlepe klizky (jako na gulàs)
2-3 strouzky cesneku
2 dl suchèho cerveneho vina
asi lzicka celeho pepre a lzicka mleteho pepre - tyto dàvky jsou orientacnì - ridte se svou chutì
zhruba 1-2 sklenice vody
1-2 listky bobkoveho listu
sul,olivovy olej
Maso nakràjìme na mensì kostky a dàme do hlubsì mìsy. Promìchàme s peprem, pridàme bobkovy list,rozmàcknuty cesnek a zalijeme vìnem. Nechàme odpocinout asi hodinu a obcas promìchàme. Pak dàme do hrnce i s marinàdou,pridàme vodu,sul a trochu oleje a privedeme k varu. Zmìrnìme plamen a nechàme velmi zvolna varit za obcasného mìchànì asi 1 1/2 - 2 hodiny az je maso ùplne mekké. Pokud je potreba,behem varenì pridàme malé mnozstvì teplé vody.Vyjmeme bobkovy list - cesnek se vetsinou rozvarì a podàvàme s vhodnou prìlohou - v Toskànsku to byvaji i male bìlé fazole tzv.cannellini ale vyborne se "snoubì" s bramborovou kasì nebo varenymi brambory ci ryzì.
Nebojte se mnozstvì pepre - po uvarenì jeho ostrà chut témer zmizì (pokud se vàm nepodarì kousnout do cele kulicky :-))
Růži, pepře se člověk skutečně bát nemusí, já ráda používám nádherně aromatický naložený zelený pepř a taky dokáže z jídla vykouzlit luxusní mňamku.
OdpovědětVymazatDíky za super recept
[1]: Se zelenym peprem jsi mi dala inspiraci na dalsi recept ) - taky ho pouzivam. Nicmene s timto zpusobem duseneho masa jsem byla maximalne spokojena. Zdravim!!
OdpovědětVymazatAhoj Růženko, díky za inspiraci na víkendové vaření
OdpovědětVymazatRůženko,přeji ti už dnes všechno nejlepší k zítřejšímu svátku Budu mít o víkendu trošku víc vaření a pečení,tak proto.To se potom lehce zapomene
OdpovědětVymazatMasíčko vypadá skvěle!
[3]: Ahoj Alenko,rano to dej do hrnce a muzes jit na prochazku - v poledne je uvareno!
OdpovědětVymazat[4]: Ahoj Alenko,moc dekuji,na svatek jsem ani nepomyslela - Ruzenka zde v kalendari neni.Naopak,kazdy kalendar ma (krome tech nejznamejsich svatych kteri maji svatek vsude stejne -napr.Josef nebo Frantisek) jina jmena! Asi proto,ze jich je tady moc,tak aby se dostalo na vsechny Doufam,ze to vikendove vareni a peceni uvidime na tvem blogu!
OdpovědětVymazatTo vypadá lákavě celý blog je nádherný.Měj se hezky
OdpovědětVymazatRuža s krátkým u zdraví Růžu s kroužkem. Já bych mohla také slavit až očátkem září podle slovenského kalendáře, ale léta už žiji na Moravě, tak se přizpůsobím. Klidně jsi svátek mohla slavit po česku i podle místa, kde žiješ, ne? Tak buď zdráva a piš...máš dobré předpisy i jiné články.
OdpovědětVymazatRůženko, recept dávám do záložky a určitě ho vyzkouším. To bude mňamka.
OdpovědětVymazat[7]:Ahoj Evicko,hned jsem k tobe zasla na navstevu a pekne jsem si pocetla. Zajimavy blog Zdravim a preji hezkou nedeli
OdpovědětVymazat[8]: Ahoj Ruzenko s kratkym "u" Ja mam vsechno kratke,zas mi vypadl tablet kde si muzu nastavit i ceskou klavesnici - nejaky problem s programem...Cekam na synka az prijede a napravi Svatek bych tu slavit mohla,kdybych si vzpomela..navic tady se svatky (krome patronu)ani neslavi.Taky si k tobe chodim rada pocist Zdravim!!
OdpovědětVymazat[9]: Ahoj Ivo,ted jsem u tebe byla mlsat!
OdpovědětVymazat