středa 27. ledna 2021

Artyčok kardový (Cardo)

Artyčok pravděpodobně znáte, možná méně jeho příbuzného artyčok kardový (Cardo , čte se kardo ), o kterém bude dnes řeč.  Jedná se o zeleninu, která se pěstovala již ve starověku, vypadá jako velký bodlák a ke konzumaci se používají dužnaté řapíky,  které vzhledem připomínají řapíkatý celer a chutí jsou něco mezi chřestem a artyčokem - mírně nahořklé, ale jemné. Jsou široké kolem 4-6 cm a dlouhé asi 30 - 40 cm. Pár týdnů před sklizní ( je to zimní zelenina - mluvíme o zimě středomořské)  se obalí slámou aby se vybělily. 
Před kuchyňskou úpravou se jednotlivé stony odlomí od kořene a odkrojí tvrdší, spodní část. Pak se odstraní dlouhá podélná vlákna, podobně jako u řapíkatého celeru a nakrájí se na kousky, zhruba 5 cm. Aby neztmavl, vloží se do studené vody s citronovou šťávou, tím se zbaví i nečistot. Pak se propláchne a dá vařit do mírně osolené vody opět s přídavkem citronové šťávy. Doba varu je přibližně 45 minut až hodinu, podle stáří. Potom je jeho další úprava již rychlá.
V Toskánsku je oblíbený už od nepaměti, zelenina není náročná na pěstování ani na sklizeň, nesnese ale velkou zimu, takže v českých podmínkách by se na podzim musela vyndat ze země.

                             Tento kvetoucí týpek se celým jménem nazývá Cardo mariano

  
Tohle je jeho  jedlá část. Kardo je nazývaný také "gobbo" - hrbáč, protože celý stvol je mírně ohnutý a po uvaření se kousky trochu zkroutí. 


 A nyní jsme už pokročili v tepelné úpravě - vařené kousky stvolů nevypadají nijak zázračně, ale za svobodna to taky nebyl žádný krasavec :-)

                                                                           
Uvaření je podmínkou k další úpravám a věřte, že se vám odvděčí. Receptů je mnoho, předkládám moje nejoblíbenější - první je Kardo a salsiccia (italská klobáska)
*****************************************************************************
INGREDIENCE pro 2 osoby 
2 - 3 klobásky
2 - 3 kardové řapíky
pár lžic drcených rajčat nebo rajského protlaku
mleté peperončíno podle chuti
čerstvý chléb jako příloha
******************************************************************************
Příprava je víc než jednoduchá - klobásky nakrájíme na menší kousky a dáme do pánve, většinou není potřeba ani olej, nebo jen malinko. Mírně opečeme a přidáme rajčata nebo protlak, ochutíme peperončínem, pokud máte rádi pikantnější pokrmy. Italské klobásky jsou už kořeněné dost. 
Pak vložíme kardy a ještě asi 5 minut povaříme. Podáváme s čerstvým chlebem.
Pro vegetariány - vynechte klobásku a ke konci vaření posypte pokrm 2 lžícemi strouhanky smíchané se 2 lžícemi strouhaného parmezánu, Promíchejte, nechte chvíli odpočinout a podávejte. 
Podobně se připravuje i řapíkatý celer, jen je trochu víc aromatický než kardo,
 

  Druhý recept je pro milovníky smažených pokrmů. Nemějte výčitky, kardo obsahuje minimum kalorií a smažení v lehkém těstíčku a kvalitním oleji mu jich moc nepřidá.
****************************************************************************
INGREDIENCE:
množství vařených kousků se řídí počtem a chutí strávníků
Těstíčko - připravuji pouze z hladké mouky, soli a vody, nebo piva, někdy přidám i lžíci strouhaného parmezánu, ale nemusí být.  Do hlubokého talíře dám prosátou hladkou mouku, trochu soli a pomalu přilévám tekutinu. Míchám aby se neudělaly žmolky.
Dále budete potřebovat kvalitní olej na smažení
****************************************************************************  
Těstíčko by mělo asi půl hodiny odpočívat a HLAVNĚ být v lednici. Pak do něj namočím kousky vařeného karda, pěkně v něm obalím a dám znovu do lednice (tato pasáž je důležitá, protože až vložíte studený kousek do vyšší vrstvy velmi horkého oleje, vytvoří se ta správná a křupavá krusta).
 Smažte vždy jen několik kousků najednou, aby se olej moc neochladil a musí v něm plavat, to platí pro všechny smažené pokrmy. Smažte do zlatova, pak vyjměte na papírový ubrousek a podávejte. 

 
Typ - pokud mi zbyde těstíčko, přidám do něj trochu nakrájené šunky nebo jiné uzeniny a strouhaného sýra a usmažím slané lívanečky...
 

Kardo je nejen chutný, ale i zdravý, obsahuje především velké množství draslíku, vápníku, hořčíku a vlákniny.  BUON APPETITO!

středa 20. ledna 2021

"Cenci" (Boží milosti)

Povánoční období je charakterizováno především karnevalovými oslavami a následujícím masopustem. V Itálii jsou oblíbené sladkosti které se dost podobají těm našim - smažené kobližky v různých obdobách jako např.tvarohové, rýžové,jablkové nebo krupicové - fantazii se meze nekladou. "Cenci" jsou vlastně naše boží milosti jen mírně odlišné. V Toskánsku tento název znamená doslova "hadry" Dělají se v každém regionu pod jiným názvem, ale recept je podobný. Jinde v Itálii mají názvy jako "chiacchere" (hovory,drby) v Lombardii, "bugie" (lži) v Piemonte a tak podobně.
Mě osobně připomínají i naše krachle...zvlášť když jsou hodně tenké, např.protažené strojkem na těstoviny.
******************************************************************************************************************************************************
RECEPT:
300 g hladké mouky
50 g másla
2 vejce
1/2 prášku do pečiva
2 plné lžíce cukru
sůl - větší špetka
vanilka
šťáva z půlky pomeranče a strouhaná kůra
2 lžíce rumu nebo dezertního sladkého vína
olej (nejlépe arašídový) na smažení
moučkový cukr s vanilkou na posypání
******************************************************************************************************************************************************
Rozpusťte máslo a rozšlehejte vejce. Do mouky prosejte prášek, přidejte cukr, sůl, vejce, šťávu a kůru z pomeranče, máslo, rum a vypracujte hladké těsto. Nechte asi půl hodiny odpočinout v chladu.
Potom vyválejte tenké těsto - pokud máte strojek na nudlová těsta, použijte jej. Nakrájejte rádýlkem obdélníky asi 15x10 cm nebo podle vašeho vkusu a smažte ve vyšší vrstvě oleje. Vyndejte děrovanou naběračkou na savý papír aby se zbavily přebytečného tuku. Po částečném vychladnutí sypejte moučkovým cukrem. BUON APPETITO!




středa 13. ledna 2021

Tatarská omáčka z kaparů

Mám ráda tatarskou omáčku, zvlášť k rybě s hranolky. Jinak česká klasika - smažený sýr, nebo přírodní steak, roastbeef - uplatnění určitě najdete.
 S tou kupovanou jsem zde příliš neuspěla, v podstatě je to majonéza s několika kousky čehosi  - začala jsem ji tedy vyrábět doma. Jako hlavní surovinu jsem použila kapary v nálevu. Pokud nemáte,můžete nahradit kyselou okurkou.
*************************************************************************************
INGREDIENCE - zhruba 2 porce:
4 plné lžíce majonézy (používám zn.Calvé nebo Kraft)
1 plná lžíce drobně sekaných kaparů
asi půl lžičky velmi drobně krájené cibule 
1/2 lžičky plnotučné hořčice
1 lžička sekané petrželky (i zmrazené)
**************************************************************************************
Všechny ingredience smíchejte dohromady. Většinou není třeba dosolit ani okyselit,ale řiďte se vlastní chutí. BUON APPETITO!





sobota 9. ledna 2021

Rizoto s vejcem (Risotto con uovo)

Dnes přináším další recept, který tu už jednou byl. Našla jsem fotografii která zmizela po zrušení blogu cz , trochu upravila článek (byl ještě bez háčků a čárek ) a protože se jedná o jeden z velmi jednoduchých a úspěšných  receptů, řekla jsem si, proč si ho nepřipomenout? 😊
******
 Věděli jste, že Itálie je největší  producent rýže  v Evropě ? Pěstuje se převážně v  Padánské nížině a spolu s těstovinami tvoří základ italské kuchyně. Správně připravené rizoto má být krémové konzistence a ne příliš  suché. K jeho přípravě potřebujeme čas, protože  nejdříve musíme rýži trochu orestovat v základu a pak postupně přilévat horký vývar aby se nepřerušil var. Je potřeba často míchat a další tekutinu přidávat až když je předchozí várka témeř vsáknutá do rýže -jen tak získáme opravdu chutné rizoto. Zrovna jako při přípravě těstovin i při vaření rizota jsou  Italové puntičkáři - existuje mnoho druhů rýže, podle velikosti zrnka a délky varu se pak určuje k jakému druhu pokrmu se hodi. Rizoto vyžaduje větší  zrnka a delší čas vaření . Rozhodně se nedoporučuje používat rýži předvařenou - ušetří čas, ale chuť vezme za své.
Dnešní recept je opět velmi rychlý a jednoduchý - stačí dodržet pár základních předpisů.
******************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby
8 plných hrstí rýže pro rizoto (asi 320 - 350 gr)
2 celá vejce
1 cibulka - nejlépe čerstvá
4 plné lžíce pravého strouhaného parmazánu - i víc,  parmazán není na škodu, naopak!
asi 3/4 litru horkého zeleninového vývaru - i z kostky
kousek másla
olej, sůl, pepř
****************************************************************************
Rýži propláchneme studenou vodou. Na olej dáme zpěnit nakrájenou cibulku a vložíme rýži.  Dobře mícháme a mírně orestujeme. Pak začneme podléhat, po naběračkách. Pokaždé zamícháme a když se vývar vsákne, přidáme další naběračku. Mezitím rozklepneme vejce, rozšleháme a přidáme 2 lžíce parmazánu. Když je rýže témeř měkká - nesmí se vysušit,ale zůstat vláčná - v Itálii říkají "a onda" -zvlněná -když pohnete kastrolem, rizoto by se mělo vlnit - odstavíme z plotny a vmícháme vejce se sýrem a kousek másla . Dobře vymícháme, podle potřeby dosolíme, přidáme špetku pepře a podáváme. Na talíři ještě posypeme sýrem. 
Vím, že dost lidí má k italskému “zvlněnému” rizotu výhrady, preferuje klasické suché . Je to většinou dané tím, že se použije nesprávný druh rýže a vznikne mazlavá kaše. Záleží i na kuchaři(kuchařce), o tom vím své,  než se mi podařilo vychytat ten správný druh a trik, leckterý šéf by zaplakal. Úplně řídké ho nedělám, jen hodně měkké .
Dále je potřeba, vlastně nutnost, podávat rizoto okamžitě, hned po uvaření. Pokud zbyde, dá se použit jako “rizoto al salto” , opečené rizoto, ale o tom zas příště . BUON APPETITO!



úterý 5. ledna 2021

Těstoviny se šunkou a hráškem (Pasta prosciutto e piselli)

Pokud mate v oblibě těstoviny, zkuste si jeden z tradičních receptů se šunkou, hráškem a smetanou . Stačí vybrat kvalitní těstoviny, které se nerozvaří !  
***************************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE pro 4 osoby:
350 g těstovin (jakýkoliv formát)
150 g kvalitní šunky
100 g hrášku (i zmrazeného nebo sterilovaného)
100 ml smetany (smetanu na vaření, zakysanou, nebo šlehačku v tekutém stavu)
strouhaný parmezán podle chuti
sůl a pepř
*****************************************************************************************************************************
Dáme vařit vodu na těstoviny. Připravíme si větší pánev do které vlijeme trochu oleje, necháme rozehřát a vložíme na kostičky nakrájenou šunku a hrášek. Chvíli mícháme a když se dobře prohřeje ,zalejeme smetanou a rozředíme trochou vody ve které se vaří těstoviny, ale opatrně aby nebyla příliš řídká - musí je obalit, ne po nich stékat. Uvařené těstoviny  scedíme a hned vložíme do pánve s omáčkou a dobře zamícháme, nejlépe prohodíme, kdy pánví rychle pohybujeme a přitom těstoviny obracíme odspoda nahoru - chce to trochu cviku a nejlépe to jde, když se pánev drží oběma rukama, ale přiznám se, že mě to moc nejde :-). 
Jinak stačí těstoviny rychle promíchat. Nakonec  přidáme trochu pepře , nejlépe čerstvě mletého a strouhaný parmezán. Dáme misku s parmezánem i na stůl, aby si každý mohl ještě pokrm posypat na talíři.
BUON APPETITO!