Před kuchyňskou úpravou se jednotlivé stony odlomí od kořene a odkrojí tvrdší, spodní část. Pak se odstraní dlouhá podélná vlákna, podobně jako u řapíkatého celeru a nakrájí se na kousky, zhruba 5 cm. Aby neztmavl, vloží se do studené vody s citronovou šťávou, tím se zbaví i nečistot. Pak se propláchne a dá vařit do mírně osolené vody opět s přídavkem citronové šťávy. Doba varu je přibližně 45 minut až hodinu, podle stáří. Potom je jeho další úprava již rychlá.
V Toskánsku je oblíbený už od nepaměti, zelenina není náročná na pěstování ani na sklizeň, nesnese ale velkou zimu, takže v českých podmínkách by se na podzim musela vyndat ze země.
Tento kvetoucí týpek se celým jménem nazývá Cardo mariano
Tohle je jeho jedlá část. Kardo je nazývaný také "gobbo" - hrbáč, protože celý stvol je mírně ohnutý a po uvaření se kousky trochu zkroutí.
A nyní jsme už pokročili v tepelné úpravě - vařené kousky stvolů nevypadají nijak zázračně, ale za svobodna to taky nebyl žádný krasavec :-)
Uvaření je podmínkou k další úpravám a věřte, že se vám odvděčí. Receptů je mnoho, předkládám moje nejoblíbenější - první je Kardo a salsiccia (italská klobáska)
*****************************************************************************
INGREDIENCE pro 2 osoby
2 - 3 klobásky
2 - 3 kardové řapíky
pár lžic drcených rajčat nebo rajského protlaku
mleté peperončíno podle chuti
čerstvý chléb jako příloha
******************************************************************************
Příprava je víc než jednoduchá - klobásky nakrájíme na menší kousky a dáme do pánve, většinou není potřeba ani olej, nebo jen malinko. Mírně opečeme a přidáme rajčata nebo protlak, ochutíme peperončínem, pokud máte rádi pikantnější pokrmy. Italské klobásky jsou už kořeněné dost.
Pak vložíme kardy a ještě asi 5 minut povaříme. Podáváme s čerstvým chlebem.
Pro vegetariány - vynechte klobásku a ke konci vaření posypte pokrm 2 lžícemi strouhanky smíchané se 2 lžícemi strouhaného parmezánu, Promíchejte, nechte chvíli odpočinout a podávejte.
Podobně se připravuje i řapíkatý celer, jen je trochu víc aromatický než kardo,
Druhý recept je pro milovníky smažených pokrmů. Nemějte výčitky, kardo obsahuje minimum kalorií a smažení v lehkém těstíčku a kvalitním oleji mu jich moc nepřidá.
****************************************************************************
INGREDIENCE:
množství vařených kousků se řídí počtem a chutí strávníků
Těstíčko - připravuji pouze z hladké mouky, soli a vody, nebo piva, někdy přidám i lžíci strouhaného parmezánu, ale nemusí být. Do hlubokého talíře dám prosátou hladkou mouku, trochu soli a pomalu přilévám tekutinu. Míchám aby se neudělaly žmolky.
Dále budete potřebovat kvalitní olej na smažení
****************************************************************************
Těstíčko by mělo asi půl hodiny odpočívat a HLAVNĚ být v lednici. Pak do něj namočím kousky vařeného karda, pěkně v něm obalím a dám znovu do lednice (tato pasáž je důležitá, protože až vložíte studený kousek do vyšší vrstvy velmi horkého oleje, vytvoří se ta správná a křupavá krusta).
Smažte vždy jen několik kousků najednou, aby se olej moc neochladil a musí v něm plavat, to platí pro všechny smažené pokrmy. Smažte do zlatova, pak vyjměte na papírový ubrousek a podávejte.
Typ - pokud mi zbyde těstíčko, přidám do něj trochu nakrájené šunky nebo jiné uzeniny a strouhaného sýra a usmažím slané lívanečky...