pondělí 18. března 2019

Co se smažívá, to se rádo jídá!

Když řeknete například dítěti (nebo i manželovi), že budou zeleninové karbanátky ( polpette di verdure), většinou ohrnou nos. Pokud ale zeleninku chytře zamaskujete do úhledných kouliček nebo placiček, které uvnitř budou skrývat kostičky sýra teplem se táhnoucích a vše zabalené v křupavém obalu ze strouhanky, vsaďte se, že protestovat nikdo nebude.
Špenát (spinaci), který jsem zvolila jako přílohu, to je jiná kapitola. Použila jsem čerstvé, křehké lupínky jen na rychlo ohřáté na pánvi - stačilo pár minut - a ochucené po italsku jen olivovým olejem a pár kapkami citronové šťávy. Je lehčí, chutnější a lépe vypadající než klasický špenát, ale pokud nechcete riskovat, podávejte karbanátky s klasickou bramborovou kaší nebo se salátem.
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
2 - 3 větší brambory
2 mrkve
2 cukíny
hrst zelených fazolek
2 krajíčky suchého chleba
100 gr tvrdšího sýra
4 lžíce strouhaného parmezánu
2 menší vejce
1 lžíce hladké mouky
trochu soli a pepře
špetka muškátového oříšku
strouhanka
olej na smažení
***************************************************************************************************************************************
Brambory ve slupce uvařte téměř do měkka a nechte vychladnout. Ostatní zeleninu očistěte a uvařte zvlášť v mírně osolené vodě opět téměř do měkka. Pokud se budete držet mého receptu, cukíny vyndejte o něco dřív (mluvím o malých cukínkách, velkých maximálně jako menší salátová okurka) a pak dovařte fazolky a mrkev.
Jinak můžete použít třeba i zmrazenou zeleninovou směs, ta bývá už nakrájená, takže hlavně nepřevařit.
Plátky chleba zbavte kůrek a namočte do vody až změkne, pak dobře vyždímejte.
Brambory nastrouhejte na hrubším struhadle do větší mísy, přidejte k nim zeleninu nakrájejte na malé kostičky, zrovna tak sýr, chléb, vejce, parmezán, ochuťte pepřem a muškátovým oříškem a přidejte i sůl - opatrně, sýr už bývá slaný dost a lžíci mouky. Nechte odpočinout v lednici aspoň půl hodiny.
Směs trochu zhoustne, kdyby se vám zdála řídká,stačí přidat trochu strouhanky.
Pak vykrajujte lžící noky a v ruce vytvářejte kuličky, nebo vyšší placičky, vhoďte je do hlubokého talíře se strouhankou a pěkně obalte.
Smažte v oleji po všech stranách a dávejte na mísu vybavenou papírovou utěrkou, aby se odsál přebytečný tuk. Podávejte horké s vhodnou přílohou, dobré jsou ale i za studena například s čerstvým chlebem a okurkou.
BUON APPETITO!

středa 6. března 2019

Tvarohovo - citrónová bábovka

Přišel čas na další bábovku! Většinou dávám přednost receptům, kde se šlehají celá vejce a přidává olej místo másla, které se musí nechat změknout nebo rozpustit..čistě z praktických důvodů, ne z dietních, protože tak často zas moučníky nedělám. Tentokrát jsem našla recept na Pinterestu který mě zaujal už názvem - jogurtová bábovka sousedky Karolíny. Zajímavé na něm bylo hlavně to, že v ní není žádný jogurt, ale tvaroh :-), takže se naskýtá otázka, zda Karolína napsala špatně recept, nebo byl uveřejněn recept, který s Karolínou nemá nic společného.
Vejce se musí rozdělit na žloutky a bílky a máslo rozpustit, ale i když byl postup o něco delší, ingredience se mi zdály velmi chutné, a pustila jsem se do toho.
Jen jsem měla pouze 200 gr tvarohu (používám rikotu) a v receptu bylo uvedeno 250 gr, takže jsem dala i méně másla a o krapet méně cukru.
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
4 středně velká vejce
150 gr cukru
150 gr másla
200 gr tvarohu (rikoty)
200 gr mouky
1 prášek do pečiva s vanilkou
strouhaná kůra z jednoho citronu
šťáva z poloviny citronu
trochu citronového likéru Limoncello nebo vaječného koňaku (podle potřeby)
špetka soli
***************************************************************************************************************************************
Máslo rozpustíme ve vodní lázni nebo v mikrovlnce a necháme prochladnout. Formu na bábovku (použila jsem formu na věnec o průměru 24 cm, klasickou bábovkovou je lepší vzít o něco menší) dobře vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo prosátou strouhankou.
Z bílků ušleháme tuhý sníh se špetkou soli. Žloutky šleháme s cukrem do pěny až směs zesvětlá, pak přidáváme po částech tvaroh, prochladlé máslo, citronovou šťávu a kůru.
Mouku s práškem vpracujeme do těsta po lžících přes sítko , nakonec opatrně vmícháme ušlehaný sníh.
Kdyby se ještě před přidáním sněhu směs zdála hustá, přidejte trochu mléka nebo vhodného likéru (dala jsem asi dvě lžíce Limoncella, ale dobře poslouží i vaječný koňak).
Originál obsahoval i hrst rozinek namočených v rumu, které jsem vynechala, nicméně mohly by se v bábovce dobře vyjímat. Karolína se na mě snad zlobit nebude, její recept už stejně zprznil někdo přede mnou :-))
Bábovku jsem pekla bez horkovzduchu na 170 - 180° asi 35 minut, ale klasická forma na bábovku je vyšší než ta na věnec a pravděpodobně bude potřeba o něco déle. Jako vždy je nejjistější vyzkoušet špejlí.
Bábovku nechte prochladnout ve formě a pak vyklopte a pocukrujte.
Pokud jí chcete mít tak hezky prouhatou jako je ta moje, vyklopte na mřížku a teprve po úplném vychladnutí obraťte :-) Bábovka je velmi vláčná, ještě lepší se mi zdála druhý den a má svěží citronovou chuť.
BUON APPETITO!