čtvrtek 28. února 2019

Polomáčené pomerančové sušenky

Dnes přicházím s dalším receptem ze série čokoládovo - pomerančových, zřejmě jste si už všimli, že mám pro ně slabost, ale kombinace je to opravdu skvělá.Tentokrát jsem upekla sušenky, které jsou jednoduché na přípravu, těsto se velmi dobře vyvaluje a stačí pár ingrediencí. Jediný "problém". dá-li se to tak nazvat, je koupit pomeranče které nemají chemicky ošetřenou kůru, tedy ve kvalitě bio. Pokud nemáte, spařte pomeranč 2x nebo 3x horkou vodou, osušte a můžete strouhat.
********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
2 vejce
110 gr másla
110 gr cukru
290 gr hladké mouky
1/2 balíčku prášku do pečiva
špetka soli
strouhaná kůra z většího pomeranče
150 gr hořké čokolády, kousek ztuženého tuku
********************************************************************************************************************************************
Máslo dejte do misky a rozpusťte ve vodní lázni nebo v mikrovlnce a nechte prochladnout. Mezitím si vyšlehejte celá vejce s cukrem, přidejte strouhanou pomerančovou kůru a nakonec vlijte prochladlé máslo a dobře promíchejte. Do mouky přidejte špetku soli a prášek do pečiva, pak po částech prosívejte do vaječné směsi a vymíchejte vařečkou hladké těsto. Kdyby se moc lepilo, přidejte trochu mouky.
Přikryjte potravinářskou fólií nebo do ní těsto zabalte a dejte do lednice alespoň na půl hodiny.
Těsto vyválejte na pomoučeném vále nebo mezi dvěma listy pečicího papíru a kulatou formičkou vykrájejte sušenky, dělala jsem o průměru asi 4 cm. Naskládejte na vymaštěný a moukou vysypaný nebo papírem na pečení vyložený plech trochu od sebe a dejte péct asi 15 minut při teplotě zhruba 170°. Když se mírně zabarví okraje, jsou hotové. Nechte vychladnout na mřížce.
Čokoládu rozpusťte s trochou ztuženého tuku ve vodní lázni,nebo použijte kvalitní čokoládovou polevu a namáčejte v ní polovinu upečených sušenek.


Pokud vás zajímají další recepty s touto kombinací, zde je pár odkazů:

neděle 24. února 2019

Insalata capricciosa

Název "capricciosa" ( čte se "kapričóza") je většinou spojený s pizzou. Capricciosa nebo capriccioso může být dítě nebo i dospělý člověk - znamená to rozmarný, neposedný, prostě všehochuť, proto je v pizze smícháno více ingrediencí dohromady.
Zrovna tak vypadá "insalata capriccosa" kde jsou rozličné druhy zeleniny, jako mrkev, celer, hrášek, paprika a pak šunka nebo šunkový salám, vše nakrájené na nudličky.
V Itálii si na majonézové saláty příliš nepotrpí a co dokáží udělat s obyčejným bramborovým salátem, zde nazývaným "insalata russa" - ruský salát, jsem popsala zde.
Insalata capricciosa má podobný osud, proto jí raději vytvářím doma a oproti té italské přidávám i brambory, takže je to takový "rozmarný bramborový salát".
*******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
4 střední brambory (zhruba 350 - 400 gramů)
100 gr mrkve
100 gr celeru
150 gr šunky nebo šunkového salámu
70 gr sterilované kapie nebo papriky
100 gr sterilovaného nebo zmrazeného hrášku
pár sladkokyselých okurek (podle chuti)
1 - 2 malé čerstvé cibulky
3 - 4 lžíce majonézy
1 lžíce plnotučné hořčice
trochu láku z okurek
sůl, pepř a ocet
***************************************************************************************************************************************
Dáme vařit brambory ve slupce do osolené vody. Zvlášť uvaříme v mírně osolené a octem ochucené vodě mrkev a celer do polotuha.
Jestli jsou brambory správně uvařené, vyzkouším špejlí - musí projet bramborou, ale uprostřed ještě trochu "drhnout". Pak je dám vychladit, je lepší na pár hodin nebo uvařit den předem. To samé platí pro mrkev a celer. Studené brambory oloupeme a nakrájíme na malé kostky. Mrkev, celer, kapie nebo papriky, okurky a šunku na tenké, ne příliš dlouhé nudličky ( odborně řečeno "julienne" ), cibulky na tenká kolečka, vše vložíme do mísy a přidáme hrášek.
Do malé misky dáme majonézu a hořčici, trochu rozředíme lákem z okurek, přidáme sůl i pepř a vidličkou rozkvedláme. Vlijeme do mísy a opatrně promícháme, pak dáme salát do lednice a alespoň na půl dne na něj zapomeneme, ještě lépe do druhého dne.
Na poměrně velké množství zeleniny salát obsahuje málo majonézy, lze pojídat bez výčitek svědomí :-))
BUON APPETITO!

úterý 12. února 2019

Linzer Torte (Linecký dort)

Linzer Torte aneb linecký dort je chutný mřížkový koláč původem z rakouského města Linz a jedná se o jeden z nejstarších cukrářských výrobků na světě. Existuje recept datovaný dokonce z poloviny 17.století!Základ tvoří linecké těsto se strouhanými oříšky nebo mandlemi a ochucené skořicí a špetkou mletého hřebíčku, někdo přidává i trochu kakaa. Jako náplň je vhodná rybízová nebo jiná kyselejší marmeláda která konrastuje sladkost. Navrch se utvoří hustá mřížka z tenkých provázků těsta a nakonec se ještě posype lupínky mandlí.
Recept pochází se starší kuchařky, dělala jsem ho již několikrát, jen jsem vynechala hřebíček, protože mletý se zde neprodává a české zásoby jsou spotřebované. Dává se ho tam ale tak málo, že si toho stejně nikdo nevšiml:-) Použila jsem kulatou formu o průměru 24 cm.
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
200 gr hladké mouky
100 gr strouhaných oříšků
200 gr másla
120 gr cukru (zčásti lze nahradit třtinovým cukrem)
2 žloutky
1-2 lžíce mléka
1/2 lžičky mleté skořice
1 lžička prášku do pečiva s vanilkou
špetka soli
rybízová marmeláda - používám celou sklenici, zde 400 gramů. Pokud je moc hustá, trochu jí zahřejte.
mandlové lupínky
***************************************************************************************************************************************
Nastrouhejte oříšky (některé recepty uvádějí i mandle nebo ořechy, eventuelně smíchejte co máte doma)
s trochou cukru. Do mísy prosijte mouku se solí a práškem do pečiva a rozsekejte do ní tuhé máslo. Nejdříve nožem a pak prsty vytvořte drobenku, do které následovně přidejte mleté oříšky, cukr, skořici, promíchejte a nakonec spojte pomocí žloutků rozmíchaných v mléce a vypracujte na hladké těsto.
Nechte odpočinout alespoň půl hodiny v lednici , klidně i déle, nechávám i přes noc.
Z těsta oddělte zhruba 1/3 a nechte v lednici. Zbytek rozválejte tak, aby pokrylo dno formy. Já mám ve zvyku těsto mírně předpéct aby díky náplni moc nezvlhlo, stačí 5-7 minut. Pak ho trochu upěchuji, protože se většinou trochu vzduje a dám marmeládu a nakonec mřížky ze zbylého těsta, které by měly být husté a tenké.
Vyválím si různě dlouhé a poskládám jimi koláč, nakonec udělám kolem dokola okraj a trochu jej stlačím zoubky vidličky. Lehce potřu mlékem a posypu mandlovými lupínky, pak dopékám dalších asi 30 minut v troubě vyhřáté na 180°.
Tenhle způsob dvojího pečení jsem začala dělat, protože se mi stávalo že marmeláda (a ještě víc tvarohová náplň) nejen zvlhčila spodek, ale byla i příliš "spečená". Pokud podobný problém nemáte, naplňte koláč za syrova jako obvykle.
Upečený nechte prochladnout ve formě, jemně pocukrujte a krájejte na porce. Pokud chcete zachovat pravé rakouské tradice, přidejte i kopeček šlehané smetany. BUON APPETITO!