středa 18. října 2017

Dítě velkoměsta aneb z Prahy do Říma

Narodila a žila jsem až do svatby v Praze, zrovna jako moji rodiče i prarodiče, jen jedna babička byla Moravanka narozená v Brně. Takže skrz naskrz městské dítě, dalo by se říct s rodokmenem. Tak jako téměř všichni, kdo znají radosti i strasti života ve městě, toužila jsem po klidu venkova, nebo alespoň malého města, kde je klid, málo smogu, málo aut, žádný velký spěch, všichni se znají atakdále. Vzala jsem to trochu víc důkladně a odjela kapánek daleko, do klidného lázeňského městečka se spoustou zeleně a čistého vzduchu. Než dojdete na náměstí, potkáte nejméně pět až deset lidí kteří vás pozdraví, v obchodech si s kažkým tykáte a vše jak se zdá probíhá v klidu a míru i když zvlášť v posledních letech si musíte dávat trochu víc pozor kudy a kam jdete a kdo vám dýchá na záda. Pak se seznámíte s turisty z velkých měst a ti vás ujišťují že se tu máte jak v ráji, protože u nich je to daleko horší...
Ale nic to nemění na faktu,že velká města na mě dodnes působí jak magnet a čím větší, tím lepší. Pravda je, že něco jiného je bydlet dejme tomu na periferii a něco jiného navšívit jej jednou za čas jako turista, ale především Řím má pro mě neodolatelné kouzlo.
Stačí, když vystoupím z vlaku na hlavním nádraží Termini a hned se cítím jak ryba ve vodě. Plnými doušky nasávám benzínové výpary a nechávám se unášet spěchajícím davem, tady do vás někdo strčí, tamhle někoho kopnete... a hlavně vás nikdo nezná ani znát nechce! Protože, co si budeme povídat, vše má své pro a proti..

Neslyšíte nic kromě motorů aut, skřípání brzd, houkání klaksonů a sirén. V Římě jsou totiž auta úplně všude a mezi nimi se proplétají motorky. Šance, že se někdo zastaví na přechodu a pustí vás na druhou stranu, je asi tak půl na půl. O něco větší je pouze za těchto podmínek :
-velmi nízká věková hranice (dítě, nejlépe v kočárku nebo batole);
-velmi vysoká věková hranice (senior značně pokročilého věku, nejlépe o berlích nebo na vozíčku);
-velmi atraktivní a velmi mladá žena (nejlépe s velmi krátkou sukní a pokud možno blondýnka).
Nemaje ani jednu z těchto výhod musíte se probojovat sami a spoléhat hlavně na semafory. Se mnou by ani tak problém nebyl - co se v mládí naučíš, v Římě jako když najdeš. Problém je s mou drahou polovičkou, narozeným a odjakžova bydlícím právě v tom klidném, lázeňském městečku o kterém byla řeč na začátku.
I když je dnešní provoz o hodně větší než dřív, oproti Římu je to pořád učiněná poušť.Pokud nejste zrovna na městském okruhu nebo větších silnicích, chodí se prostředkem ulice, v centru je pěší zóna, úzké uličky, velký piniový háj kde jediným povoleným prostředkem je kolo nebo autíčko na baterii, semafory se dají spočítat na prstech jedné ruky. Takto naučeného člověka těžko předěláte na jednodenním výletu v metropoli.
Náš průchod Římem se podobá cestě slepce s duševně zaostalým a lze špatně odhadnout kdo je kdo. Manžel se neustále pohybuje na okraji chodníků kde rukávem leští kolemjedoucí auta a odkud já ho odhazuji na zdi starobylých paláců. Před každým druhým semaforem ječím "červená, je tam červená!" , on odpovídá "vidím, vidím!" a vrhá se do silnice jak smyslů zbavený.
Na oplátku, mým problémem je orientace. Zatím jsem sice vždycky trefila domů, ale než se mi podařilo vracet se hned na první pokus tou nejkratší cestou, trvalo mi to asi 20 let. Před každým výletem si do sešitku (nějaké mapy na mobilu mě jen ještě víc mátnou) podrobně napíšu kudy jít stylem "od nádraží dolů 300 metrů, pak první ulicí doprava, na druhé křižovatce doleva " a pak se pro jistotu přeptáme. Manžel se naopak svým orientačním smyslem chvástá a opravdu se málokdy splete.
Tentokrát byla naše první zastávka v kostele Santa Maria della Vittoria kam se dalo dojít naprosto bezpečně - hlavní třídou dolů a první velká ulice doleva. Tento impozantní kostel má hodně společného s Prahou - vděčí za své jméno dokonce bitvě na Bílé hoře! Nemohla jsem si ho nechat ujít a jak můžete posoudit,stál opravdu za to


Kostel byl postaven v rozmezí let 1608 až 1620. Původně zasvěcený svatému Pavlovi, za své dnešní jméno vděčí vítězství katolíků v bitvě na Bílé hoře 8.listopadu 1620, nad stavovskou českou armádou. Toto vítězství bylo víc než hrdinské armádě přiřčeno právě Panně Marii a její ochraně. Její obrázek zobrazující "Klanění Panny Marie dítěti" měl pověšený na krku mnich karmelitán Dominik, který připravoval vojáky na bitvu svou ohnivou řečí. Dále se vypráví, že z očí děťátka vyšlehly světelné paprsky tak silné že oslnily protivníky kterým nezbylo nic jiného než se dát na chvatný ústup. Tolik pověst. Relikvie byla se všemi poctami 8. května 1622 převezena do římského kostela který byl na její počest pojmenován Svatá Marie Vítězná a umístěna na hlavním oltáři.
Kostel je zdoben freskami znázorňující vítězství katolické armády a jejího vstupu do Prahy a protestantů zahnaných do pekla.
Je navštěvován především pro mistrovské dílo barokního sochaře a architekta Gianlorenza Bernini (autora např. Fontány di Trevi ,Fontány 4 řek na náměstí Navona , sloupoví chrámu sv.Petra ve Vatikánu a mnoha dalších) "Extáze svaté Terezy" znázorňující anděla který šípem protýká její srdce Láskou boží. Celé sousoší je umístěno v kapli kardinála Federica Cornara, na pozadí které znázorňuje zlaté paprsky. Po stranách jsou umístěny reliéfy s postavami členů rodu Cornaro. Celá scéna je velmi dekorativní, téměř divadelní a obzvlášť upoutají výrazy obou "hlavních představitelů" svaté Terezy v extázi a anděla který má téměř šibalský výraz.


V protější kapli svatého Josefa (San Giuseppe) se nachází sousoší sochaře Domenica Guidi "Il sogno di san Giuseppe" (Sen svatého Josefa) a pod nim relikvie svaté Viktorie.Dalším cílem byl kostel Sant' Agostino (svatého Augustina) kam jsme zašli už při minulé návštěvě, ale většina římských kostelů dodržuje polední pauzu a bylo zavřeno.
Ptala jsem se manžela, zda mám popsat kudy kam, ale on pravil že kostel lehce najdeme, je přece na tom malém náměstíčku hned vedle náměstí Navona kde jsme byli již několikrát.
Svatá prostoto! Příště už se nachytat nenechám. Manžel kroužil městem jak tažný pták a já poskakovala za ním po kočičích hlavách a nedívala se nalevo ani napravo - mám přece spolehlivého vůdce! Když jsme asi po 40 minutách dokroužili zpět do místa odkud jsme vyšli, zatnula jsem zuby a na kapotu nejbližšího zaparkovaného auta roztáhla plachtu mapy Říma kterou prozřetelně vozím sebou. Kostel byl asi 5 minut od nás, kupodivu pořád na tom samém, stejnojmenném náměstí kde se nachází od roku 1483,kdy byla jeho výstavba ukončena.
Námaha ale byla odměněna, zpoždění odpuštěno, prohlídka splnila očekávání.


Je zde vystaven jeden z nejznámějších obrazů malíře Caravaggio " La Madonna dei Pellegrini" (Madona poutníků) datovaná mezi roky 1604 - 1606. Caravaggio namaloval Madonnu v neobvyklém stylu - žádný trůn, ani oblečení typické pro tehdejší dobu, žádní andělé, představuje jí jako prostou ženu s dítětem...


....a neméně slavné sousoší "La Madonna del parto" od sochaře Jacopa Sansovina


.... dále pak affresco Profeta Isaia od slavného malíře Raffaella z roku 1511 - 1512.


Po prohlídce jsme se na další cestu raději zeptali a došli tak bez úhony k řece Tevere kde jsme přešli most a octli se v kdysi malebné čtvrti Trastevere.


Původně to byla lidová čtvrť plná malých, typických restaurací, kde jste se najedli za pár lir, pouličních umělců, trhů, prostě charakteristická. Dnes tam jsou pořád malé restaurace, ale spíš s turistickým rázem a pouliční umělci se vyžívají hlavně ve čmárání po zdech.
Najedli jsme se v malé "trattorii" jak jsou místní restaurace zvány (česky by se asi řeklo hospůdka) a vyrazili do Villa Farnesina která je známá svými freskami od Raffaella. Není možná tolik známá jak by si zasluhovala, kromě úchvatných interiérů kde máte pocit, že jste v kapli Sistinské, je hezká i zvenku a můžete se projít krásnou zahradou. Bylo už poměrně pozdě, tak nám hodný pan pokladní prodal jen dětské lístky :-)
I tak jsme toho stihli hodně vidět i vyfotit.


Pokaždé, když jedu do Říma, překvapuje mě jak jsou památky, za kterými lidé jezdí z celého světa, volně přístupné bez nějakých extra opatření. Obrazy i sochy v kostelích jsou většinou v kapličkách, ale kolikrát odděleny od zvědavých návštěvníků pouze silným provazem kterým se dává na vědomí že dál už ne.
Někde se za návštěvu platí, jako třeba v Kolosseu nebo na Fori romani, samozřejmě i za muzea, ale je spousta kašen, obelisků, fontán,soch, uměleckých děl i významných jako napřiklad i těch co jsme teď viděli, kde se neplatí nic, kostely jsou všechny (a je jich v Římě kolem 900!) zdarma.
Na jednu stranu je to správné, na druhou jsou tato díla vystavena i vandalům nebo exhibionistům, jedna za všechny, Fontana di Trevi kde se každý rok někdo koupe.
Ne všechna města jsou ale takhle štědrá, to mějte na paměti pokud někdy navštívíte Itálii.
Pro dnešek se s Římem rozloučíme, ale určitě to není naposled. Mimo jiné mám už naplánovanou další cestu i na listopad - ale s mým cestovním plánem! ARRIVEDERCI, ROMA!!


44 komentářů:

 1. Pravě jsem spadla na zadek...ani nevíš, jak jsi mě s tou reportáží dostala...za měsíc totiž letím na 4 dny do Říma !!!!
  Objednej mi, prosím, trošku, maličko , sluníčka     

  OdpovědětVymazat
 2. [1]: A ty ani nevíš, jak jsi mě potěšila!! Jedeš přesně za měsíc? Asi se o chlup mineme Já tam budu jen na den, ale kafíčko by se stihlo
  Jestli ti bude pršet, jsi opravdu vodní víla - v Římě je většinou vlídné a mírné podnebí. Je to organizovaný zájezd? Předpokládám, že ano, jinak ti půjde hlava kolem..je toho tam strašná spousta k vidění a nááádhera!! Z mých reportáží je znát určité nadšení a opravdu nepřeháním   Jen římské metro je děsné (ale opravdu DĚSNÉ a navíc se tam krade jak nikde) tam radši nelez! Stejně budete v centru (a bacha na auta!!    )

  OdpovědětVymazat
 3. Růženko, dík za komentovanou prohlídku míst, do kterých se už nikdy nepodívám.     

  OdpovědětVymazat
 4. Velké díky za krásné povídání. Je poučné, zábavné a pohladí na duši. Vyrostla jsem na malém městě a později jsem chtěla žít na vesnici. To se mi podařilo, ale miluju Prahu. Pokud tam přijedu, nasávám ruch a pachy velkoměsta a hltám očima všechny památky. Troufmu si říct, že o nich vím víc, než moje pražská kamarádka.  Dovedu si představit, jak jste navštěvu Říma prožívali a užívali si všech krás.
  Děkuji za milou procházku. 🌹 🌞 🙋

  OdpovědětVymazat
 5. Zvýšení šancí na přejití přechodu mě naprosto odbouraly!

  OdpovědětVymazat
 6. Moc pěkná procházka Římem. Byla jsem tam víc jak desetkrát. Že se tam krade to známe...většinou jsme si koupili celodenní jízdenku na městkou dopravu a hojně to využívali. Jednou v metru se stále jeden chlapík mačkal na mého manžela...pak  zjistil, že se mu snažil vzít z kapsy peněženku. /Manžel totiž kupoval u automatu jízdenky a ten chlapík se díval, kam peněženku dává/. Jenže chlapík měl smůlu - já jsem do manželových kalhot ušila dvojitou kapsu. Ta vnitřní je  na zip a velice těžce se rozepíná, takže to nerozepnul, a když zjistil, že si ho manžel všiml, tak rychle utekl. Krade se všude ....máme zkušenosti z Palerma, z Bukurešti, Prahy.....

  OdpovědětVymazat
 7. S tím placením do muzeí a památek /např. Pompeje, řecké divadlo v Taormíně / jsem měla vstup zdarma - osoby starší 65 let po předložení pasu mají takovéto výhody. /Oni vědí, že my už toho tak moc nestiháme...../

  OdpovědětVymazat
 8. Poprvé jsem byla v Itálii v r. 1990. Když se otevřely hranice, tak jsem si vyřídila pas a "hurá do světa". Jeli jsme vlakem. Já, manžel, syn a kolega z práce s dcerou. Prohlédli jsme si Benátky a pak celou noc jeli do Říma. Ta jsme se snažili prohlédnout to "nejdůležitější"..také vhodit peníz do fontány atd.....
  Když jsme "zdolali" chrám sv. Petra od shora až dolů, /tam vedle papežů je pochován i český kardinál Josef Beran /, tak jsem si sedla venku na schody a slzy mě tekly, protože jsem si myslela, že se tam nikdy  nepodívám.
  Manžel si prohlížel stánky se suvenýry a přišel, ať se jdu podívat, že tam mají obrázek nějakého svatého, který vypadá, jak herec Zdeněk Svěrák. Já jsem mu říkala, že je to Páter Pio.  V té době u nás nebyl moc známý.  V Itálii jeho obrazy jsou všude. /i v kanceláři na nádraží apod./
  Tak jsem si říkala, že se tam k němu také někdy podíváme. Tak jsme se také jednou při cestě po Itálii zastavili v San Giovany Rotondo na poloostrově Gardáno....... při  cestě zpět jsme ve Fogii zjistili, že nám ten den už nejede žádný vlak na sever, na který by platila naše jízdenka, tak jsme jeli do Bari -  tam je hrob svatého Mikuláše /toho, co nosí dětem dárky/. Ale to už je jiný příběh.

  OdpovědětVymazat
 9. [3]: Nikdy neříkat nikdy Nakonec, všechny cesty vedou do Říma! A kdyby to opravdu nevyšlo, dnes se dá cestovat aspoň virtuálně   

  OdpovědětVymazat
 10. [4]: Díky! Že víš o památkách víc než Pražáci, tomu na 100% věřím!    Turista si většinou zjistí za čím jede světa lán, my kolem toho chodili a byla to samozřejmost

  OdpovědětVymazat
 11. Díky za komentář, vidím že Itálie ti přirostla k srdci 😘 Řím je opravdu nevyčerpatelný, vracím se tam ráda a jsem pokaždé nadšená   S tím placením je to už jinak - muzea apod. jsou zdarma pro všechny 1.neděli v měsíci, protože prý bohatí důchodci neplatili (i takoví tady jsou ) a rodiny s dětmi nebo chudší a mladší museli platit.
  Svatý Mikuláš - San Nicola - je patronem Bari a nedají na něj dopustit, dárky tu ale on nenosí Na to je Babbo (tatínek) Natale (vánoce) a pak Befana, čarodějnice na koštěti  až 6.ledna. Se Svěrákem jsi mě ovšem dostala nejvíc!! Padre Pio je tu nesmírně populární, i před naším kostelem postavili jeho sochu - musím si ho líp prohlédnout Říkala jsem to kamarádce - taky Češka - ještě teď se směje!

  OdpovědětVymazat
 12. [5]: Bohužel ( pro nás) je to tak!   a museli jsme bojovat !😂😂

  OdpovědětVymazat
 13. Santa Maria della Vittoria je moje oblíbené místo (potom ještě milion dalších), ale ani ne tak kvůli Extázi, jako kvůli bonbónům. Až tam pojedeš příště, rozhodně jdi do sakristie a přiznej se, žes pražanda. Jednak se ti dostane skvělého výkladu od padre Alfredo před obrazy, které zachycují bitvu na Bílé Hoře a jednak ti nabídne ovocné bonbony, které karmelitáni vyrábí.

  OdpovědětVymazat
 14. ...a příště bychom mohli zajít někam na kafčo, co myslíš?

  OdpovědětVymazat
 15. [2]: Budu tam od 16 do 19. listopadu.
  Je to organizované, první den Řím, druhý den Vatikán a třetí den zase Řím.
  Když to tu čtu, těším se víc a víc.

  OdpovědětVymazat
 16. [13]: Škoda že jsem to nevěděla dřív! Ale určitě se tam ještě podíváme, je to moc krásný kostel - a trefíme tam skvěle! Kafe bych dala ráda, jen nás bude tentokrát víc a nevím jaké mají plány..a kolem půl 5 se zas vracíme. Nicméně to určitě nebude poslední návštěva Říma, dám vědět!😊

  OdpovědětVymazat
 17. [15]: Tak se přesně mineme jedeme 15.11. Ale kafíčko by se asi stejně nestihlo, budete mít určitě nabitý program a my budeme tentokrát taky dělat průvodce... A bude to fofr, odpoledne se musíme vrátit. Naštěstí i hosté už v Římě byli, klasiku už viděli Myslím že nebudeš zklamaná   

  OdpovědětVymazat
 18. [16]: V Římě není možné vědět všechno a já jsem se k tomu také dostala více méně náhodou. Potřebovala jsem nutně na toaletu a díky tomu jsem se zapovídala a bylo to . Moc pěkná je ještě bazilika sv. Klementa. Je to pár kroků od Kolosea a je v ní hrob sv. Cyrila -  našeho věrozvěsta ...

  OdpovědětVymazat
 19. [18]: Dík za tip! Baziliku sv.Klementa určitě navštívíme, neznám jí, hned zařadím do plánu    Taky bych je ráda vzala na Gianicolo, uvidíme co počasí

  OdpovědětVymazat
 20. [19]: Naprosto chápu!😆🤗🤗

  OdpovědětVymazat
 21. [20]: Mě se líbí kostel sv. Pavla za hradbami./tam jsem byla třikrát/.
  Z maleb mě zaujaly portréty všech papežů, které jsou tam namalovány. Na další tam už není mnoho místa, tak si říkám, zda bude konec světa, či zanikne církev nebo zvětší plochu na malování?

  OdpovědětVymazat
 22. [17]: Až budete v chrámu sv. Petra a budete dole u hrobů papežů, tak se určitě podívejte k hrobu kardinála Josefa Berana. Je to jediný "nepapež" tam pohřbený. Jeho hrob /nevím jak nyní/ byl mimo prohlídkovou trasu - požádala jsem pana "hlídače" a on nás tam ochotně dovedl. Kardinál bude mít určitě radost,když nad sebou uslyší češtinu. /nebyla to jeho volba, aby zůstal v cizině/.

  OdpovědětVymazat
 23. [23]: To jsem chtěla napsat pro Ballearu, ale udělala jsem blbě odkaz.[15]:

  OdpovědětVymazat
 24. Myslím že naše Blondýna - Beallara už má plnou hlavu Říma   Zřejmě by nestačilo ani pár týdnů aby se vidělo všechno. My jezdíme vždy na den, tak 4 -5x ročně, aspoň se mám na co těšit a taky si určitě víc pamatuji

  OdpovědětVymazat
 25. [22]: Tento kostel mám taky v plánu, i kostel san Giovanni in Laterano, to je hlavní kostel města Říma. Když ono je tam toho strašně moc!!   

  OdpovědětVymazat
 26. Moc zajímavá propojka s bělohorskou bitvou, o něčem takovém jsem neměl ani tušení.

  OdpovědětVymazat
 27. [26]: V tom kostele jsme také byli, ale to už je asi 10 let.
  Ano, těch kostelů je tam strašně moc....
  Vůbec toho v Itálii je hodně....
  Jednou jsme se ubytovali v turistické ubytovně ve Folignu - tam odtud jsme jeli do Assisi..pak další den do Loreta..bylo to fajn.

  OdpovědětVymazat
 28. [23]: Mnohokrát děkuji, budu se snažit pod tíhou zážitků nezapomenout.
  Jsem typicky italský živočich a po překročení hranice jsem Ital tělem i duší [25]: Ano, zrovna včera jsme seděly s dcerou a prohlížely si fotky, co všechno nám cestovka připravila, dcera mi upřímně záviděla, já mám Řím, ona Soptíčka, ale jednou to určitě dožene

  OdpovědětVymazat
 29. [27]: Upřímně řečeno, já taky ne Chtěla jsem vidět hlavně sousoší sv.Terezy od mého oblíbeného Bernini, až když jsem četla historii kostela dozvěděla jsem se tuhle zajímavost

  OdpovědětVymazat
 30. [28]: Říká se, že Itálie je země kde je všechno.. Nevím jestli tím myslí jen památky, těch je opravdu moc, kam se podíváš je něco zajímavého a nejen v Římě. V Assisi i Loretu jsme byli, i ve Folignu,  celá Umbrie je krásný region Chybí jim jen moře

  OdpovědětVymazat
 31. [29]: Myslím že z Říma se zblázníš Já už jsem na cestě...   

  OdpovědětVymazat
 32. [31]: Itálie má všechno....moře, sopky...několikrát jsem byla na Sicilii....jednou na Liparských ostrovech, dvakrát na Vesuvu...jo také na Capri i na Ischii.....
  ..města jsou krásná..Siena, Ravena, Neapol....
  Už přesvědčuji manžela, že bychom mohli brzy na jaře se zase vydat do Itálie...ještě přesvědčit kamarádku a jejího muže, abychom byli 4 ....to je ideální počet lidí na cestování...uvidíme...   

  OdpovědětVymazat
 33. [33]: Moc bych vám to přála! Viděla jsi opravdu hodně krásných míst míst ale je to nevyčerpatelná studnice.. Chystám i článek o Ravenně, jen co dám do kupy (kupu) fotek

  OdpovědětVymazat
 34. [34]:Ta Ravenna bude fajn.
  Až někdy budeš dělat "průvodce" Čechům", tak v Padově na universitě je socha sv. Jana Nepomuckého - on tam působil.
  Také v Bologni na universitě byl rektorem. V Bologni jsem byla, ale ne na universitě a nevím, zda tam, či ve městě je nějaká jeho socha. Město se mi líbilo. Zato na nádraží jsem měla vždy stísněný pocit. Bylo mě líto těch lidí, kteří tam zahynuli při pumovém atentátu. Jedna celá stěna v čekárně je vlastně pamětní deska, kde je skoro 100 jmen obětí......

  OdpovědětVymazat
 35. [35]: pokr.
  Totiž v Bologni na nádraží jsme při našich cestách několikrát přestupovali - pozdě večer jsme tam přijeli a brzy ráno jeli dál, tak jsme tam vždy byli asi 5 nebo 6 hodin.

  OdpovědětVymazat
 36. Na Padovu mám zajímavou vzpomínku. Koncem března v roce 2010 jsme se vydali na "cesty" - pochopitelně vlakem. Jela jsem s kamarádkou a jejím manželem, můj manžel byl nemocný, ale už jsme nemohli jet později - propadly by jízdenky.
  Dcera čekala začátkem dubna druhé dítě-nám neřekli, co to bude a jaké mají vybrané jméno.
  Když jsme si sestavovali plán cesty, tak mi zeť poradil, že když budeme v Padově, ať nechodíme pouze k sv. Antonínovi, ale ať navštívíme i kostel sv. Justiny, kde je hrob evangelisty sv.Lukáše.
  Ubytovali jsme se ve Viczenze v turistické ubytovně. Odtud dělali výlety. Jeden den jsme byli např. ve Veroně...24.3. jsme  navštívili Padovu i s tím doporučeným kostelem. Večer na ubytovně mě přišla SMS, že se narodil malý Lukášek a že je vše v pořádku.

  OdpovědětVymazat
 37. V Itálii bych toho chtěla vidět ještě hodně. Např. V Miláně jsem byla, vylezli jsme i na střechu "dómu".  Do La Scally jsme se nedostali. V Turíně jsem také byla, ale proslulé "turínské" plátno jsem neviděla....
  Když jsme byli na Liparech, tak jsme zůstali jen na Vulcanu, jinam nejezdily lodě pro několikadenní bouři. To už jsme nemohli déle nemohli čekat, tak Stromboli jsem neviděla......
  Také jsme jednou chtěli jet do San Vita Lanciano, ale nějak nám "nejezdily" vlaky , jak by nám vyhovovalo........

  OdpovědětVymazat
 38. [35]: V Boloni jsme byli před 14 dny - taky chystám článek 😄

  OdpovědětVymazat
 39. Ten atentát byl hrozný a teď jsem si nevšimla, ale nádražní hodiny nechali po léta - a možná ještě jsou - zastavené v 10.25 kdy se to stalo..Pak byl ještě jeden ošklivý v tunelu cestou do Boloni, před Vánoci, ten už jsem zažila tady.
  Do Padovy se chystám už strašně dlouho, ale pořád to nějak nevychází. Díky za informace! Jinak kromě lásky k Itálii máme společného i jedno datum - 24.3. se narodil můj 1.syn!!   

  OdpovědětVymazat
 40. Jednou jsme cestovali na Maltu. Vlakem přes Rakousko, Itálii na Sicilii. Tam jsme měli čas, tak jsme si prohlédli města Raguzu a Noto. Pak jsme jeli do Pozzala. Tam jsme šli pěšky z nádraží do přístavu. Cestou jsme se museli zeptat jedné paní na cestu. Tak nám řekla kudy a ptala se odkud jsme. Nevěděla, kde to je. Její asi 14 letý syn hned hlásil, že od nás je fotbalista Pavel Nedvěd. /Tehdy tam ještě hrál a byl populární/. Takových podobných zážitků mám hodně.......

  OdpovědětVymazat
 41. Krásné fotky, krásné povídání, taková nádhera by neměla nikomu uniknout. Mně zatím uniká, ale ještě mám šanci to napravit     

  OdpovědětVymazat
 42. [42]: Určitě, stačí se rozhodnout, z Prahy do Říma je to necelé 2 hodiny... Rozhodně stojí za podívanou!!

  OdpovědětVymazat
 43. because i like to gain knowledge of more and more.

  OdpovědětVymazat