Kdyby se Italové drželi jen svých tradic, na vánoce by dárky nikdo nedostal. Tato zvyklost se sem dostala pravděpodobně z Ameriky, na Štědrý den se slavilo narození Páně a byl to skrz naskrz pouze náboženský svátek.
Ani stromeček se v Itálii nezdobil, tento zvyk sem proniknul poměrně pozdě a ještě dnes není řečeno že ho musí všechny rodiny mít. Co nesmí určitě chybět, je "presepe" - betlém. V tom je vlastně podstata oslavy vánoc a figurka Ježíška se do kolébky ukládá až o půlnoci 24.prosince.
Dárky nosila ošklivá (ale hodná - pokud jste nezlobili) čarodějnice Befana až 6.ledna. Obdoba našeho Mikuláše co se dárků týče - sladkosti pro hodné děti, uhlí pro zlobivé. Byly to jediné dárky které děti dostávaly a jen v tento den.
Befana je zkomolenina řeckého slova "Epifania" které znamená zjevení, událost. Jedná se o starodávný křesťanský svátek který se slaví 12 dní po Vánocích - tedy přesně 6.ledna den kdy byl Ježíšek ukázán třem králům.
Proč vypadá Befana spíš jako čarodějnice to se mi nepodařilo vypátrat...
Po pravdě řečeno, asi je to tak správně. Jak může Ježíšek nosit dárky 24.prosince řekněme v 6 večer když se ještě nenarodil? A vlastně ani dárky nemohl nosit on - miminko, ale nosili je lidé z okolí a až od půlnoci. Nejlepší dárky pak přinesli 3 králové právě 6.ledna ...
Ale časy se mění a s nimi i zvyky. Italové to jako vždy vymysleli tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá - dárky se dávají pod stromeček 25. prosince a pro radost dětí je pak v lednu svátek Epifanie - a děti zde mají vánoční prázdniny až do tohoto dne - a na ulicích potkáte spousty ošklivých čarodějnic s koštětem a nůší plnou pamlsků.
A jak praví italské přísloví "Epifania tutte le feste si porta via" (Epifania odnese všechny svátky) čímž definitivně končí veškeré oslavy a začíná období plnění novoročních předsevzetí - diety v první řadě!!