pondělí 29. února 2016

Sušenky bleskovky s Nutellou (Biscottini veloci alla Nutella)

Následující recept na sušenky je snad nejrychlejší co znám! Nemusíte přidávat tuk, cukr ani čokoládu protože vše obsahuje Nutella kterou nemusím jistě blíž představovat. Jen bych doporučila použít pravou Nutellu místo různých napodobenin které jsou - aspoň na mou chuť - příliš plné tuku a cukru. Ale jak říkávali naši předkové "proti gustu žádný dišputát" a použijte krém který máte nejraději. Kromě čokoládové chuti existují třeba oříškové a můžete udělat různé druhy sušenek. Objevila jsem je trochu pozdě, ale byly by vhodné i jako vánoční cukroví.
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
180 gr nutelly
150 gr hladké mouky
1 vejce
špetka soli
******************************************************************************************************************************************
Nutellu vyndejte do mísy a nechte na teplém místě trochu povolit. Do prosáté mouky přidejte špetku soli, vejce jen mírně rozšlehejte v hrníčku aby se spojil žloutek s bílkem.
Nejlépe se mi pracovalo s vidličkou - Nutellu rozmačkejte a po částech přidávejte mouku a vejce. Vždy trochu zapracujte do Nutelly a pak přidejte další až vznikne těsto.Nechte chvíli odpočinout v lednici a pak tvořte kuličky, buď rukou nebo lžičkou a dávejte na plech vyložený pečicím papírem. Dejte péct asi při 170´, většinou stačí tak 10 minut. Ale řiďte se jako vždy vlastním čichem - když začnou vonět, je většinou hotovo! Nechte vychladnout - po vytažení z trouby jsou dost měkké. Mírně pocukrujte moučkovým cukrem s vanilkou.

čtvrtek 25. února 2016

Neapolské houstičky (Panini napoletani)

Neapolské houstičky plněné různými druhy salámů ( původní recept vyžaduje pravý neapolský salám ale dnešní recepty jsou více benevolentní), tvrdší sýr (originál vyžaduje provolone ale dobře poslouží i eidam nebo ementál) a kousky vajec natvrdo. V Neapoli se prodávají v každém denním baru a pekařství. Nejvíc se jedí na Velikonoce, konkrétně na Velikonoční pondělí, kdy je v Itálii tradicí pořádat piknik.
Kynuté těsto je víceméně klasické, asi jako na rohlíky, jen se může přidat jeden strouhaný vařený brambor nebo lžíce bramborové moučky a tím získá ještě větší měkkost a vláčnost. Pokud máte nějaký váš oblíbený recept na kynuté těsto, klidně jej použijte, nic se tím nezkazí.
******************************************************************************************************************************************
A nyní samotný recept:
500 gr hladké mouky
125 ml vody
125 ml mléka
12 gr čerstvého droždí
1 rovná lžička cukru
1 rovná lžíce soli
50 gr sádla
uzeniny (např. salám, šunka, libové uzené i klobása) nakrájené na kousky - množství tolik aby pokrylo plát těsta (zhruba 300 gr)
2-3 natvrdo vařená vejce - na kousky
150 - 200 gr tvrdšího sýra - eidam, ementál
trochu parmezánu
1 vařený brambor
vejce na potření
**********************************************************************************************************************
V trošce vlahého mléka rozpustíme droždí a vlijeme do důlku který jsme udělali v prosáté mouce.Necháme chvíli odpočinout a pak začneme zadělávat. Postupně přiléváme mléko a vodu (smíchala jsem dohromady i s cukrem), strouhaný vařený brambor a mícháme vařečkou až mouka postupně vsaje tekutinu. Hustota těsta záleží i na druhu mouky, tudíž je možné že budete muset přidat trochu mouky nebo tekutiny.Propracováváme asi 3 minuty, pak přisypeme sůl a opět vypracujeme. Nakonec přidáme sádlo nakrájené na kousky a hněteme tak dlouho, až získáme vláčné a hladké těsto. Dáme na teplé místo vykynout - zhruba 2 hodiny.
Z těsta vyválíme jeden větší nebo dva menší pláty. Uzeninu, sýr a vejce rozkrájíme na kousky a posypeme tím rovnoměrně těsto. Nakonec posypte parmezánem ale pokud nemáte, nemusí být.
Zaviňte a krájejte na kousky asi 3 cm. Dejte na plech vyložený pečicím papírem trochu od sebe - jak je vidět na fotografii a nechte ještě kynout asi 45 minut. Potřete rozšlehaným vejcem a dejte péct na 180°- 190°až zezlátnou.

pondělí 22. února 2016

Velikonoce 2016


S přípravou na Velikonoce jsme si letos museli pospíšit protože i když se to nezdá, budeme je slavit již za 5 týdnů.
Mě osobně se líbí malované kraslice, takové ty klasické z pravých skořápek, mám jich doma pár které pečlivě střežím před chtivými ručičkami zvědavých návštěv. Bohužel tuto krásnou techniku neovládám, ale pracuji většinou s polystyrénem a v posledních letech mě nejvíc baví zdobit jej technikou patchwork a kimekomi. Dají se využít odstřižky látek, zbytky stuh a především se mi osvědčily šikmé proužky, které kupuji po metrech. Kolik jsem za ta léta co se zdobením zabývám vyrobila vajec opravdu nevím, ale myslím že by jich byla pěkná nůše Usmívající se
A co hezkého připravujete vy?

středa 17. února 2016

Plněná sekaná (Polpettone ripieno)

Sekanou nemusím jistě nikomu z vás představovat, ale zkusili jste jí někdy plněnou? Jde jen o pár minut a ingrediencí navíc, ale výsledek je zaručený, chuť výraznější a strávníci spokojení. Zvlášť když jim sekanou představíte jako "polpettone" - cizojazyčné názvy mají své kouzlo, i když se za nimi leckdy skrývá to, co vařily už naše babičky!
********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
500 gr mletého masa - směs hovězího a vepřového
150 gr mortadely
2 vejce
2 krajíčky chleba
trochu mléka
2-3 lžíce strouhaného parmezánu nebo jiného tvrdého sýra
100 gr šunky nebo šunkového salámu
100 gr plátkového sýra
špenát - je-li libo
strouhanka, olej, sůl a pepř
trochu vývaru na podlévání
*******************************************************************************************************************************************
Chleba namočíme do mléka a vymačkáme. Do mísy vložíme maso a přidáme nadrobno usekanou nebo umletou mortadelu. Já používám malou mortadellu vcelku a nastrouhám jí na hrubším struhadle. Pak přidáme vejce, strouhaný sýr a chleba, osolíme (opatrně, mortadella je už dost slaná) a opepříme. Dobře vypracujeme těsto a dáme odpočinout.
Na stůl dáme papír na pečení nebo folii či alobal, podle toho, s čím se vám lépe pracuje - budeme balit!
Rozprostřeme na ní maso, uděláme buď jeden nebo dva obdélníky. Poklademe šunkou a sýrem, kdo má rád, přidá i špenát jak je vidět na dolní fotografii. Ten můžete dát i syrový, pokud máte mražený, nasekaný na jemno. Čerstvý špenát spařte horkou vodou, osušte a též nasekejte.
Zabalte jako roládu a obalte ve strouhance. Nejdříve opečte na pánvi ze všech stran a potom dejte do trouby dopéct mírně podlité vývarem. Během pečení občas přelévejte vypečenou šťávou a dolévejte vývar podle potřeby, ale jen po troškách aby se polpettone neutopil. Doba pečení v troubě je asi půl až třičtvrtě hodiny, podle velikosti.
Vyjměte a zabalte do alobalu,nechte asi 10 - 15 minut odpočinout a pak krájejte na plátky. Podává se kaší, se salátem nebo opečenými brambory - ty můžete dát nakrájené na kousky ovařit asi 5 minut a pak dopéct spolu s masem - je to skvělá kombinace.
Sekanou lze plnit např.i pancettou nakrájenou na tenké plátky (viz foto) nebo párky.

pátek 12. února 2016

Banánové čtverečky s kokosem (Quadrotti di banane e cocco)



Dnes si připravíme zákusek k nedělnímu obědu. Delikátní chuti, rychle hotový a ještě rychleji snědený! Klouže do krku jedna radost a nemáte pocit, že byste kdovíjak hřešili protože neobsahuje žádné těžké krémy, šlehačku ani příliš tuku. Ke všemu je i brzy hotový, tak co si víc přát? Snad jen recept! :-)
******************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:

Základní těsto:
100 gr cukru
80 gr másla nebo tuku (nebo od každého něco)
1 vejce
150 gr mouky
1 čajová lžička prášku do pečiva
špetka soli

Horní část:
150 gr kokosu
vanilka
70 gr cukru
2 vejce
2 banány
trochu mléka je-li potřeba na zředění
****************************************************************************************************************************************
Nejdříve si připravíme základní těsto. Smíchejte cukr s rozehřátým a prochladlým máslem, přidejte rozkvedlaní vejce a mouku smíchanou s práškem do pečiva a solí. Nezpracovávejte příliš dlouho, jen dokud se těsto nespojí a dejte do obdélníkové nebo čtvercové formy vyložené pečicím papírem. Pokud se špatně vyvaluje (a vyvaluje se docela špatně - pozn.aut. :-)) dejte kousky a pak je spojte dohromady pomocí rukou.
(Neumím to dost dobře vysvětlit, ale vy si určitě poradíte!) Těsto by mělo být vysoké asi 1 - 1,5 cm.Dejte zapéct do trouby asi 10 minut při 170 stupních - přesněji řečeno jak těsto začne jen mírně růžovět, vyndejte ho z trouby.
Během těch 10 minut si připravte vrchní část. Pokud se vám to zdá moc fofr, připravte si jí předem.
(ale dá se to zvládnout!) Smíchejte kokos s cukrem a vanilkou a přilijte rozkvedlaná vejce. Dobře promíchejte a kdyby byla směs moc hustá, zřeďte mlékem - budete jí muset roztírat. Nakrájejte banány na kolečka.
Zapečené těsto vyndejte z trouby a dokud je horké, poklaďte jej banány které mírně zatlačíte dovnitř. Navrch přijde kokosová směs a pak opět trouba - zde se řiďte čichem a zrakem. Když kokos začne zlátnout a vonět, je hotovo! Pozor ať se nespálí, kokos to dělá rád a pak z toho zhořkne.
Vychladlé krájejte na kostky.
Taky mě napadlo, že by nebylo špatné posypat banán kousíčky hořké čokolády - sestava banán - čokoláda - kokos se mi jeví zajímavá. Ale jsou to kalorie navíc - takže rozhodnutí nechám na vás. Mrkající

úterý 9. února 2016

Bramborové noky (Gnocchi di patate)


Úvodem něco k výslovnosti - slyšela jsem různé verze a málokterá byla správná - "gnocchi" se čte ňoky.
Je to pokrm, který se dá jíst buď v jednoduché úpravě s máslem a šalvějí nebo s různými omáčkami, jako rajčatovou, houbovou, se sýrem, zeleninovým či masovým ragú - záleží jen na vás, protože "gnocchi" se velmi dobře přizpůsobí díky své jemné chuti. Jejich měkká konzistence a rýhování které slouží k zadržení omáčky z nich dělá pokrm který se jen rozplývá na jazyku ale je chuťově výrazný.
A teď když jsme se tak hezky seznámili, jdeme do toho!
*********************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
1 kg brambor
250 - 300 gr hladké mouky
sůl
Na omáčku - klasickou rajčatovou:
Plechovka oloupaných rajčat (pelati) jen s malým množstvím jejich šťávy - eventuelně přidáte během vaření
nebo láhev neochuceného rajčatového protlaku
1 stroužek česneku
půl menší cibule
peperoncino
bazalka (i zmrazená) nebo oregano
sůl, olivový olej
*******************************************************************************************************************************************
Brambory uvaříme ve slupce a zatímco se vaří, připravíme omáčku.
Cibuli nakrájíme na jemno a dáme lehce podusit na olej spolu se stroužkem česneku. Kdo nemá česnek příliš v lásce, může jej nechat vcelku a po osmahnutí vyjmout, olej se jen mírně ochutí a pokrm získá pouze česnekový nádech. Jinak jen nadrobno nasekejte nebo utřete, ale pozor, rád se připaluje a hořkne, proto jej přidejte později a osmahněte velmi krátce. Poté vlejte protlak nebo rajčata - ta dobře rozkouskujte a nechte povařit až jsou na kaši. Přidejte peperoncino, sůl a bylinky.Omáčka by neměla být moc řídká.
Horké brambory oloupejte a prolisujte lisem nebo dobře rozmačkejte. Rozhodně nepoužívejte mixér, jinak získáte hmotu zvící lepidla! Přidejte sůl a po částech zapracujte mouku. Množství mouky uvádím orientačně protože záleží na tom, jak jí brambory absorbují a každá kvalita je jiná. Vypracujte hladké těsto z kterého bude možné tvořit delší válečky o průměru asi 1 - 1,5 cm. Z nich pak odkrajujte malé kousky - nočky - které na prkénku mírně stisknete vidličkou a tím získáte typické rýhování italských "gnocchi".
Vhazujte po částech do vařící mírně osolené vody a jakmile vyplavou zas na povrch, jsou hotové. Trvá to krátce, 1-2 minuty. Vhoďte první várku do mísy, na jejíž dno jste dali trochu omáčky - buď klasickou jako ve výše uvedeném receptu nebo jinou podle vaší chuti. Stačí též dát máslo a parmezán nebo olej ve kterém jste krátce osmahli šalvěj. Noky polijte opět omáčkou, posypte parmezánem a vylovte další várku a tak dále až spotřebujete všechno.
S omáčkou opatrně, abyste noky neutopili, přidat se dá vždy. Hotové noky nemícháme ale jen protřeseme.Na talíři ještě posypeme parmezánem a pak už jen BUON APPETITO!!

úterý 2. února 2016

Cantucci

Cantucci (v překladu znamená "růžky) jsou podle posledních statistik na třetím místě jako nejznámější italské sušenky ve světě. Jsou původem z Toskánska a právě jim bylo evropským parlamentem uděleno právo používat značku IGT což znamená "chráněné zeměpisné označení". Znamená to, že jedině sušenky (právě tak jako např.vína, rajčata, sýry a další typické italské výrobky) vyrobené v tom určitém kraji, v tomto případě Toskánsko mohou používat název Toskánské cantucci. Pokud je použije někdo jiný, jedná se o podvod. Asi jako plzeňské pivo se má dělat jen v Plzni atd. Dobře známe různé mozzarella cheese, Parmazan atd. Jsou to výrobky které s originálem mívají málo společného.
Sušenka se v italštině jmenuje "biscotto" což doslovně znamená "2x pečený" Co znamená "bis" jistě všichni znáte a "cotto" je pečený, nebo vařený. Jméno vděčí za svůj původ latinskému "panis biscotus" - chléb 2x pečený. Těsto bylo pečené a pak ještě jednou sušené v peci, aby ztratilo veškerou vlhkost a "biscotti" tak měly větší trvanlivost.
Cantucci jsou perfektním příkladem. Těsto s celými mandlemi se peče ve formě válečků které se pak nakrájí na kousky a dá znovu do trouby aby oschlo a ztvrdlo. Lze je pak uchovat delší dobu v plechové krabici.
Nebojte se, nepřijdete o zuby až je budete chroustat - maximálně vás postihne cirhoza Usmívající se
Tradice totiž vyžaduje, aby se pojídaly namočené do sladkého likérového vína, toskánského Vinsanta, což je v překladu Svaté víno které se používalo při mši.Původ se datuje až do 14.století kdy bylo používáno jako lék při epidemii moru - asi fungovalo proto dostalo název svaté.Mimo jiné toskánské Vinsanto je též držitelem ochranné známky.
Chutí připomíná naši Medovinu, ale s Cantucci vám budou chutnat i namáčené např. do sektu.
A teď když jsem vás doufám příjemně naladila a navnadila, samotný recept.
*****************************************************************************************************************************************
INGREDIENCE:
250 gr hladké mouky
200 gr cukru
150 gr celých mandlí
2 vejce
strouhaná kůra z 1 pomeranče a z 1 citronu
1/2 prášku do pečiva
špetka soli, vanilka
*********************************************************************************************************************
Mandle můžete ale nemusíte oloupat. Lze je nechat všechny vcelku nebo část (asi 1/3) nasekat nahrubo. Smíchejte je s moukou, cukrem a ostatními suchými přísadami. Udělejte důlek a do něj dejte rozšlehaná vejce. Zadělejte těsto - trochu se lepí. Vytvořte válečky o průměru asi 3 cm a dejte na plech vyložený pečicím papírem dost daleko od sebe (viz foto) protože dost nabydou. Pečte na světlý odstín, pak nechte jen mírně vychladnout (jen tak, abyste je udrželi v ruce) a ještě na plechu nakrájejte na asi 1cm široké plátky. Dejte do vypnuté ale ještě teplé trouby dosušit asi 10 minut.Pokud je chcete přece jen měkčí k normálnímu zakousnutí tuto poslední fázi vynechte a pak je upečte na lehce zlatavý odstín,
Receptů pro domácí pečení existuje spousta na rozdíl od velice přísných průmyslových receptur. Můžete místo mandlí použít i kousky čokolády nebo lískové oříšky. Vychladlé uchovejte v plechové krabici, vydrží i několik týdnů - když se vám jí podaří dobře schovat!